Informacja ze sklepu

Chondroityna i glukozamina dla psa



Nazwy tych substancji brzmią nieco dziwnie i zagadkowo, ale w rzeczywistości pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu stawów – dlatego warto je lepiej poznać. Dzięki odpowiedniej diecie możemy zapewnić naszemu pupilowi doskonałą formę i siłę na wiele lat życia, a do tego wspomóc jego rozwój fizyczny i zabezpieczyć przed urazami mechanicznymi. Oczywiście bywa tak, że samo przyjmowanie tych substancji z pożywieniem okazuje się niewystarczające – wówczas należy sięgnąć po dodatkowe suplementy diety. Pamiętajmy jednak, że taka decyzja powinna być poprzedzona wizytą u weterynarza, który doradzi nam, ile i w jakiej formie należy je podawać.


Chondroityna i glukozamina dla psa – o co właściwie chodzi?


Kluczową sprawą są tutaj stawy, a dokładniej – ich budowa. Jak wygląda? Mamy torebkę stawową, chrząstkę stawową oraz jamę stawową z płynem. W tym właśnie płynie występuje kwas hialuronowy, jak również siarczan chondroityny i kolagen. W tkankach stawu występuje też siarczan glukozaminy, który jest jednym z podstawowych składników mazi stawowej. Wszystkie te substancje zapewniają odpowiednią wytrzymałość i sprężystość chrząstce stawowej. Bez nich może się kruszyć, łamać, z wiekiem również ścierać się, co powoduje ból i ogranicza ruchy. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o odpowiedni poziom obu substancji w stawach, a zatem w organizmie naszego zwierzaka. Ich bogactwo oznacza sprawne stawy, czyli siłę i wytrzymałość w trakcie spacerów, biegów, skoków i wielu codziennych czynności.

↓↓ WITAMINY DLA PSÓW ZAWIERAJĄCE CHONDROITYNĘ I GLUKOZAMINĘ ↓↓



Chondroityna i glukozamina dla psa – jej źródła


Pierwszym i jednocześnie bardzo ważnym źródłem obu substancji jest odpowiednio skomponowana dieta. Znajdziemy je przede wszystkim w pancerzykach różnej maści skorupiaków, takich jak kraby, małże i krewetki. Oczywiście nie da się nimi karmić psiaka codziennie (i jest to nawet niewskazane), ale warto pomyśleć o nich jako o smacznym dodatku do diety. Niektóre karmy wysokiej jakości mają w swoim składzie krewetki lub małże. Pamiętajmy, że nie mogą to być wyłącznie mięsne kawałki – liczy się właśnie chrupki pancerzyk, czyli skorupa.

Suplementowanie psu chondroityny i glukozaminy


Sama dieta to zazwyczaj za mało i pojawia się dodatkowa potrzeba suplementowania. Pamiętajmy jednak, że robienie tego na własną rękę może zaszkodzić pupilowi. Dlatego niezbędna jest wizyta u weterynarza, który zbada stan stawów oraz ustali odpowiednią dawkę suplementów. Możemy oczywiście znaleźć statystyczne średnie zapotrzebowanie kudłacza na chondroitynę i glukozaminę (w przeliczeniu na wagę czworonoga), ale należy pamiętać, że każdy kudłacz jest inny.

↓↓ PRZYSMAKI DLA PSÓW ZAWIERAJĄCE CHONDROTYINĘ I GLUKOZAMINĘ ↓↓



Istotnymi czynnikami są tutaj wiek (na starość naturalnych składników w chrząstce stawowej zaczyna ubywać), wielkość, a zatem i waga pupila, ale też rasa czy tryb życia. Zupełnie inne „zużycie” stawów mają psiaki wychodzące na tradycyjne spacery i na co dzień mieszkające w bloku, niżeli te pracujące fizycznie albo uprawiające sport wyczynowy. W dobrych sklepach zoologicznych dostaniemy odpowiednie preparaty-suplementy. Zawsze czytajmy jednak opis na etykiecie, bo każdy producent i firma mają nieco inny skład. Zastanówmy się też, czy chcemy suplementować tylko chondroitynę lub glukozaminę, czy obie substancje jednocześnie oraz czy potrzebujemy samej substancji, czy również dodatków w postaci na przykład kolagenu. Pamiętajmy też, że na rynku są specjalne karmy dla psów z podwyższoną wartością tych substancji – to zazwyczaj karmy najwyższej jakości, Super Premium, z dużą ilością wartościowego białka i tłuszczów, za to bez węglowodanów, przede wszystkim tych pochodzących ze zbóż. Naturalnym suplementem, po który warto sięgnąć, jest też mączka z małży nowozelandzkich. To rzadki, ale bardzo wartościowy produkt.

Zazwyczaj, aby utrzymać stawy psiaka w dobrej formie, należy stosować technikę mieszaną. To znaczy, że należy dbać o dietę, serwować psiakowi wysokiej jakości karmę, ale też podawać oddzielne suplementy. Bardzo dobrym pomysłem jest wzbogacenie diety kudłacza o wysokiej jakości białka, kwasy tłuszczowe nienasycone oraz antyoksydanty. Wpływają one doskonale na pracę całego organizmu, w tym utrzymują stawy i chrząstki w bardzo dobrej formie oraz chronią przed urazami, stanami zapalnymi i łamliwością.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

↓↓ KARMY DLA PSÓW ZAWIERAJĄCE CHONDROITYNĘ I GLUKOZAMINĘ ↓↓

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie