Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszego domowego mruczka, sprawić powinniśmy mu porządną obrożę. Ta, gdy zaopatrzymy ją w adresówkę, może pomóc naszemu milusińskiemu bezpiecznie wrócić do domu. Kot nie nosi przy sobie dowodu osobistego, nie potrafi też podać adresu swego zamieszkania. To właśnie identyfikator umieszczony na jego szyi umożliwi kontakt z właścicielem.
Po co kotu obroża?
Do kociej obroży nie dopinamy smyczy – do tego celu wykorzystać powinniśmy raczej szelki dla kota. W sytuacji tej można by stwierdzić, że obroża kotom do niczego nie jest potrzebna. Warto pamiętać jednak o tym, że to właśnie ona znakomicie sprawdza się w roli identyfikatora. W przypadku kotów regularnie wychodzących na podwórze sprawa jest prosta. Informacja zawarta na kocim kołnierzu może pomóc nam odnaleźć zwierzaka. Dodatkowo jest to też czytelna wizytówka, zaświadczająca, że pupil nasz nie jest bezdomnym stworzeniem. Powstrzyma to innych przed próbą przygarnięcia go pod swą strzechę.
Identyfikacyjna obroża przyda się nie tylko kotom wychodzącym, ale i tym na pozór nigdy nieopuszczającym mieszkania. Kocie ucieczki wcale nie są rzadkością. Wystarczy chwila nieuwagi, otwarte drzwi bądź okno, by nasz wychuchany pupil czmychnął z bezpiecznych czterech kątów. Koty nieprzyzwyczajone do wychodzenia, na zewnątrz często wpadają w popłoch – uciekają na oślep i tracą orientację w terenie. Dezerter szybciej trafi z powrotem w nasze ręce, jeśli na jego obroży widnieć będzie nasz telefoniczny numer.
Wybierz w pełni bezpieczną obrożę dla kota
Koty to niezwykle ciekawskie i żywiołowe stworzenia, które w terenie nierzadko przedzierają się przez zarośla, płoty i krzaki. Mając na uwadze takie ich upodobania, zadbać powinniśmy o to, by obroża dla zwierzaka nie była zagrożeniem. W przypadku kota najlepszym możliwym modelem będzie zatem ten najbezpieczniejszy. W razie zahaczenia o jakąś napotkaną na drodze przeszkodę pupil nasz z łatwością powinien usunąć go ze swej szyi. Oczekiwania takie spełnią obroże z klipsem bezpieczeństwa lub te z wmontowaną gumką bądź w całości wykonane z rozciągliwego materiału.
Postaw na porządnie wykonaną kocią obrożę
Rodzaj tworzywa, z jakiego wykonana jest obroża, nie jest najistotniejszą sprawą. O wiele bardziej liczy się tu kwestia jej porządnego wykonania. Obroża dla kota może być nylonowa, skórzana bądź materiałowa, nie powinna posiadać jednak ostrych krawędzi, szwów czy zapięć. Definitywnie wykluczyć powinniśmy zatem wszystkie te elementy, które prowadzić mogą do otarć i zranień. Dodatkowym plusem będzie miękka wyściółka umieszczona na wewnętrznej stronie obroży. To właśnie o staranne wykończenie tej jej części zadbać powinniśmy szczególnie. Choć jest to element niewidoczny, bezpośrednio styka się on z kocią skórą. Warto więc postarać się o to, aby nie powodował podrażnień.
Dodatki, które warto umieścić na obroży dla kota
Kocia obroża wyposażona może być w wiele rozmaitych akcesoriów. Często odnieść można jednak wrażenie, że większość z nich dołączana jest po to, by uszczęśliwić właściciela, nie kota. Wśród dodatków, których obecność warta jest rozpatrzenia, pierwsze miejsce zajmie z pewnością odblask w postaci naszytego paska lub doczepionego breloczka. Obecność jego dla naszego pupila okazać może się zbawienna po zapadnięciu zmroku.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl