Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak skutecznie odrobaczyć psa?



Pasożyty wewnętrzne potrafią znacząco obniżyć komfort życia każdego czworonoga. Choć może się nam wydawać, że problem ten na pewno nie dotyczy naszego psa – nic bardziej mylnego. Pupil nawet na zwykłym spacerze może zarazić się pasożytami. Z tego względu jednym z najważniejszych zabiegów profilaktycznych jest systematyczne odrobaczanie psa. Co robić, aby wyeliminować robaki u zwierzaka? Jak często przeprowadzać zabieg odrobaczania?


Jakie pasożyty zagrażają psom?


Pasożyty psów możemy podzielić na dwie grupy: zewnętrzne (ektopasożyty) i wewnętrzne (endopasożyty). Do ektopasożytów atakujących psy zaliczamy m.in.: pchły, nużeńce, kleszcze, wszy, świerzbowce. Inwazja pasożytów zewnętrznych jest na ogół łatwiejsza do zauważenia. Kleszcze i pchły zaobserwujemy najczęściej gołym okiem. Mało tego – często to same objawy (np. intensywne drapanie) pozwalają przypuszczać, że nasz pupil padł ofiarą ektopasożytów. Sytuacja z pasożytami wewnętrznymi jest nieco bardziej skomplikowana. Jest to bowiem grupa bardzo zróżnicowana. Niejednokrotnie inwazja endopasożytów wyraża się dosyć subtelnie, a objawy są mało charakterystyczne. Najczęściej u czworonogów występuje biegunka, utrata apetytu, wymioty.  Czasami pojawiają się również symptomy charakterystyczne dla anemii. Psy zaatakować mogą pasożyty należące do różnych grup systematycznych. Poważnym zagrożeniem dla czworonogów są pierwotniaki (np. lamblie, kokcydia), tasiemce (np. tasiemiec psi, tasiemiec bąblowcowy) oraz nicienie (np. tęgoryjce, włosogłówki, glisty).
Jak dochodzi do zarażenia endopasożytami?

Nasz podopieczny może zarazić się endopasożytami w różny sposób. Najczęściej do inwazji dochodzi w wyniku zjedzenia przez psa żywiciela pośredniego pasożytów. Pamiętajmy też, że larwy mogą znajdować się w mięsie, którym karmimy pupila. Szczenięta często zarażają się od matki – drogą śródmaciczną lub laktogenną.

Dlaczego należy odrobaczać psa?


Pasożyty wewnętrzne negatywnie oddziałują na cały organizm zarażonego zwierzaka. W zależności od odporności i ogólnego stanu zdrowia naszego pupila inwazja robaków może mieć dla niego mniej lub bardziej poważne konsekwencje. Nigdy nie należy jedna lekceważyć zagrożenia! Szczególnie wrażliwe na atak endopasożytów są szczeniaki – u których dojść może nawet do śmierci. Nie znaczy to jednak wcale, że pasożyty wewnętrzne nie są groźne dla dorosłych czworonogów. Warto wiedzieć, że robaki często uszkadzają błonę śluzową przewodu pokarmowego, upośledzają wchłanianie składników odżywczych i pozbawiają psa części cennych substancji pokarmowych. Nie można zapominać także o toksycznym działaniu odchodów pasożytów i ich negatywnym wpływie na układ nerwowy czworonoga.

Harmonogram odrobaczania psów


Jeśli podejrzewamy, że nasz pies jest zarażony groźnymi pasożytami, nie zwlekajmy i jak najszybciej udajmy się z nim do weterynarza. Może być bowiem konieczne podanie silnych środków leczniczych. W innych przypadkach należy odrobaczać psa systematycznie – co trzy miesiące. Podanie preparatu zwalczającego pasożyty jest wskazane także na tydzień przed planowanym szczepieniem. Bardzo istotne jest również odrobaczanie suk przed kryciem. Harmonogram odrobaczania ma ogromne znaczenie dla szczeniąt. Przyjmuje się, że pierwszy zabieg powinno się przeprowadzić w 2 tygodniu życia psa. Odrobaczanie trzeba następnie wykonać w 4 tygodniu, 6-8 tygodniu i 3 miesiącu życia czworonoga.



Jak przeprowadzić odrobaczanie psa?

Aby odrobaczyć psa, należy zakupić odpowiedni preparat zwalczający pasożyty. Większość środków dostępna jest w formie tabletek. Zawierają one najczęściej kilka substancji czynnych, dlatego skutecznie eliminują różne rodzaje pasożytów. Koniecznie musimy dobrać dawkę specyfiku odrobaczającego do masy ciała naszego pupila. Najczęściej wystarczy jednorazowe podanie pigułki czworonogowi. Na ogół możemy podać tabletkę wraz z pokarmem, a nawet ją rozkruszyć. Zawsze należy jednak upewnić się, czy jest to wskazane. Warto wiedzieć, że nie wszystkie preparaty na odrobaczanie można podawać szczeniętom, zwierzętom przewlekle chorym, sukom w ciąży lub w okresie laktacji. Zamiast tabletek zwalczających endopasożyty możemy zastosować również pasty lub zawiesiny. Silne inwazje pasożytnicze leczy się trochę inaczej – dlatego w takiej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem. Czasami wskazane może być wykonanie badań, które dadzą nam jednoznaczną odpowiedź na pytanie, z jakimi robakami mamy do czynienia.

Aby odrobaczanie było skuteczne, nie możemy poprzestać na samym zastosowaniu odpowiedniego preparatu. Warto podejmować też inne działania, które zmniejszą ryzyko inwazji pasożytów u naszego psa. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na mięso, którym karmimy pupila. Musi ono pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dobrze też przed podaniem poddać je obróbce termicznej, która najczęściej wyeliminuje niebezpieczne pasożyty. W profilaktyce antypasożytniczej istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny – zwłaszcza w miejscach, w których często przebywa nasz pies.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl



« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.