Utrzymanie sierści krótkowłosego psa w dobrym stanie nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. O regularnym szczotkowaniu pupila nie możemy jednak zapominać! Czesanie jest przede wszystkim zabiegiem pielęgnacyjnym, ale pozwala nam też wygrać walkę z sypiącą się po mieszkaniu sierścią. Wystarczy tylko odrobina chęci i odpowiednie do tego narzędzie, czyli szczotka.
Jakie korzyści przyniesie nam regularne szczotkowanie krótkowłosego psiaka?
Do szczotkowania czworonoga warto przyłożyć się zwłaszcza w okresie linienia. Małe, sztywne igiełki, z których składa się futro psów gładkowłosych, z upodobaniem wczepiają się w tapicerkę i ubrania. Regularne wyczesywanie martwego włosia może okazać się w tym wypadku jedyną deską ratunku.
Czesanie psa pozwala nam również na bieżąco kontrolować stan jego zdrowia. Podczas tego pielęgnacyjnego zabiegu łatwo możemy wykryć wszelkie niepokojące zgrubienia, guzy czy skórne infekcje. Jeśli na ciele naszego pupila zauważymy jakieś nietypowe zmiany, koniecznie zabierzmy go na wizytę do weterynarza.
Czesanie to zabieg, który ma poprawić wygląd i samopoczucie naszego zwierzaka. Szczotkując psa, usuwamy tkwiące w sierści martwe włosy, rozprowadzamy naturalne sebum oraz fundujemy zwierzakowi przyjemny masaż. Większość czworonogów, jeśli tylko zabierzemy się do tego umiejętnie, z pewnością polubi taka formę spędzania z nami czasu.
Jaką szczotkę wybrać dla krótkowłosego zwierzaka?
Do czesania psa z krótką okrywą włosową idealnie nadają się wszystkie szczotki, które wyposażone są w krótkie metalowe ząbki, bądź sztywne włosie. Znakomitą i wartą wypróbowania opcją są też szczotki gumowe. Wśród nich nasz pupil z pewnością wybrałby te, które przyjmują formę naciąganej na dłoń rękawicy. To właśnie takim sprzętem uda nam się nie tylko wyczesać kurz i martwe włosy, ale i dobrze wymasować zwierzaka oraz pobudzić jego krążenie. Tego typu gumowa szczotka sprawdzi się w przypadku dużych psów, przy tych małych okazać może się jednak nie do końca poręczna.
Dopasuj szczotkę do rasy
Długość futra to główna wytyczna, jaką kierujemy się przy wyborze szczotki dla czworonoga. Pamiętać musimy jednak o tym, że również teksturę sierści warto wziąć tu pod uwagę. Niektóre psiaki, np. terriery krótko- i szorstkowłose posiadają dość specyficzną okrywę włosową – twardą sierść podszytą grubym płaszczem. Dla nich idealna będzie szczotka w formie zgrzebła zaopatrzonego w całą armię stalowych drucików. Takim narzędziem uda nam się dokładnie wyczesać martwe włosy i jednocześnie doprowadzić do należytego stanu podszerstek, co zapobiegnie jego filcowaniu.
Do szczotkowania psów okrytych gładką i przylegającą sierścią np. dogów czy dobermanów idealnie nada się z kolei szczotka włosiano-miedziana. Zadaniem miedzianych szpilek jest tu usunięcie wszelkich zabrudzeń i martwej sierści. Okalające je naturalne włosie nada zaś sierści zwierzaka piękny połysk.
Niektóre psy w różnych miejscach ciała mają sierść o różnej strukturze. Wówczas okazać może się, że za pomocą jednej szczotki nie wyczeszemy całego pupila. Jeżeli wybór odpowiednich narzędzi przysparzać będzie nam zbyt wiele problemów, zawsze warto wraz z milusińskim zajrzeć do psiego salonu fryzjerskiego w celu zaczerpnięcia porady u specjalisty.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl