Informacja ze sklepu

Jak nauczyć psa siadać?



Każdy dobrze wychowany pies powinien znać kilka prostych komend. Nawet bardzo podstawowa tresura pozwala zapanować nad czworonogiem podczas spacerów lub sytuacji stresowych. Życie pod jednym dachem z posłusznym psem jest o wiele łatwiejsze, pupil sprawia mniej problemów i zwyczajnie unika tarapatów. Jedną z najczęściej używanych i przydatnych jest komenda „siad”. Jak nauczyć psa siadać na zawołanie?


Dlaczego pies powinien znać komendę siad?


Komenda siad przydaje się szczególnie w sytuacjach stresowych i emocjonujących dla psa. Może być stosowana jako zamiennik dla różnych innych zachowań niepożądanych, które w konkretnej sytuacji mogą narazić psa na niebezpieczeństwo lub nie pozwalają nam nad nim zapanować. Na przykład kiedy pies skacze, szybko wyskakuje z samochodu lub wyrywa się podczas spaceru, możemy wydać komendę „siad”. Pozwoli to psu nieco się opanować i skoncentrować na nowym zadaniu. Komenda pozwala na chwilowe odwrócenie uwagi pupila od tego, co go pobudziło czy przestraszyło.

Zasady szkolenia psa

Tresura psa nie jest zadaniem tak trudnym, jak mogłoby się wydawać. Każdy pies jest inny i będzie się uczył w swoim własnym tempie. Musimy uzbroić się więc w cierpliwość i pozytywne nastawienie. Możliwe, że nauka tylko jednej komendy zajmie kilka tygodni. W żadnym wypadku nie należy się jednak tym zrażać i dalej kontynuować naukę.

Powinniśmy zadbać o to, aby ćwiczenia miały formę zabawy i nigdy nie trwały zbyt długo. Męczenie psa przez kilka godzin i wymaganie od niego cudów po pierwszym dniu nie ma żadnego sensu. Zmuszając psa do czegoś, na co nie ma ochoty, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Bardzo ważne są także spokój i opanowanie. Do psa mówimy miłym i łagodnym głosem. W żadnym wypadku nie wolno krzyczeć na psa lub karać go za niewykonanie komendy. Jeśli pies wyczuje naszym tonie złość, przestraszy się i zrazi, a wtedy można zapomnieć o dalszej nauce.

Jak nauczyć psa komendy siad?


Naukę najlepiej zacząć kiedy pies jest jeszcze szczeniakiem, wtedy szybciej przyswoi zachowanie o jakie nam chodzi i nie nabierze złych nawyków. Starsze psy również można nauczyć tej komendy, będziemy musieli poświecić im tylko nieco więcej czasu i uwagi. Przed rozpoczęciem lekcji zaopatrzmy się w ulubione psie smakołyki, będę one motywowały psa do wykonywania poleceń. Żadne inne akcesoria kontrolujące psa, takie jak obroża czy smycz nie będą nam potrzebne. Pies powinien sam zrozumieć jaką pozycję powinien przyjąć, aby dostać smakołyk. Fizyczny nacisk z naszej strony, na przykład przyciskanie zadu psa do ziemi, tylko utrudni nam zadanie, bo pupil nie współpracuje, a jedynie biernie poddaje się naszej woli.

Nauka siadania – metoda klikerowa

Wielu właścicieli przed wprowadzeniem komendy słownej posługuje się klikerem oraz gestem wyciągniętej, otwartej dłoni. Specjalny kliker można nabyć w sklepie zoologicznym.



Lekcję rozpoczynamy stając przed psem. Nad jego głowę wyciągamy dłoń ze smakołykiem i powoli przesuwamy ją od nosa w kierunku uszu pupila. Zwierzę podążając za zapachem swojego przysmaku zacznie zadzierać głowę wyżej, co zmusi go do tego, by usiąść. Kiedy tylko pies zacznie uginać łapy klikamy i nagradzamy psa smakołykiem. Po paru takich próbach rezygnujemy z przysmaku, a psa naprowadzamy tylko dłonią. Powinniśmy wybrać jeden konkretny gest, który będzie odpowiadał komendzie siad. Może to być, na przykład otwarta dłoń. Gdy pies usiądzie klikamy i dopiero wtedy go nagradzamy. Trenujemy przez kilka następnych dni, tak aby pies siadał, widząc gest wyciągniętej, otwartej dłoń.

Nauka siadania – komenda słowna


Gdy pies bez problemu reaguje na gest i za każdym razem wykonuje polecenie, możemy wprowadzić komendę słowną. Samo słowo „siad” nic dla psa nie znaczy, musimy zatem sprawić, by pupil skojarzył słowo z gestem i odpowiadającą mu czynnością. Stajemy przed psem, po czym głośno i wyraźnie wypowiadamy komendę siad. Następnie wykonujemy gest dłonią. Nagradzamy psa, gdy ten usiądzie. Po kilku dniach takich prób możemy sprawdzić czy pies zareaguje na samą komendę słoną. Wypowiadamy ją stojąc przed pupilem i dajemy mu kilkanaście sekund na zastanowienie. Jeśli wciąż nie kojarzy słowa powtarzamy gest dłonią. Trenujemy do skutku pamiętając, by lekcja nigdy nie trwała dłużej niż kilka minut.

Generalizacja komendy

Kiedy pies poprawnie reaguje na polecenie stopniowo rozszerzamy treningi również na czas spacerów. Pies musi wiedzieć, że komenda działa nie tylko w domu, ale również wszędzie poza nim. Nie ważnie czy jesteśmy w parku, ogrodzie, na chodniku koło sklepu, w windzie czy gdziekolwiek indziej - komenda „siad” zawsze znaczy to samo. Pies musi wykonywać ją również niezależnie od tego czy wypowiadamy ją leżąc lub siedząc. Do codziennych treningów powinniśmy wprowadzać również zachowania, które mogłyby psa rozproszyć. Możemy na przykład skakać, odbiec lub nagle odwrócić się od psa, pilnując, by ten pomimo wszystko zachował pozycję siedzącą. 

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie