Informacja ze sklepu

Klatki dla szczurów



Klatka dla szczura powinna być miejscem, w którym zwierzak może nie tylko odpocząć, ale również dać upust swojej energii. Ponadto, te niezwykle inteligentne gryzonie potrzebują mieszkanka, które zapewni im różnorodną rozrywkę, a tym samym zrekompensuje czas, które muszą spędzić samotnie. Warto więc starannie przygotować się do zakupu i aranżacji klatki. Jakie cechy musi mieć idealne lokum dla szczura?

Jaką klatkę wybrać dla szczura?

Jako mieszkano dla szczura najlepiej sprawdzi się druciana klatka z obudową wykonaną z tworzywa sztucznego. Takie lokum zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, a przy tym jest łatwe w czyszczeniu. Szczury uwielbiają wspinaczki, dlatego idealnym wyborem będzie wysoka i wielopoziomowa klatka. Można w niej stworzyć coś na wzór pięterek, znacznie poszerzając w ten sposób przestrzeń życiową zwierzaka. Należy również zwrócić uwagę na rozstawienie prętów w klatce – upewnijmy się, że pupil nie zaklinuje się między nimi, ani nie ucieknie. Z tego powodu pręty nie mogą być oddalone od siebie o więcej niż 1,5 cm. Warto wybierać klatki z głęboką kuwetą – dzięki której unikniemy rozsypywania ściółki wokół lokum zwierzaka. 

Klatka dla szczura nie może być mała. Pamiętajmy, że gryzoń ten może osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Nie bez znaczenia jest również fakt, że należy do bardzo aktywnych i żywiołowych zwierząt – dlatego do pełni szczęścia potrzebuje wielu różnorodnych bodźców. W niewielkiej klatce nie sposób stworzyć bogate środowisko życia. Jakie są więc idealne rozmiary szczurzego lokum? Klatka dla jednego gryzonia powinna mieć przynajmniej 35 x 70 x 35 cm. Wiele oczywiście zależy też od tego, ile czasu będzie w niej spędzał - im dłużej, tym większego lokum będzie potrzebował.

Gdzie postawić klatkę dla szczura?

Klatka naszego ulubieńca musi stać z dala od przeciągów i bezpośrednich źródeł ciepła (np. grzejników). Zwierzaka nie należy wystawiać również na działanie promieni słonecznych. Warto ustawić lokum gryzonia w pomieszczeniu, w którym z łatwością będziemy mogli obserwować jego poczynania. Pamiętajmy, że szczury są najbardziej aktywne w godzinach popołudniowych, dlatego klatkę powinniśmy umieścić w pokoju, w którym przebywamy wieczorami. Szczur czasami będzie potrzebował też spokoju i odpoczynku, dlatego nie narażajmy go na ciągłe hałasy.

Wyposażenie klatki dla szczura

W klatce gryzonia muszą znaleźć się wszystkie akcesoria, które pozwolą mu realizować podstawowe potrzeby życiowe. Niezbędna jest oczywiście miseczka na pokarm i poidełko na wodę. W lokum pupila nie może również zabraknąć miejsc do wypoczynku, np. hamaków, domków. Warto wzbogacić otoczenie gryzonia za pomocą rurek i tuneli. Zaaranżujmy w klatce kryjówki. Koniecznie zainstalujmy akcesoria do wspinaczki – drabinki i sznury. Im więcej poziomów stworzymy w klatce szczura, tym lepiej. Gryzoniowi powinniśmy regularnie dostarczać gałązki, które umożliwią mu ścieranie zębów. W klatce można umieścić również niewielką kuwetę.



Szczur poza klatką


Nawet najlepiej zaaranżowana klatka nie zastąpi zwierzakowi spacerów po mieszkaniu. Szczury uwielbiają poznawać świat i spędzać czas z opiekunem. Powinniśmy im to umożliwić. Przed wypuszczeniem szczura należy odpowiednio zabezpieczyć meble i kable elektryczne. Upewnijmy się również, że zwierzak będzie całkowicie bezpieczny podczas swoich wędrówek - nigdzie nie ucieknie, ani nie wydostanie się na zewnątrz. Warto mieć gryzonia stale na oku. Ostrożności nigdy za wiele! Czas poza klatką to doskonała okazja do oswajania pupila i pogłębiania więzi. Można go wykorzystać także na trening i stymulację intelektualną podopiecznego. Dobrym pomysłem jest zaangażowania szczura w gry i zabawy poza klatką. Nowe bodźce z pewnością wpłyną pozytywnie na samopoczucie gryzonia.

Ekscytujące dla szczura mogą być zwłaszcza spacery odbywające się na świeżym powietrzu. Jeśli chcemy w ten sposób wzbogacić życie pupila, musimy oczywiście zaopatrzyć się w szelki i smycz, które pozwolą nam bezpiecznie wędrować z naszym zwierzakiem.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie