Informacja ze sklepu

Siano dla świnki morskiej



Zalecenia dotyczące diety świnek morskich mogą wydawać się nieco skomplikowane. Jednak to właśnie od prawidłowego żywienia i rodzaju podawanego pokarmu zależy zdrowie oraz dobre samopoczucie pupila. Nawet najmniejsze błędy w diecie bardzo szybko dadzą o sobie znać. Dlatego z zasadami prawidłowego żywienia powinniśmy zapoznać się jeszcze przed zakupem gryzonia. Co stanowi podstawę diety świnki morskiej i jak wybrać najlepszy produkt?

Co powinna jeść świnka morska?

Jeśli zależy nam, by nasza świnka nie chorowała, zawsze była wesoła, pełna energii i skora do zabawy musimy wiedzieć jakie składniki wchodzą w skład jej diety. Błędy żywieniowe szybko odbiją się na zdrowiu delikatnego gryzonia. Świnka, w której diecie brakuje niezbędnych składników odżywczych, zacznie chorować, straci energię i dobre samopoczucie, a jej futerko stanie się matowe.

Podstawą idealnej diety dla świnki morskiej jest siano, czyli mieszanka suszonych traw. Ten niepozorny produkt pełni ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego gryzonia. W skład sianka mogą wchodzić różne gatunki traw, takich jak kostrzewa, kupkówka, czy życica. Jednak za najlepsze i najbardziej wartościowe dla świnek morskich uważa się tymotkę oraz stokłosę.

Rola siana w diecie świnki morskiej


Sianko powinno być stałym elementem codziennej diety świnki morskiej. Gryzonie te potrzebują go w dużej ilości, ale wyłącznie dobrej jakości, bez konserwantów i sztucznych dodatków. Jest ono świnkom niezbędne z uwagi na wysoką zawartość błonnika, czyli włókna pokarmowego. Błonnik wspomaga procesy trawienne oraz warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego - przede wszystkim jelit. Włókno zawarte w sianie przesuwa treść pokarmową przez cały układ, dzięki czemu świnka nie musi borykać się z problemami trawiennymi, takimi jak zaparcia czy wzdęcia.

Siano spełnia jeszcze jedną, niemniej ważną funkcję. Trzeba pamiętać, że zęby trzonowe świnek stale rosną, w związku z tym, by utrzymać odpowiednią ich wielkość, zwierzę musi nieustannie gryźć i przeżuwać. Podgryzanie siana prowadzi do ścierania się zębów trzonowych, co zapobiega ich przerostowi. Przerośnięte trzonowce stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia gryzonia. Mogą boleśnie ranić wnętrze jamy ustnej i utrudniać jedzenie. Czasami jedynym ratunkiem jest wizyta u weterynarza i spiłowanie zębów świnki.

Jakie siano wybrać?


W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór dobrego jakościowo siana dla świnek morskich. Co więcej zazwyczaj jest ono dostępne w kilku rodzajach. Możemy, na przykład kupić zwykłą mieszankę, skomponowaną z popularnych rodzajów traw lub pokusić się o zakup siana z dodatkami. Jakie są to dodatki? Wszystko zależy od producenta, wielu z nich uzupełnia  siano o warzywa i owoce, takie jak marchew czy jabłko. Inni proponują warianty z dodatkiem ziół, na przykład mięty, rumianu czy melisy. Dostępne są takie mieszanki z chrupkami ziołowymi, tak zwanymi ekstrudami. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań naszego pupila.

Wybierając sianko dla świnki, niezależnie czy kupujemy w sklepie zoologicznym czy w supermarkecie, powinniśmy sprawdzić datę ważności, wygląd i zapach siana. Idealne, świeże siano powinno być kruche i pachnące. Jeśli mieszanka jest wilgotna, stęchła czy spleśniała absolutnie nie należy podawać jej śwince. Takie siano nie nadaje się nawet na ściółkę do klatki gryzonia.



Rodzaje siana dla świnek morskich


Jeśli decydujemy się na zakup siana z dodatkami, na przykład ziołowymi, mamy do wyboru ich kilka rodzajów. Każda z nich ma nieco inne działanie i przeznaczenie. Popularną mieszanką jest sianko z dodatkiem mięty. Pobudza ono łaknienie i wspomaga procesy trawienne. Ma również działanie rozkurczowe i antybakteryjne, a nawet uspokajające. Z kolei sianko wzbogacone o melisę działa rozkurczowo na jelita. Ma także właściwości przeciwwirusowe oraz antybakteryjne.

Bez problemu znajdziemy również mieszanki wzbogacone nie o jedno, a nawet o kilkadziesiąt różnych rodzajów traw i ziół. W ich skład wchodzą między innymi mniszek lekarski, nagietek, pokrzywa, liście czarnej porzeczki, dziurawiec, tymotka, kostrzewa, krwawnik oraz wiele innych.

Kupując sianko dla świnki morskiej warto czytać etykiety producentów. Wielu z nich proponuje nam mieszanki pochodzące z ekologicznych upraw. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasz pupil otrzyma wszystkie niezbędnie składniki mineralne i odżywcze, bez sztucznych dodatków.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie