Informacja ze sklepu

Klatka dla szczura



Jeśli na nowego domowego pupila wybraliśmy szczura, wraz z zakupem zwierzaka powinniśmy nabyć też odpowiednią dla niego klatkę. Oczywiście oswojony gryzoń może spędzać również sporo czasu biegając po domu. Jednak przestronne i dobrze urządzone lokum dla zwierzaka to i tak podstawa!

Jakiej wielkości powinny być klatki dla szczurów?


Przy wyborze klatki dla szczura dobrze jest kierować się zasadą, że im większą przestrzeń zwierzak będzie miał do dyspozycji, tym lepiej. Szczury to dość spore gryzonie, które do zachowania zdrowia i dobrej kondycji potrzebują porządnej dawki ruchu. Przyjęło się, że optymalna przestrzeń, jaka przypadać powinna na jednego zwierzaka to 0,06 m³. Warto wspomnieć jednak o tym, że jest to przelicznik przewidziany na kolonię szczurów. Jeśli w domu trzymamy jednego bądź dwa zwierzaki powinniśmy zapewnić im nieco więcej miejsca.

Nie jest tajemnicą, że szczury uwielbiają się wspinać – wielopoziomowe klatki z pewnością przypadną im do gustu. Sama konstrukcja takiego lokum powinna jednak uwzględniać wiek naszych pupili. W przypadku młodych szczurów postawić możemy na piętrową rezydencję z niewielką podłogą. Stare osobniki nie będą jednak już tak skore do harców, stąd przysługujący im metraż trzeba będzie nieco inaczej rozplanować. Rozległa podłoga stanie się tu znacznie ważniejsza niż nabudowane nad nią piętra.


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając klatkę dla szczura?


Poza wielkością klatki, równie ważną sprawą jest wybór materiału, z jakiego ta została wykonana. Szczury to gryzonie, które z pewnością zrobią pożytek ze swych zębów, gdy tylko będą się nudzić. Z plastikowych klatek powinniśmy więc zrezygnować – nasi pupile nad wyraz sprawnie zdołają się z nimi rozprawić. Faktycznie do wyboru mamy więc klatki wykonane z ocynkowanego drutu bądź z metalu. Choć obie z tych opcji sprawiają wrażenie solidnych konstrukcji, pamiętajmy o tym, że ocynk kiepsko znosi kontakt z moczem. W jego przypadku liczyć będziemy musieli się z częstszym i dokładniejszym sprzątaniem.



Zdarza się, że klatki zaprojektowane z myślą o szczurach, dla zwierzaków tych są zbyt małe. Okazać może się wówczas, że lokum przeznaczone dla innych gryzoni znacznie lepiej spełniać będzie nasze oczekiwania. Najbardziej zbliżone pod względem rozstawu prętów są klatki dla koszatniczek. Kupując dom dla naszych pupili, zadbać bowiem musimy nie tylko o odpowiednią przestrzeń oraz o to, by zwierzak nie przegryzł swego lokum – również nie może on z sukcesem przeciskać się między szczebelkami. Dla niektórych dużych szczurów wystarczą pręty oddalone od siebie o 2 cm, w większości przypadków jednak szerokość od 1 do 1,2 cm będzie wyborem znacznie bezpieczniejszym. Jeśli nie uda nam się znaleźć odpowiednio dużej klatki z należytym rozstawem prętów, zawsze możemy samodzielnie uszczelnić ją porządną metalową siatką. Warto zadbać o to szczególnie wówczas, gdy w hodowli naszej pojawią się młode.


Klatki dla szczurów – higiena na pierwszym planie!


Podstawowym naszym obowiązkiem jest dbanie o czystość, jaka panować musi w klatce zajmowanej przez naszych domowych pupili. W związku z tym dla własnej wygody wybrać powinniśmy taki „domek”, który pod tym względem nie będzie przysparzał nam zbyt wielu problemów. Wysuwana tacka, umieszczana pod dolną podłogą, znacznie ułatwi sprawę. Dobrze jest też, gdy klatka posiada duże drzwi – takie, przez które swobodnie wsunąć można rękę. Przestronne lokum z pewnością zadowoli zwierzaka, pamiętajmy jednak, że idealnie będzie, jak klatkę uda nam się wstawić do wanny. Takie rozwiązanie umożliwi nam dokładne wyszorowanie prętów i znacznie przyspieszy porządkowe prace.

Jakie akcesoria powinny znaleźć się w klatce dla szczura?


Szczur w klatce spędza większość swego czasu, stąd zadbać musimy o to, by znalazło się w niej wszystko to, co zwierzakowi na co dzień jest potrzebne. Domek do spania, miseczka i poidełko to zupełna podstawa. Poza nimi pupilowi naszemu przyda się też jednak trochę zabawek. Dobrze sprawdzą się w tej roli linki do wspinania, kołowrotek i hamak – wszystko to, co dostarczy milusińskiemu trochę ruchu.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl



« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie