Wszystkie koty, to milusińskie leniuchy. Jednak piecuchy te mają swoją i drugą naturę – należą one przecież do zwinnych, ciekawskich i całkiem odważnych zwierzaków. Nawet niewielki dachowiec zazwyczaj wspaniale potrafi dać sobie radę z atakującym go psiakiem. Waleczność w połączeniu z ostrymi pazurami, niebywałą gibkością i sprawnością jest w stanie przemienić naszego mruczka w prawdziwego bohatera. Tym bardziej zaskakujący jest więc fakt, że wiele kotów śmiertelnie boi się … zwykłych ogórków!
Kot kontra zielony ogórek
W internetowych zasobach znaleźć można naprawdę mnóstwo filmów z ogórkiem i kotem w rolach głównych, jednak od razu widać, że niemal wszystkie nakręcone zostały według tego samego scenariusza. Tak też miejscem akcji jest tu zazwyczaj kącik z kocią miską, bohaterem zaś kot przycupnięty nad jedzeniem. Główna intryga to spotkanie zwierzaka z ogórkiem, który to podłożony zostaje niepostrzeżenie za jego plecami. Reakcja czworonoga, który wreszcie zauważa ukryte warzywo, niemal zawsze jest jednakowa – paniczny strach i ucieczka bądź natychmiastowe przystąpienie do obrony.
Dlaczego kot wpada w panikę na widok ogórka?
To co internauci uznali za dobry żart i świetną zabawę, szybko na warsztat wzięli zwierzęcy behawioryści. Dzięki nim wiemy, co kryć może się za tak niespodziewanym kocim zachowaniem. Przeglądając rozmaite opnie na ten temat, dostrzec można dwie główne linie interpretacyjne. Po pierwsze, wzdrygnięcie się na widok ogórka, tłumaczone jest jako lęk przed nieznanym, a po drugie jako strach przed wężem.
Claudia Vinke z Uniwersytetu w Utrechcie podkreśla, że to nie tyle sam ogórek przeraża naszych pupili, co nieznany obiekt, który niespodziewanie pojawia się na ich terenie.1 Koty to stworzenia podatne na stres. Nowe przedmioty, głośne dźwięki, nagłe ruchy, wszystko to, co migotliwie świeci się bądź zbyt szybko przemieszcza, może naszego zwierzaka łatwo wprowadzić w stan poddenerwowania. Kot lubi, gdy jego rewir jest miejscem w pełni bezpiecznym i dobrze mu znanym. Zresztą i my pewnie wpadlibyśmy w popłoch, gdy nagle, kątem oka, dostrzeglibyśmy, że coś czyha tuż za naszymi plecami. We wszystkich filmikach kot obecnością ogórka wyraźnie zostaje zaskoczony. To zielone warzywo pojawia się nie tylko znienacka, ale i w zbyt bliskim sąsiedztwie zwierzaka. Ogórek, z którym kot pomału i stopniowo mógłby się zaznajomić, z pewnością nie wzbudziłby w nim strachu.
Zarówno Con Slobodchikoff, jak i Roger Mugford podkreślają, że kontekst, w jakim pojawia się ogórek, nie jest bez znaczenia. „Przyczajony” za plecami zwierzaka niemal automatycznie utożsamiany jest on z gotowym do ataku drapieżnikiem. Wąż to w tej sytuacji pierwsze skojarzenie, jednak, jak zaznacza Mugford, podobnie kot reagować mógłby na model pająka czy maskę ludzkiej twarzy.2 Wróg polując, często pojawia się znienacka, obserwuje ofiarę, cicho skrada się i przyczaja, dopiero potem zaś rusza do ataku. Taka instynktowna asocjacja musi wywoływać gwałtowną reakcję. Bawiący nas koci natychmiastowy wyskok w górę, faktycznie nie jest więc niczym innym, jak ochroną przed mogącym grozić zwierzakowi ugryzieniem.
Czym skończyć się może stresowanie kota?
Behawioryści nie tylko wyjaśniają niezrozumiałą dla nas reakcję naszych pupili, ale i biją na alarm! Jak to często bywa, pewne sytuacje jednych bawią, a innych krzywdzą. Koci właściciele, zainspirowania kolejnymi filmikami, z upodobaniem zaczęli przemieniać swe zwierzaki w gwiazdy filmowe. W internecie niczym grzyby po deszczu pojawiały się więc kolejne nagrania prezentujące przerażone futrzaki. Niestety zabawa mająca cieszyć publikę, w skutkach swych często zgubną okazywała się dla kota.
Straszenie zwierzaka nigdy nie jest dobrym pomysłem. W tym wypadku również sam wybór miejsca jest nadzwyczaj niefortunny. Przestrzeń, w której znajduje się miska po brzegi wypełniona smakowitym jedzeniem to dla naszego milusińskiego obszar szczególny. Kojarzy mu się on nie tylko z przyjemnością, ale i bezpieczeństwem. Kot zajęty jedzeniem jest zrelaksowany i z pewnością odpuszcza sobie gotowość do ataku. Wskutek nieprzemyślanych i nieprzyjemnych dla zwierzaka zabaw spokojnego dotąd i ufnego pupila przemienić możemy w płochego, zestresowanego i stroniącego od nas kota.
Źródła:
[1]
http://www.sciencedump.com/content/why-are-cats-afraid-cucumbers-behavioural-biologist-explains-wh
[2]
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/11950992/Cats-are-terrified-of-cucumbers-and-no-one-knows-exactly-why.html
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl