Nawet jeśli nasz czworonóg jest prawdziwie przyjaznym, spokojnym i dobrze zsocjalizowanym psiakiem, powinniśmy nabyć odpowiedni dla niego kaganiec. Dla tych zwierzaków, które sprzętu tego nie używają na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest wersja materiałowa. Model taki wspaniale sprawdzi się na przykład podczas wizyty u weterynarza.
Materiałowy kaganiec weterynaryjny
Nie bez przyczyny materiałowy kaganiec dla psa zwany jest też kagańcem weterynaryjnym. To właśnie podczas wizyt u psiego lekarza sprawdza się on najlepiej. Nawet wyjątkowo grzeczny psiak może się w takiej sytuacji zestresować. Mało przyjemnie kojarzące się miejsce, strach przed badaniem i obecność innych czworonogów może działać na naszych pupili drażniąco. Dodatkowo samo odzianie go w kaganiec też może być powodem do zdenerwowania – zwłaszcza u psów, które nie są przyzwyczajone do tego typu akcesorium.
Dlaczego podczas wizyty u weterynarza pies musi być w kagańcu?
Zarówno wypełniona zwierzętami poczekalnia, jak i sam weterynaryjny gabinet są miejscami, w których zwierzak nasz bezapelacyjnie powinien przywdziać kaganiec. Kontakt na małej powierzchni z wieloma innymi czworonogami to kompilacja, której efekty trudne są do przewidzenia. Również podczas badania, nawet spokojny psiak może użyć zębów. Kaganiec weterynaryjny szczelnie przylega do pyska i w sposób zupełny zamyka psią kufę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć stuprocentową pewność, że pupil nasz nikomu nie zrobi krzywdy.
Kaganiec materiałowy dla psa – wersja do codziennego użytku
Kagańce materiałowe są tanie, lekkie, łatwo można je też zwinąć i wepchnąć w kieszeń. To idealne rozwiązanie dla tych zwierzaków, które nie są agresywne i nie muszą za każdym razem opuszczać domu w kagańcu na kufie. Materiałowy kaganiec dla psa wrzucić możemy do torby i mieć go pod ręką w razie potrzeby. Momentem, w którym warto sięgnąć po te akcesorium z pewnością są publiczne środki transportu czy bardzo zatłoczone, małe osiedlowe skwery. Pamiętajmy jednak, że nawet, gdy nasz zwierzak ubiera kaganiec tylko na krótką chwilę, musi być on odpowiednio dopasowany do jego potrzeb.
Czworonogi nie pocą się – wentylują swe ciało poprzez otwarcie pyska. W związku z tym, nie powinniśmy używać kagańca weterynaryjnego na co dzień. Może on szybko spowodować niebezpieczne przegrzanie się psiaka. Szczególnie w dusznych autobusach bądź, gdy skwar leje się z nieba, dla naszego milusińskiego będzie on po prostu niebezpieczny. Na rynku są dostępne bardziej adekwatne na takie okazje wersje materiałowe. W tym wypadku wybrać musimy taki model, który umożliwia zwierzakowi swobodne dyszenie i picie, jednocześnie nie pozwalając mu gryźć, żuć i szczekać.
Kolejne plusy kagańca materiałowego
Kagańce materiałowe są lekkie, a gdy wewnątrz wykonane są z przyjemnego materiału i wykończone z dbałością z pewnością okażą się przyjemne dla naszego pupila. Ich metalowe odpowiedniki bywają za ciężkie, kiepsko sprawdzają się też w zimowe chłody. Gdy pupil nasz rzadko zakłada tego typu akcesorium, spokojnie możemy wybrać model materiałowy. Wodoodporna powłoka w przypadku kagańców materiałowych gra niebagatelną rolę. Dzięki niej sprzęt ów łatwo możemy przetrzeć i utrzymać w czystości.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl