Informacja ze sklepu

Jaka klatka dla królika?



Każdy królik potrzebuje przestronnej i wygodnej klatki, która zapewni mu komfort i bezpieczeństwo. Taki produkt powinno się kupić w dobrym sklepie zoologicznym, tak samo jak całe wyposażenie klatki, czyli domek, poidło czy miski. Króliki to duże gryzonie i potrzebują odpowiednio dopasowanej do nich klatki.

Króliki potrzebują dużo ruchu


Klatka to oczywiście niezbędny element wyposażenia dla naszego gryzonia i miejsce, gdzie może spokojnie odpocząć, wyspać się i czuć komfortowo. Nie wolno jednak trzymać zwierzaka w klatce całymi dniami. Króliki muszą biegać i skakać, mają mnóstwo energii i jeśli zmusimy je, żeby siedziały długie godziny z zamknięciu, możemy bardzo zaszkodzić ich zdrowiu. Brak ruchu prowadzi do takich problemów, jak tycie, zapalenia stopy, odleżyny od wilgoci (nawet jeśli sprzątamy regularnie), pojawią się także kłopoty z układem kostnym, krążeniem, mięśnie ulegną osłabieniu, a serce przestanie normalnie pracować. Wszystko to wpłynie na skrócenie życia naszego pupila, czego przecież absolutnie nie chcemy. Do tego zrobi się smutny, pozbawiony energii, apatyczny. Straci zainteresowanie światem wokół siebie. Zwierzak może również stać się agresywny i nieznośny, będzie w ten sposób próbował zwrócić naszą uwagę. Wysypywanie ściółki masowo poza klatkę, gryzienie prętów, kopanie w bok klatki – królik będzie zły i nieszczęśliwy, a właściciel wykończony nerwowo. W żadnym wypadku nie wolno do tego dopuścić. Dlatego pozwalajmy codziennie wybiegać się naszemu gryzoniowi, najlepiej parę godzin dziennie.


Jaka klatka dla królika?

Przede wszystkim klatka musi być duża. Minimum to 80 na 50 centymetrów. Jak najlepiej sprawdzić, czy jest odpowiednia? Na szerokość musi być dłuższa niż wyciągnięty królik. Wtedy mamy pewność, że zwierzak poczuje się w niej komfortowo. Powinna być też wysoka, bo króliki są duże i lubią energicznie się poruszać, jak również stawać słupka. Nie musimy natomiast kupować klatki piętrowej. Króliki to stworzonka naziemne i z bardzo delikatnym kręgosłupem. Spadnięcie z wysokości może być dla nich niebezpieczne. Nie wspinają się też, ponieważ mają niechwytne kończyny i zwyczajnie nieprzystosowane do tego ciało. Potrzebują zatem klatki z szerokim i długim dnem. Warto natomiast pomyśleć o wysokich brzegach dolnej kuwety, bo te duże gryzonie lubią kopać i wygrzebywać ściółkę. W ten sposób choć trochę zmniejszymy bałagan wokół ich lokum. Najlepsza góra klatki to ta zbudowana z metalowych prętów. Unikajmy mocno zabudowanych klatek i tych w rodzaju akwarium. Króliki są aktywne w ciągu dnia i potrzebują dobrej wentylacji. Pręty mogą mieć dosyć duże odległości między sobą, bo nawet małe króliki to dość duże gryzonie w porównaniu na przykład do chomików. Pamiętajmy, że pręty w żadnym wypadku nie mogą być zrobione z plastiku, bo te zwierzaki uwielbiają wszystko podgryzać. Najlepiej sprawdzą się metalowe (uwaga, aluminium też jest szkodliwe). Klatka musi też mieć drzwiczki, najlepiej zdejmowane, żeby zwierzak w trakcie wchodzenia i wychodzenia ze swojego lokum, nie zahaczył łapą o uchylony kawałek kratki. 

Wyposażenie klatki dla królika


Królik potrzebuje odpowiedniej wyściółki. Dobrze sprawdzi się sianko, słoma albo specjalna lignina, ewentualnie drewniane wiórki, ale nie trociny. Są niewskazane, bo zawierają pył drzewny, który nie jest odpowiedni dla królików. Nawet gruba warstwa ściółki nie uchroni nas przed codziennym sprzątaniem. To obowiązek. W przeciwnym wypadku z klatki zacznie cuchnąć, a wilgoć i resztki pokarmu będą stanowiły idealną pożywkę dla bakterii. W kąciku toaletowym można natomiast wysypać trochę żwirku (na przykład takiego dla kotów). Króliki to bardzo czyste zwierzęta i prawie zawsze wybierają sobie jeden kącik, w którym załatwiają potrzeby fizjologiczne. Zamiast żwirku możemy też wstawić do klatki małą kuwetę. Na pewno ułatwi nam sprzątanie. Oprócz tego powinnyśmy koniecznie kupić podwieszane poidło z metalową końcówką. Miska z wodą albo zaraz zrobiłaby się pusta, albo posłużyłaby jako basen. W misce natomiast podajemy karmę. Unikajmy wyborów z plastiku, bo królik na pewno zacznie taki produkt ogryzać. Dobrze sprawdzają się modele porcelanowe i metalowe. Są odporne na królicze zęby i do tego ciężkie, więc ciężko je wywrócić. Sprawa zakupu domku jest dyskusyjna. Niektóre króliki doskonale radzą sobie bez niego, inne go potrzebują i czują się komfortowo, kiedy mają gdzie się schować. Najlepiej zakupić taki produkt i zobaczyć, czy naszemu pupilowi on odpowiada. Domek musi być odpowiednio duży, żeby królik mógł się w nim wyciągnąć. Potrzebne jest też odpowiednio szerokie wejście, które przy okazji zapewnia dopływ dużych porcji świeżego powietrza.


Zabawki dla królików


Króliki bardzo lubią się bawić. W naszym internetowym sklepie zoologicznych jest cała masa przeróżnych modeli zabawek. Na pewno spodobają się kulki i walce do toczenia, szerokie tunele, jak również coś bardziej z dziedziny smakołyków: smakoszki do ogryzania. Można połączyć jedno z drugim i zdecydować się na zabawkę edukacyjną, która wymaga od naszego zwierzaka wysilenia umysłu. Kula z ukrytymi smakołykami to nauka i zabawa w jednym.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie