Informacja ze sklepu

Jak wybrać karmę dla psa?



Troskliwym właścicielom zależy na tym, aby do misek ich czworonożnych towarzyszy trafiało tylko to, co najlepsze. Smaczne kąski z pewnością ucieszą każdego psiaka. Ponadto, to właśnie dieta odpowiedzialna jest przecież za dobry stan zdrowia! Skomponowanie odpowiedniego menu wcale nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością jest to jednak jedna z tych kwestii, do której warto się przyłożyć!


Właściwie skomponowany psi jadłospis

Niezależnie od tego, czy psu serwować zamierzamy mokre, czy też suche jedzenie, postawić powinniśmy na produkty wysokiej jakości. Najtańsze, dostępne na rynku, karmy na pewno są sporą oszczędnością, jednak ciężko oczekiwać, że stanowić będą one zdrowy i w pełni wartościowy posiłek. Sztuczne barwniki i wzmacniacze smaku to główne składniki, które „ulepszyć” mają kiepskiej klasy pożywienie. Gdy na etykiecie wykryjemy ich obecność, powinniśmy natychmiast zrezygnować zakupu. Szerokim łukiem omijać warto też te produkty, które zawierają w sobie BHA i BHT, czyli chemiczne związki pełniące funkcję konserwantów i przeciwutleniaczy.

Lista zakazanych składników to oczywiście jeszcze nie wszystko. Pupil, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, potrzebuje jedzenia, w którym obecne są wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Ponadto, białko, tłuszcze, błonnik, witaminy i inne komponenty w pożywieniu muszą gościć w odpowiednich proporcjach. Psy to zwierzaki, którym służy urozmaicona dieta. Podstawą jej zawsze powinno być jednak białko zwierzęce. Ważne też, aby zakupiona przez nas karma bazowała na mięsie, a nie produktach pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli chodzi o zboża to, lepiej zrezygnować z pszenicy i kukurydzy, a wybrać ryż.



Dobierając karmę, uwzględnij specyficzne potrzeby zwierzaka


Psy w różnych momentach swego życia mają różne potrzeby żywieniowe/ Inaczej odżywiać musi się szczeniak, inaczej dorosły psiak, a jeszcze inaczej psi senior. Wybierając jedzenie, warto więc mieć na uwadze i to kryterium. Na szczęście, producenci karm zadbali o to, by stworzyć przysmaki dla psów w różnym wieku.

Od czasu do czasu może się okazać, że codzienne menu zastąpić trzeba będzie karmą weterynaryjną. Pożywienie takie znakomicie wspomaga psią rekonwalescencję. Gdy zwierzak nasz cierpi na problemy zdrowotne, w dojściu do formy może mu pomóc odpowiednio dopasowana dieta. Zarówno samego leczenia, jak i dobierania „środków” wspomagających, nie prowadzimy oczywiście na własną rękę. O doborze specjalistycznej leczniczej diety zawsze decydować powinien weterynarz.


Fachowa pomoc w doborze menu dla zwierzaka


Biegunka, ospałość, zmniejszony apetyt, zła kondycja psiej sierści czy problemy skórne mogą być oznaką alergii. Niestety przypadłość ta dość często dotyka naszych czworonożnych pupili. Gdy zauważymy objawy, które świadczyć mogą o nietolerancji pokarmowej, koniecznie musimy pomyśleć o zmianie karmy. Weryfikacja menu niezbędna będzie również w przypadku ciężarnych i karmiących suczek. Psie potrzeby żywieniowe zależne są od wielu czynników. W końcu nawet tryb życia i aktywność zwierzaka nie są tu bez znaczenia. Nie tylko w przypadku choroby warto więc zwrócić się do weterynarza, aby wspólnie dobrać najlepszą dietę.



Serwuj tylko świeże jedzenie!

Nawet najlepszej jakości karma nie przypadnie naszemu pupilowi do gustu, gdy będzie nieświeża! A przecież często, z wygody i oszczędności, kupujemy wielki worek suchego jedzenia. W takim przypadku poza zwróceniem uwagi na datę spożycia zadbać musimy też o to, by otwartą paczkę odpowiednio przechowywać. Napoczęte opakowanie najlepiej jest trzymać w suchym i chłodnym miejscu, dodatkowo w plastikowym lub metalowym pojemniku. Jedzeniu takiemu szkodzi wysoka temperatura i wilgoć, która może dostać się do środka. Otwartą puszkę koniecznie schować powinniśmy do lodówki.

Gotowe czy domowe jedzenie?


Psy towarzyszą człowiekowi od wieków - w końcu udomowione zostały one ok. 15 tys. lat temu. Przez długi czas nasi czworonożni kompani żywili się wszystkim tym, co serwowano w ich obejściu. W psim menu gościło zatem prawdziwe mięso, ryby, mleko, jaja i świeże warzywa. Dopiero w latach 30. XX wieku w sklepach pojawiać zaczęły się karmy przygotowywane specjalnie z myślą o psiakach. „Ludzkie jedzenie”, jak najbardziej nadaje się zatem do tego, by spożywali je nasi pupile. Przygotowując samodzielnie posiłek dla psa, zadbać musimy jednak o to, by skład jego był należycie zbilansowany. Pamiętajmy, że zwierzak nasz nie może żywić się po prostu resztkami ze stołu. Jeśli chcemy, by czworonóg cieszył się dobrym zdrowiem, koniecznie zdobyć musimy wiedzę o tym, jak odżywiać zwierzaka i o jakie suplementy wzbogacić jego codzienną dietę.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie