Brak apetytu, u domowych pupili, jest zawsze niepokojącym objawem. Nagłego wstrętu do jedzenia nie możemy lekceważyć, szczególnie u kotów! W przypadku mruczków już nawet dwudniowy post może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Stąd, gdy tylko zauważysz, że twój pupil stroni on od jedzenia, natychmiast zabierz go na weterynaryjną konsultację.
Dlaczego post dla kota jest tak niebezpieczny?
Koty, z całą pewnością, nie stosują głodówki w celu zrzucenia kilku zbędnych kilogramów czy ćwiczenia silnej woli. Jeśli mruczek przestaje zaglądać do miski, najprawdopodobniej świadczy to o tym, że coś mu doskwiera. A jak wiadomo, post kotom nie wychodzi na zdrowie. Nawet więcej – dla zwierzaków tych jest on śmiertelnie niebezpieczny! Gdy nasz pupil odmawia przyjmowania pożywienia, organizm jego zaczyna korzystać z wcześniej zgromadzonych rezerw. Wówczas paliwem staje się oczywiście tłuszcz, jednak by mógł on zostać w odpowiedni sposób przetworzony przez wątrobę, niezbędne są odpowiednie pokłady białko. Niestety skumulowane zapasy białka nijak nie dorównują zapasom tłuszczu. Wskutek tego szybko może dojść do stłuszczenia, a tym samym poważnego uszkodzenia wątroby.
Dolegliwości, które obniżają apetyt u kota
→ choroby jamy ustnej
Kocia niechęć do jedzenia bywa czasem związana z dolegliwościami w obszarze jamy ustnej. W tym wypadku w grę wchodzić mogą bóle zębów, zapalenia dziąseł, stany ropne, a nawet zmiany nowotworowe. Wizyta u weterynarza powinna więc jak najbardziej uwzględniać też przegląd stomatologiczny.
→ zaburzenia przewodu pokarmowego
Zaburzenia przewodu pokarmowego obejmują wiele rozmaitych dolegliwości, które związane są z nieprawidłowościami w obszarze działania żołądka i jelit. Zazwyczaj, poza niechęcią do jedzenia, w sytuacji tej mamy do czynienia również z wymiotami, biegunką lub zatwardzeniem, wzdęciami, nudnościami oraz ogólnym osłabieniem kondycji zwierzaka. Borykający się z takimi kłopotami kociak może cierpiec m.in. na zapalenie jelita grubego bądź trzustki, nieżyt żołądka i jelit, pasożyty czy nowotwory. Doskwierać może mu też przypadkiem połknięte obce ciało – np. sznurek.
→ zaburzenia czynności nerek
Choroba nerek dość często dotyka kocich seniorów. Jest ona też jedną z częstszych przyczyn zgonów. Niestety objawy w tym przypadku zazwyczaj późno dają o sobie znać. Do symptomów, na które warto zwrócić uwagę, poza utratą apetytu, zaliczyć możemy też: zwiększone łaknienie, nadmierną produkcję moczu, wymioty, utratę masy ciała, źle wyglądającą sierść, nieświeży oddech, osłabienie, zmęczenie i złe samopoczucie.
Nie zawsze za brakiem kociego apetytu musi stać choroba!
Wizyta u weterynarza to pierwszy krok, jaki podjąć powinniśmy wówczas, gdy nasz pupil zupełnie nie jest zainteresowany tym, co znajduje się w jego misce. Czasem konsultacja taka wykluczyć jednak może jakiekolwiek fizyczne dolegliwości. Pozostaje wtenczas dokładnie przyjrzeć się zwierzakowi i gdzie indziej szukać powodu głodówki.
Kot to stworzenie lubiące chadzać własnymi ścieżkami. Niezależność ta wcale nie wyklucza jednak tego, że zwierzak ów mocno przywiązuje się do swego otoczenia. Nawet niewielkie zmiany w najbliższym środowisku źle oddziaływać mogą na kota. Nowi lokatorzy w domu, wyprowadzka któregoś z domowników, zmiana miejsca pobytu, a nawet nowa karma w misce, zaowocować może niechęcią do jedzenia. Koty to niezwykle delikatne stworzenia, którym zdarza się cierpieć na stres, lęk, a nawet na depresję. Wszystkie te dolegliwości prowadzić mogą do niechęci do jedzenia.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl