Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak długo żyją szynszyle?



Szynszyle w znaczny sposób wyróżniają się na tle innych małych ssaków. Gryzonie te zamieszkują w naturze wysokogórskie tereny Ameryki Południowej, dzięki czemu są doskonale przystosowane do panujących tam trudnych warunków. Nic więc dziwnego, że należą one do zwierząt długowiecznych. Jakiego wieku na ogół dożywają szynszyle hodowane w domach? W jaki sposób możemy przedłużyć życie naszego ukochanego gryzonia?

Przeciętna długość życia szynszyli

Szynszyle – w przeciwieństwie do innych popularnych gryzoni – mogą towarzyszyć nam przez długie lata. Zazwyczaj zwierzaki te dożywają od 5, do nawet 18 lat. Nie oznacza to jednak wcale, że domowy pupil nie może żyć jeszcze dłużej. Niektóre szynszyle nawet po przekroczeniu 20. roku życia są w świetnej kondycji.

Jaka jest rekordowa długość życia szynszyli?

Jak się okazuje, w dobrych warunkach, szynszyle mogą zbliżyć się do granicy 30 lat. Według Księgi rekordów Guinnessa szczególnie długowieczny okazał się zwierzak o imieniu Radar, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Przeżył on dokładnie 29 lat i 229 dni.

Jak przebiega rozwój szynszyli?

Życie szynszyli jest długie, dlatego musi upłynąć sporo czasu, zanim zwierzak osiągnie dorosłość. Młode gryzonie powinny pozostać z matką aż do 8-12 tygodnia życia. W tym okresie nie tylko rosną i rozwijają się, ale też nabywają niezbędnych umiejętności społecznych. Dorastające szynszyle są ciekawe świata i bardzo aktywne. Zwierzaki osiągają dojrzałość po ukończeniu pierwszego roku życia. Mijające lata nie pozostają dla szynszyli bez znaczenia. U starszych zwierząt można zaobserwować niekiedy spadek wagi, ograniczenie aktywności i apatię. Gryzonie u schyłku życia są też bardziej narażone na problemy zdrowotne [1].



Jak przedłużyć życie szynszyli?

Szynszyla może dożyć naprawdę sędziwego wieku, nie ulega jednak wątpliwości, że będzie to możliwe jedynie przy naszej troskliwej opiece. Jeśli więc chcemy, aby pupil towarzyszył nam naprawdę długo, postarajmy się stworzyć mu warunki, w których będzie czuł się dobrze.

Szynszyle to niezwykle aktywne zwierzaki. Uwielbiają wspinać się i skakać. Nie można o tym zapominać, zwłaszcza podczas urządza lokum dla ulubieńca. Klatka dla szynszyli musi być kilkupoziomowa, wyposażona w półki, akcesoria do ćwiczeń fizycznych i zabawy. Aby zwierzak zachował świetną kondycję, warto umożliwiać mu również spacery po mieszkaniu.

Warunki środowiskowe, w jakich przebywa gryzoń, istotnie wpływają na długość jego życia. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy ustawiać klatkę ulubieńca. Szynszyle są bardzo wrażliwe na przegrzanie, dym i opary kuchenne. Co istotne, nie można narażać pupila na ciągły hałas.

Bardzo wiele zależy również od prawidłowego żywienia domowego gryzonia. Szynszyle wymagają diety niskotłuszczowej (2-5%), o wysokiej zawartości włókna (15-35%). Z tego względu należy bardzo starannie wybierać gotowe mieszanki dla zwierzaka. Konieczne jest zapewnienie pupilowi stałego dostępu do sianka. Warto również podawać regularnie zieleninę, warzywa i owoce. Nie przesadzajmy natomiast z wysokokalorycznymi przekąskami, które mogą szybko doprowadzić do otłuszczenia. W trosce o uzębienie zwierzaka należy dostarczać mu również gałązki z drzew owocowych. Warto pamiętać, że z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Zwierzątko może jeść też mniej chętnie niż zwykle. Czasami wskazane jest więc podawanie gryzoniowi dodatkowych suplementów diety i mieszanek uzupełniających.

Jeśli będziemy należycie dbać o gryzonia, nie powinien on mieć problemów zdrowotnych. Nie zwalnia nas to jednak z czujnej obserwacji zwierzątka. Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim apatia i brak apetytu. Gryzoń, który źle się czuje, może siedzieć w kącie klatki i unikać wszelkiej aktywności. Zdarza się również, że chory pupil kicha, drapie się lub łzawią mu oczy. Czasami nawet posklejana sierść zwiastuje poważne kłopoty. Nigdy nie lekceważmy niepokojących symptomów, lecz jak najszybciej udajmy się ze zwierzątkiem do weterynarza.

Szynszyla może mieć pozornie wszystko, czego potrzebuje, a mimo to - samotna i opuszczona - nigdy nie będzie czuła się szczęśliwa. Jeśli naprawdę zależy nam na długim życiu zwierzątka, poświęcajmy mu jak najwięcej czasu.  Pamiętajmy również, że nasze towarzystwo nie zawsze jest wystarczające. W naturze szynszyle żyją w grupach – tak też powinniśmy utrzymywać je w warunkach domowych. Kontakt z przedstawicielami własnego gatunku z pewnością wzbogaci życie naszego pupila, a my przez wiele lat będziemy mogli obserwować radosne harce ukochanych zwierzątek.

Źródła:
[1] http://www.smallanimalchannel.com/critter-experts/chinchilla/life-stages-of-chinchillas-1503.aspx

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.