Wykastrowanie psa jest nie tylko dobrym pomysłem, ale też często jedynym rozwiązaniem. Zwierzaki po osiągnięciu dojrzałości płciowej (mniej więcej od pół roku do roku) zaczynają mieć specyficzne zachowania - znaczą teren moczem, „pryskają”, rozwija się u nich tendencja do włóczęgostwa, a u samców również do skakania na suki. Jeśli nie zamierzamy rozmnażać pupila, sterylizacja jest najlepszym wyjściem. Musimy jednak pamiętać, że po takim zabiegu ulubieniec będzie najprawdopodobniej potrzebował specjalnej diety.
Dieta dla psów po sterylizacji
Usunięcie narządów płciowych wiąże się ze zmianami hormonalnymi, a co za tym idzie – zmianami metabolicznymi. W praktyce oznacza to zwiększoną tendencję do tycia. Nie jest to regułą – wszystko zależy od genów i trybu życia. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzak może mieć taką skłonność, co oczywiście wiąże się ze zmianą diety.
Wokół sterylizacji i jej późniejszych następstw krąży mnóstwo negatywnych mitów, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście, jeśli psiak robi się pulchniejszy, koniecznie trzeba ograniczyć kaloryczność posiłków. Należy to jednak zrobić w sposób rozsądny, bo głodówka to najgorszy z możliwych pomysłów. Ograniczmy przede wszystkim puste kalorie i zapychacze, podawajmy kudłaczowi pełnowartościowe produkty, mocno odżywcze, dające na długo uczucie sytości. Karma dla pupila po sterylizacji powinna zawierać mniej tłuszczów, prawie w ogóle węglowodanów i dużo białka. Ważne są również witaminy i minerały. Po sterylizacji mogą pojawić się problemy z układem moczowym (trzeba ograniczyć wówczas fosfor), u suczek warto też wzmocnić kości i stawy. Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z ilością smakołyków. Jeśli psiak zje ich zbyt wiele, z pewnością utyje, a do tego nie zechce już skosztować pełnowartościowego, normalnego posiłku – dlatego też podawajmy je wyłącznie w ramach nagrody.
Warto mieć na uwadze, że otyłość to bardzo poważny problem. Wraz z wiekiem może prowadzić do zmian nowotworowych, cukrzycy oraz problemów z krążeniem. Niepokojące przybieranie na wadze dotyczy wszystkich psiaków, ale te po sterylizacji są szczególnie na to narażone. Wolniejszy metabolizm wymusza na właścicielu zmianę diety. Nie oznacza to oczywiście, że musimy przygotowywać wszystkie posiłki sami. Choćbyśmy bardzo się starali, nie dostarczymy kudłaczowi wszelkich potrzebnych składników. A serwowanie resztek z naszego stołu nie jest dobrym pomysłem. Co zatem zrobić? Najlepiej kupić dobrą karmę, wysokiej jakości.
Karmy dla psów po sterylizacji
Na rynku są specjalne karmy dedykowane psiakom po zabiegu sterylizacji. Charakteryzują się zmniejszoną ilością tłuszczów i węglowodanów, a za to wysokim poziomem białka (przede wszystkim z produktów mięsnych). Jednak zawsze czytajmy etykiety, bo każda firma ma nieco inny rodzaj karmy. Wybierajmy produkty świeże, szczelnie zamknięte, z aktualną datą ważności. Sięgajmy po karmy Super Premium, czyli te najwyższej jakości, bo zawierają najwięcej składników odżywczych. Pamiętajmy też, żeby dopasować produkt do wieku, rasy i trybu życia psa. Nawet jeśli nasz kudłacz dojrzał bardzo wcześnie i formalnie zalicza się nadal do szczeniąt, nie podawajmy mu karmy dla juniorów - są bardzo kaloryczne. Produkty dedykowane psiakom po sterylizacji będą też mieć obniżoną zawartość takich pierwiastków jak fosfor czy magnez, aby chronić drogi moczowe zwierzaka (zapobieganie wytrącaniu się kryształów). Kiedy już dobierzemy ulubieńcowi odpowiednią karmę, nie zmieniajmy jej, a w każdym razie nie za często. Może to negatywnie wpłynąć na układ trawienny pupila, jak również stać się przyczyną grymaszenia przy jedzeniu. Zawsze przestrzegajmy też stałych pór posiłków, aby psiak wyrobił sobie rytm uczucia sytości i głodu. Nie trzymajmy jedzenia cały czas w kąciku żywieniowym. Natomiast jeśli chodzi o wybór karmy suchej czy mokrej, to w tej kwestii mamy sporą dowolność. Mniej kaloryczne i do tego zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego są karmy suche (pamiętajmy tylko o regularnym podawaniu wody), mokre z kolei są łatwiejsze do pogryzienia (to ważne u starszych psów) i zazwyczaj o wiele bardziej smakują zwierzakom.
Psiak po sterylizacji – ważny jest ruch
Codzienna porcja ruchu na świeżym powietrzu (jak również w domu) doskonale wpływa na kondycję i pomaga w przyjemny sposób walczyć z problemem nadwagi. Bawmy się razem z pupilem podczas spaceru, ćwiczymy, biegajmy, uczmy go nowych komend i sztuczek. Psiak poczuje się kochany i potrzebny, a do tego rozrusza mięście, dotleni się i zrzuci nadmiar zbędnych kalorii. Poza tym, po takim spacerze, chętnie zje nawet mniej smakującą mu na co dzień karmę z gatunku zdrowych i pożywnych. Poza tym ruch powoduje wydzielanie się endorfin, więc kudłacz wróci ze spaceru także szczęśliwy i pełny chęci do życia.
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl