Co zrobić, aby sierść pupila zawsze była zdrowa i lśniąca? Podstawą jest właściwa i dobrze zbilansowana dieta, ale nie wolno zapominać również o specjalnych akcesoriach do pielęgnacji psiej sierści. Jednym z najważniejszych narzędzi jest szczotka, której regularne używanie pozwala na uporządkowanie sierści pupila. Jednak, by szczotka spełniała swoją funkcję musi być dopasowana do długości i grubości psiego włosa.
Czy szczotkowanie psa jest potrzebne?
Regularne szczotkowanie to nieodzowny element pielęgnacji psiej sierści. Szczotka idealnie nadaje się do usuwania martwego włosa i nadmiaru podszerstka. Szczotkowanie pozwala również na utrzymanie sierści pupila w ładzie i czystości. Odpowiednio dobrane narzędzie usuwa splątania i delikatnie czyści sierść.
Szczotka pielęgnuje nie tylko sierść pupila, ale również jego skórkę. Wyczesywanie to rodzaj masażu, dzięki któremu pobudza się wzrost nowego włosa i usuwa resztki martwego naskórka. Co więcej, zabieg ten może być dla psa bardzo przyjemny. Szczotkowanie, jeśli tylko wykonywane jest prawidłowo i nie sprawia zwierzęciu dyskomfortu, może być odbierane jako miła pieszczota ze strony właściciela.
Jaka powinna być szczotka dla psa?
Sklepy zoologiczne proponują bardzo duży wybór szczotek dla psów, zatem nic dziwnego, że niedoświadczonemu właścicielowi łatwo pogubić się w bogatym asortymencie. Przy zakupie szczotki, warto mieć na uwadze przede wszystkim rodzaj sierści pupila. Dla psów długowłosych najlepsze będą szczotki o prostych i wytrzymałych zębach. Dobrze sprawdzą się także szczotki druciane o ząbkach zakrzywionych. Natomiast psy o krótkiej sierści i gęstym podszerstku najlepiej wyczesywać szczotką o twardym włosiu lub krótkich zębach.
Warto mieć na uwadze również to, że sierść na grzbiecie różni się od tej na brzuchu czy łapach. Zatem dobrze jest wyposażyć się w więcej niż jedno narzędzie do wyczesywania. Również w przypadku wyjątkowo zbitych kołtunów lepiej mieć pod ręką dodatkowe akcesoria, na przykład grzebień.
Rodzaje szczotek dla psów
Do najbardziej uniwersalnych szczotek należą te wykonane z naturalnego włosia. Różnią się one między sobą długością i twardością. Przyjmuje się zasadę, że szczecina włosianej szczotki powinna być na tyle długa, by sięgała do skóry pupila. Szczotka o zbyt krótkim włosiu wyczesze jedynie wierzchnią warstwę sierści, nie docierając do podszerstka. Włosiane szczotki poleca się do pielęgnacji psów o długiej i jedwabistej sierści. Dzięki miękkiemu włosiu szczotki sierść ładnie się układa, jest wygładzona i nabłyszczona.
Szczotki włosiano-platikowe poza funkcjami zwykłych szczotek włosianych spełniają jeszcze jedno, dodatkowe zadanie. Oprócz wyczesywania sierści, zapewniają delikatny masaż, pobudzający krążenie krwi. Dobrą szczotkę tego rodzaju wyróżniają gładkie zaokrąglenia na końcach plastikowych pręcików, dzięki którym skóra pupila nie jest narażona na podrażnienia i zadrapania.
Do pielęgnacji psów o sierści gładkiej i przylegającej, na przykład dobermanów czy dogów niemieckich, stosuje się często szczotki włosiano-miedziane. Dzięki miedzianym drucikom w wewnętrznej części łatwo pozbyć się martwego włosa, a sierść staje się gładka i lśniąca.
Do najbardziej popularnych należą szczotki druciane, których używa się do rozczesywania długiej sierści. Druciana szczotka sprawdzi się zarówno przy pielęgnacji sierści z podszerstkiem, jak i bez niego. Metalowe druciki wykonane są ze stali nierdzewnej lub mosiądzu dzięki czemu sierść nie jest narażona zabrudzenia i elektryzowanie się. Szpilki powinny być zaokrąglone na końcach i osadzone w elastycznej poduszce, dzięki której szczotka podczas wyczesywania dopasuje się do kształtu ciała zwierzęcia.
Szczotka metalowa, czyli pudlówka, doskonale poradzi sobie z wyczesaniem nadmiaru podszerstka. Wykonane z nierdzewnego metalu, cienkie druciki szczotki są zagięte na końcach pod kątem 30 stopni. Dzięki tej nietypowej budowie szczotka jest bardziej skuteczna, a efekt widoczny już po kilku pociągnięciach. Jest to niezbędne narzędzie w pielęgnacji psów o gęstej sierści, mocno podszytej podszerstkiem. Pudlówką należy posługiwać się ostrożnie i uważać, by nie dociskać jej do skóry psa, gdyż bardzo łatwo o podrażnienia i zadrapania.
Ogromny wybór szczotek na rynku zoologicznym pozwala na znalezienie odpowiedniego narzędzia do pielęgnacji każdego psa. Wybór właściwej szczotki ma znaczenia nie tylko dla poprawy stanu sierści zwierzęcia, ale również jego samopoczucia. Regularne szczotkowanie powinno być przyjemnością zarówno dla psa, jak i właściciela.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl