Od dawna powszechne jest przekonanie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jakby nie było, te poczciwe czworonogi w wielu domach stają się równoprawnymi członkami rodziny. Zażyłości takiej nie ma się co dziwić. To nie tylko niezwykle przyjazne zwierzaki, ale i kompani wiernie towarzyszący nam przez długie lata.
Psi wiek, a wielkość zwierzaka
Psiak o imieniu Bluey zagościł w Księdze Rekordów Guinnessa, jako najdłużej żyjący czworonóg. Ten australijski pies pasterski dożył aż 29 roku życia, przy czym przez prawie 20 lat pomagał przy wypasie owiec i bydła. Sędziwy wiek Bluey zadziwiać może co najmniej z dwóch powodów. Psy, jak na domowe zwierzaki, żyją naprawdę długo, jednak niewielu z nich udaje się przekroczyć dwudziestkę. Należy również podkreślić, że australijski pies pasterski nie należy do malutkich psiaków, a te jak wiadomo żyją znacznie dłużej niż ich więksi kuzyni. Maluchy takie jak yorkshire terrier czy chichuachua żyją około 15 lat, choć niektórym przedstawicielom tych ras zdarza się dobić do dwudziestki. Dla odmiany dla doga niemieckiego osiem lat to naprawdę sędziwy wiek. Szacuje się, że psiaki ważące mniej niż 9 kg średnio żyją ok. 11 lat, zaś te ważące więcej niż 40 kg – ok. 8 lat.[1]
Płeć, a długość życia psiaka
Jak się okazuje, nie tylko wielkość psa determinuje długość jego życia. Również płeć w tej kwestii jest dość istotnym czynnikiem. Suki żyją średnio o dwa lata dłużej od psów tej samej rasy. Według statystyk zarówno jednym, jak i drugim, życie wydłużyć może też kastracja. Zabieg ów nie wpływa jednak tak znacząco na wydłużenie egzystencji, jak w przypadku kotów.
Jak przeliczyć wiek psi na ludzkie lata?
Próba porównania psiego wieku z latami człowieka wcale nie jest tak prosta. Czasem mówi się, że jeden rok dla czworonoga, to siedem lat ludzkich - jednak przelicznik ten jest zbyt dużym uproszczeniem. Dziesięcioletni czworonóg pokaźnych rozmiarów faktycznie może być już sędziwym staruszkiem, ale z kolei dziesięcioletni chichuachua będzie raczej pełnym życia psiakiem w kwiecie wieku.
Przeliczanie lat, choć trudne, czasem może okazać się całkiem przydatne. Dzięki takim obliczeniom możemy rozeznać się w tym, czy do czynienia mamy ze szczeniakiem, dorosłym psiakiem czy może już z seniorem. Kalkulacje takie oparte muszą być jednak nie na wieku, a raczej na wadze zwierzaka. Tabelę ułatwiającą rozeznanie w tej dziedzinie znaleźć można
TUTAJ.[2]
Jak sprawić, by psiak długo cieszył się dobrym zdrowiem?
Tryb życia naszego zwierzaka wyraźnie wpływa na jego samopoczucie i zdrowie. Jeśli chcemy, by nienaganna kondycja dopisywała mu przez długie lata, w pierwszej kolejności zadbać musimy o dietę i porządną dawkę ruchu. Nie jest tajemnicą, że otyłe psiaki szybciej podupadają na zdrowiu. Smukła sylwetka i regularne spacery zdziałać potrafią prawdziwe cuda. Dbając o zwierzaka, troszczyć powinniśmy się jednak nie tylko o jego tężyznę fizyczną – w parze z nią musi iść również stymulacja psychiczna. Zwierzak, jak powietrza potrzebuje nowych bodźców i wyzwań. Warto o tym pamiętać i nie zaniechać wspólnej zabawy. Gdy chcemy pod kontrolą mieć zdrowie naszego pupila, nie zapominajmy też o regularnych wizytach u weterynarza.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
Żródła:
[1] http://www.petmd.com/dog/wellness/evr_dg_how_long_do_dogs_live#
[2] http://www.petmd.com/sites/default/files/convert-dog-years.JPG