Ilość przeróżnych akcesoriów do pielęgnacji psiej sierści może przyprawić o niezły zawrót głowy. Tymczasem regularne rozczesywanie sierści domowego pupila jest niezwykle istotne i nie wolno o nim zapominać. Za najpopularniejsze przyrządy do czesania uchodzą szczotki i grzebienie. Jednak przy pielęgnacji niektórych nieco bardziej wymagających psów niezbędne będą dodatkowe narzędzia, na przykład zgrzebło.
Co to jest zgrzebło dla psa?
Co do tego czym są grzebień i szczotka nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Każdy łatwo zidentyfikuje te akcesoria, jednak rozpoznanie zgrzebła może sprawić nieco więcej trudności z racji tego, że występuje w kilku wariantach. Mówiąc najprościej zgrzebło jest czymś pomiędzy szczotką, a grzebieniem z poprzecznie umieszczoną rączką. Zgrzebła mogą mieć jeden lub kilka równoległych rzędów igieł, rozstawionych dosyć szeroko. Dzięki dobrze wyprofilowanemu uchwytowi narzędzie dobrze układa się w dłoni i nie wyślizguje się.
Zgrzebła używa się przede wszystkim do pielęgnacji podszerstka psa. Narzędzie pozwala na dokładne wyczesanie podszerstka i usunięcie martwych włosów. Regularne używanie zgrzebła zapobiega powstawaniu kołtunów oraz filcowaniu sierści.
Zgrzebło dla psa i jego rodzaje
Zgrzebła dla domowych pupili dzieli się głównie na twarde i miękkie. Twarda wersja narzędzia przeważnie wyposażona jest w metalowe ząbki, rozmieszczone w jednym lub kilku rzędach. Ząbki w poszczególnych rzędach często różnią się od siebie długością. Zgrzebła twarde przeznaczone są dla psów o długiej i gęstej sierści. Z łatwością rozczeszą kołtuny i wszelkie splątania oraz pomogą usunąć sfilcowania.
Miękkie zgrzebło bardziej przypomina szczotkę niż grzebień. Jest ono nieco bardziej elastyczne i giętkie, dzięki czemu dopasowuje się do ciała zwierzęcia i wygodniej się go używa. Miękkie zgrzebło nada sierści pupila lekkości, sprawi, że będzie bardziej miękka i lśniąca.
Niektóre, bardziej nowoczesne, zgrzebła posiadają wysuwane i obrotowe ząbki. Uważane są one za najlepsze, gdyż podczas czesania zęby obracają się, dzięki czemu nie uszkadzają i nie wyrywają włosów. Zgrzebła z teleskopowo osadzonymi ząbkami idealnie dopasowują się do kształtu ciała zwierzęcia, ponieważ zęby zgrzebła, przyciskane do skóry psa chowają się wewnątrz obudowy. Nie ma możliwości podrapania delikatnej skory pupila, dzięki czemu rozczesywanie staje się dla niego bardziej komfortowe.
Jak wybrać zgrzebło dla psa?
Ponieważ zgrzebła różnią się między sobą twardością, długością i grubością igieł, zawsze należy dobrać je do potrzeb konkretnego psa. Wszystko zależy od rodzaju i długości sierści ulubieńca. Należy pamiętać, że psy długowłose i szorstkowłose mają zupełnie inne wymagania niż psy o krótkiej sierści, a ich pielęgnacja jest nieco trudniejsza. Na szczęście z pomocą przychodzi zgrzebło. Tylko jak wybrać to właściwe?
Ogólna zasada wyboru narzędzia jest bardzo prosta. Im dłuższa i grubsza jest sierść pupila, tym dłuższe powinny być zęby w zgrzeble. Podczas rozczesywania zęby zgrzebła zawsze powinny sięgać do skóry pupila, inaczej zabieg nie przyniesie pożądanych rezultatów, a podszerstek będzie filcował się w najlepsze. Psom o wyjątkowo gęstej sierści lepiej sprawić metalowe zgrzebło, wyposażone w przynajmniej dwa rzędy igieł.
Wybierając odpowiednie zgrzebło dla czworonoga, warto mieć na uwadze również rozmiar psa. Producenci psich akcesoriów często zaznaczają czy zgrzebło przeznaczone jest dla małego, średniego czy dużego psa. Zbyt duże zgrzebło nie wyczesze dokładnie podszerstka małego czworonoga, ponieważ tylko środkowa część narzędzia będzie przylegała do jego skóry. Natomiast małe zgrzebło wystawi na ciężką próbę cierpliwość właściciela dużego czworonoga.
Jak często trzeba używać zgrzebła?
Rozczesywanie podszerstka przy pomocy zgrzebła jest szczególnie ważne w okresie linienia. Zabieg ten pozwala na pozbycie się martwej sierści oraz pobudzenie krążenia krwi i wzrostu nowych włosów.
Poza okresem linienia częstotliwość używania zgrzebła zależy przede wszystkim od tego jakiego rodzaju sierść ma ulubieniec. Niektóre psy wymagają zgrzebłowania nawet codziennie albo co drugi dzień. Ważne by nie robić tego rzadziej niż raz w tygodniu, a zabieg na pewno przyniesie pożądane efekty.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl