Informacja ze sklepu

Co zrobić, gdy szczur gryzie?



Szczury to wspaniałe zwierzęta hodowlane, które dzięki swej niebywałej inteligencji zjednały sobie pokaźne grono sympatyków. Łatwo się oswajają i szybko uczą, a co więcej przywiązują do właścicieli. Szczur potrafi być prawdziwym przyjacielem, jednak nawet on sprawia czasem różne problemy. Jednym z najbardziej niepożądanych szczurzych zachowań jest gryzienie właściciela. Co leży u podstaw takiego zachowania i jak oduczyć szczura gryzienia?


Dlaczego szczur gryzie?


Żaden domowy pupil nie powinien gryźć swojego właściciela. Jeśli zwierzę zostało oswojone, nie boi się swojego opiekuna, a hierarchia w domu została jasno określona, podobne zachowania nie powinny mieć miejsca. Jednak, gdy szczur bywa agresywny i próbuje gryźć należy przede wszystkim ustalić przyczynę jego ataków.

Najczęściej szczury gryzą wtedy, gdy czują się zagrożone i gdy postrzegają opiekuna jako swojego przeciwnika. Przestraszony gryzoń będzie próbował bronić się przed potencjalnym agresorem, szczególnie jeśli nie widzi drogi ucieczki. Problem gryzienia pojawia się przeważnie na początku, z młodymi szczurami, które nigdy nie były oswajane. Trzeba pamiętać, że zwierzę, które znalazło się w zupełnie obcym otoczeniu, z nowym właścicielem, z pewnością jest przestraszone i zestresowane.



Szczury, a domowa hierarchia


Jednak co w przypadku szczurów, które już dawno zostały oswojone, a mimo to gryzą właściciela? Niestety to też się zdarza, a przyczyny należy szukać w zaburzonej domowej hierarchii. Gryzienie służy zademonstrowaniu, że to szczur jest w domu szefem i że to on dominuje nad właścicielem. A to znaczy, że ma prawo manifestować swoje niezadowolenie, na przykład wtedy, gdy jest głaskany, brany na ręce lub gdy właściciel próbuje wyciągnąć go z klatki. Z takim zachowaniem należy konsekwentnie walczyć. Wymaga to dużo silnej woli i morza cierpliwości, ale szczur musi zrozumieć, że  jest ktoś silniejszy, kto nad nim dominuje.


Jak oduczyć szczura gryzienia?


Gryzienie to jedno z tych zachowań, którego w żadnym wypadku nie można tolerować i na które nie wolno szczurowi pozwalać. Jeśli szczur raz ugryzie i nie zostanie ukarany, z pewnością zrobi to ponownie. Wszystko sprowadza się do właściwego oswojenia gryzonia i ustaleniu prawidłowej hierarchii w domu. Zwierzę nie może mieć żadnych wątpliwości, co do tego, że szefem jest właściciel.



Aby to osiągnąć, właściciel powinien przyjąć wobec szczura postawę opanowaną, ale i zdecydowaną. Szczury są inteligentne, spostrzegawcze, szybko się uczą i potrafią wyciągać wnioski. Jeśli zauważą, że mogą jakoś wpływać na zachowanie opiekuna i, na przykład wyłudzić coś lepszego do jedzenia, na pewno nie przepuszczą takiej okazji.

Oczywiście, z pupilem zawsze należy obchodzić się łagodnie i z troską, ale autorytet właściciela musi być niepodważalny. Przede wszystkim szczura nie wolno się bać. Właściciel nie może wahać się przed wyjęciem pupila z klatki lub pogłaskaniem go. Nie należy też zwracać uwagi na wszelkie próby szczurzej manipulacji, takie jak strajki głodowe, skakanie po klatce czy napady złości. Zawsze należy spokojnie poczekać, aż szczur sam się uspokoi.


Dyscyplinowanie szczura


W walce z niesfornymi szczurami dobrze sprawdza się system kar i nagród. W czasie oswajania i tresury, zwierzę nagradza się za opanowanie nowej sztuczki czy poprawne rozpoznanie komendy. Dobrze jest nauczyć pupila, że jego przewinienia również nie uchodzą uwadze właściciela. Jak można ukarać szczura za ugryzienie? Rodzaj kary zależy w dużej mierze od charakteru szczura i jego przyzwyczajeń. Można na przykład zamknąć szczura w klatce tuż po ugryzieniu i przez jakiś czas go stamtąd nie wypuszczać. Inną możliwością jest ograniczenie pupilowi jego ulubionych smakołyków. Przez kilka dni można karmić go wyłącznie zwykłą, suchą karmą. Ważne, by zareagować natychmiast po przewinieniu, tak aby szczur zrozumiał, że kara to konsekwencja ugryzienia właściciela.

Nieco bardziej zdecydowaną metodą na poskromienie szczura jest powalenie go na grzbiet. Wszystkie gatunki zwierząt okazują swoją ulęgłość wobec dominującego osobnika kładąc się na plecach. Pozycja ta oznacza akceptację czyjejś dominacji i brak agresji. Do takiego zachowanie słabsze osobniki często są po prostu zmuszane przez te silniejsze. Tak samo jest w przypadku szczurów. Jeśli gryzoń jest zbyt pewny siebie i otwarcie knuje plan przejęcia władzy w domu, ta metoda z pewnością wybije mu to z głowy.


Szczur przyjacielem człowieka


By do strać i potyczek ze szczurem w ogóle nie dochodziło, najlepiej już od początku dbać o prawidłowe relacje z pupilem. Oswajanie dobrze jest zacząć, gdy szczur jest jeszcze mały. Ważne, by od początku zwierzę czuło się dobrze i bezpiecznie w towarzystwie swojego właściciela. Należy dać mu czas, aby przyzwyczaił się do zapachu, głosu i gestów swojego opiekuna i zrozumiał, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Wiele niepożądanych zachowań można wyeliminować poprzez okazanie pupilowi miłości i troski. Zabawa i wspólne spędzanie czasu również przyczynią się do zawiązania poprawnych relacji z pupilem.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie