Informacja ze sklepu

Jak zmierzyć psa, aby kupić mu dobre szelki?



Kompletując wyprawkę dla czworonożnego pupila nie sposób zapomnieć o przyborach spacerowych. Sklepy zoologiczne oferują różnego rodzaju akcesoria, jednak to właśnie szelki cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem hodowców. Dobrze dobrana uprząż zapewnia psu wygodę oraz bezpieczeństwo, praktycznie uniemożliwiając zerwanie się ze smyczy. Jedyny haczyk tkwi w tym, aby szelki były idealnie dopasowane do wielkości psa.

Szelki dla psa, a bezpieczeństwo

Szelki nie od dziś mają swoich wiernych zwolenników, gotowych w każdej chwili wymienić cały szereg ich zalet. Wielu z nich uważa uprząż za zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywę dla tradycyjnej obroży. Po pierwsze, szelki są znacznie wygodniejsze, zapewniają psu większy komfort oraz pełną swobodę ruchów. Ponadto jest z nich o wiele trudniej się wyswobodzić, co zmniejsza ryzyko zerwania się pupila podczas spacerze i ucieczki w siną dal, np. w szaleńczej pogoni za kotem czy innym psem. Szelki to również idealne rozwiązanie dla psiaków, które mają tendencję do ciągnięcia na smyczy. Wówczas siła rozkłada się równomiernie na całe ciało psa, a nie skupia wyłącznie na odcinku szyjnym. Uprząż to również idealny sprzęt dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i zamierzają wspólnie z pupilem uprawiać sport.

I to wszystko prawda. Pod warunkiem, że szelki są idealnie dobrane do gabarytów czworonoga. Wymiary psa to podstawowe kryterium podczas wyboru szelek, ale wcale nie jedyne. Warto kierować się również temperamentem psa, tym jak zachowuje się podczas spacerów oraz rodzajem uprawianej wspólnie z pupilem aktywności. Trzeba pamiętać, że tylko właściwie dopasowane szelki spełnią swoją rolę i zapewnią psu maksimum komfortu i bezpieczeństwa.


Jak dobrać rozmiar szelek dla psa?


Kupując szelki dla pupila, przede wszystkim musimy poznać jego dokładne wymiary. Za mała lub za duża uprząż będzie po prostu niewygodna, może sprawiać psu dyskomfort podczas chodzenia albo zupełnie krepować jego ruchy. Zbyt ciasne szelki mogą być przyczyną otarć i odparzeń lub miejscowego wycierania się sierści. Z kolei odpowiednio zwinny pies z łatwością wyswobodzi się ze zbyt luźnych pasków.



Aby szelki idealnie pasowały na pupila, musimy znać obwód nasady szyi oraz obwód najszerszego miejsca na klatce piersiowej psa. Poza tym, mierzymy długość górnego paska, biegnącego wzdłuż grzbietu czworonoga, pomiędzy obwodami klatki piersiowej i szyi. Niektóre rodzaje szelek posiadają też dolny pasek. Jeśli zamierzamy kupić właśnie takie musimy zmierzyć również długość linii między obwodami, ale po stronie klatki piersiowej i brzucha.

Jeżeli interesują nas szelki zakładane przez głowę, powinniśmy znać także obwód głowy psa. Aby go zmierzyć należy przełożyć centymetr pod pyszczkiem, a następnie okręcić naokoło przez szczyt czaszki.

Nie wolno zapominać o szerokości pasków. Zasada w tym wypadku jest bardzo prosta - im większy pies, tym szersze szelki. Dla małego psa najodpowiedniejsze będą paski o szerokości od 1,5 do 3cm. Jeśli posiadamy psa dużej rasy, szukajmy uprzęży o szerokości co najmniej 4cm.


O czym pamiętać wybierając szelki dla psa?


Jeśli leży nam na sercu dobro naszego pupila, powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością kupowanego sprzętu. Zawsze zwracajmy uwagę na materiał, z którego szelki są wykonane oraz na to czy uprząż jest odpowiednio solidna i wytrzymała. Idealne szelki wykonane są z lekkich materiałów, takich które łatwo można wyprać i które szybko wyschną. Warto wybierać także te podszyte polarem lub filcem. Miękkie materiały nie spowodują podrażnień ani wycierania się sierści. Należy przyjrzeć się również rodzajowi zatrzasków, nigdy nie wybierajmy tych, które mogą zbyt łatwo się rozpiąć lub ulec uszkodzeniu.

Nie warto kupować szelek ze zbyt dużą ilością dodatkowych ozdób. Nie każdemu psu będą one odpowiadać, a niektórym breloczki czy łańcuszki mogą utrudniać poruszanie się lub ocierać skórę.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie