Informacja ze sklepu

Karmy weterynaryjne dla kotów



Kluczem do zdrowia naszego domowego mruczka jest odpowiednia dieta. W związku z tym powinniśmy zatroszczyć się o to, aby każdego dnia w kociej misce lądowało tylko pełnowartościowe jedzenie. Kwestia ta staje się jednak jeszcze bardziej nagląca, gdy nasz mały pupil ma problemy ze zdrowiem. Wówczas to odpowiednio dobrana weterynaryjna karma skutecznie wspomóc może leczenie.

Kocie specyficzne potrzeby żywieniowe


Czasem koci właściciele zdają się zapominać o tym, kogo trzymają pod swą domową strzechą. Kot nie jest małym psem, nie jest też człowiekiem. Jego metabolizm znacznie różni się zarówno od metabolizmu innych domowych zwierzaków, jak i naszego. Stąd podstawą kociej diety nie może być ani karma psia, ani smakołyki pochodzące z naszego stołu.

Kot jest stworzeniem typowo mięsożernym. Oczywistym jest więc fakt, że to właśnie mięso w znacznym stopniu zaspokaja jego podstawowe potrzeby żywieniowe. By zdrowo funkcjonować, kot musi pochłaniać znaczne ilości wysokiej jakości białka. Dodatkowo niespecjalnie potrafi on przekształcić w należyte źródło energii roślinne węglowodany. Żywienie zwierzaka karmami, które w większości składają się ze zbóż, w dalszej zaś kolejności z produktów ubocznych i rozmaitych wypełniaczy nie wyjdzie mu na zdrowie.[1]

Aminokwasy i kwasy tłuszczowe są dla naszego pupila ważnym paliwem, jednak w diecie jego nie może zabraknąć też witamin i minerałów. Ponadto wszystkie niezbędne składniki powinny być dostarczane w odpowiednich proporcach – ich niedobór jest groźny, ale i z nadmiarem nie powinniśmy przesadzać. Wysokiej jakości karmy to należycie zbilansowane pożywienie. Jednak i one mogą okazać się niewystarczające dla kota, który podupadł na zdrowiu.


Dieta weterynaryjna – koło ratunkowe dla chorego kota


Choroba to czas, w którym powinniśmy obchodzić się z naszym organizmem ze szczególną troską. Zasada ta tyczy się również naszych domowych pupili. Wiele chorób jest spowodowanych żywieniowymi niedoborami. Ze wszystkimi z nich organizm znacznie lepiej będzie sobie radził wówczas, gdy otrzyma należyte wsparcie. Karmy weterynaryjne to formuły przygotowane z myślą o czworonogach zmagających się z rozmaitymi dolegliwościami. Znajdziemy więc tu pożywienie dla kotów cukrzyków czy tych borykających się z nadwagą. W tej specjalnej ofercie nie zabraknie produktów dedykowanych alergikom, zwierzakom cierpiącym na kamicę i choroby nerek, problemy z tarczycą, dziąsłami i zębami czy układem trawiennym. Ponadto odmienne wymagania żywieniowe mają też koty wysterylizowane, młode, karmiące bądź te zaawansowane wiekiem. Im też dedykowano zatem specjalne karmy.


Weterynaryjna karma dla otyłego kota


Otyłość to dolegliwość, która coraz częściej dotyka nie tylko ludzi, ale i domowe zwierzęta. Wielu kocich właścicieli bagatelizuje tę przypadłość, nie zdając sobie sprawy, jak groźne zdrowotne konsekwencje może ona za sobą pociągać. Koty z nadwagą często cierpią na przeciążenia układu kostno-stawowego, na cukrzycę, nowotwory, problemy z tarczycą, układem moczowym i hormonalną równowagą.[2]



Pamiętajmy, że wprowadzanie restrykcyjnej diety dla naszego pupila skończyć może się fatalnie. Zbyt okrojone porcje jedzenia doprowadzić mogą np. stłuszczenia wątroby. Chcąc odchudzić pupila, sięgnąć możemy po odpowiednią weterynaryjną dietę. Produkt taki będzie posiadał obniżoną wartość energetyczną, przy jednoczesnej wysokiej zawartości niezbędnych białek, witamin i mikroelementów. Dzięki temu nasz kot tracąc na wadze, będzie jednocześnie syty i dobrze odżywiony.

Fachowe wsparcie w doborze weterynaryjnej diety


Leczenie zwierzaka na własną rękę jest kiepskim pomysłem. Zadanie to zawsze powinniśmy zostawić weterynarzowi. Dieta weterynaryjna wspomagać ma terapię – powinna więc być ona szczególnie ostrożnie dobierana. W tym wypadku konkretny rodzaj pokarmu powinien zostać wskazany przez lekarza. On również nadzorować musi to, jak dieta taka wpływa na naszego pupila. Wpierw zatem czeka nas wizyta w przychodni, dopiero potem zakup odpowiedniej karmy. Gdy nasz kot regularnie posila się tym rodzajem pokarmu, niezbędne będą też częstsze weterynaryjne konsultacje.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:

[1] http://www.catnutrition.org/uploads/6/4/4/5/6445971/list_otwarty_do_lekarzy_weterynarii.pdf
[2] http://www.e-lecznica.pl/artykul/przyczyny-skutki-i-leczenie-otylosci

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie