Psy ras olbrzymich mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Trzeba nie tylko stale kontrolować ich masę ciała, ale też szczególnie zadbać o jakość podawanego im pożywienia. Dzięki odpowiedniej diecie czworonóg uniknie problemów z przewodem pokarmowym, stawami i układem krążenia. Jaka karma będzie najlepsza dla psiego olbrzyma?
Które psy zaliczamy do olbrzymich?
Aby czworonoga można było uznać za olbrzyma, jego prawidłowa waga w wieku dorosłym powinna wynosić powyżej 45 kg. Do ras olbrzymich zalicza się m.in.: doga niemieckiego, bernardyna, nowofundlanda, mastifa tybetańskiego, berneńskiego psa pasterskiego. Olbrzymy przez lata świetnie sprawdzały się w pracy - jako psy ratownicze, pociągowe, pasterskie czy stróżujące. Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny jest wpisany w ich naturę i wraz z właściwą dietą, pozwala zachować czworonogom odpowiednią masę ciała
Jak prawidłowo karmić psa olbrzymiego?
O dietę psiego olbrzyma trzeba zadbać już od pierwszych miesięcy jego życia. Nieprawidłowe żywienie w okresie szczenięctwa może bowiem zaważyć na całym życiu czworonoga. Olbrzymy rosną bardzo intensywnie w pierwszych miesiącach życia, a ich masa ciała wzrasta wtedy kilkudziesięciokrotnie. Bardzo szybko zmieniają się też ich potrzeby żywieniowe. Właściciel musi starannie kontrolować szybkość wzrostu szczeniaka, podając mu karmę o obniżonej zawartości energii i wapnia. Takie żywienie pozwoli zapobiec m.in. schorzeniom stawów i kośćca. Po ukończeniu 8. miesiąca życia tempo wzrostu psiaka nieco spowalnia. Należy wtedy zwiększyć podaż białka, aby mięśnie pupila mogły się prawidłowo rozwijać. Co bardzo istotne, duże psiaki dojrzewają dopiero w wieku około 24 miesięcy. Aż do tego momentu powinny być więc karmione pożywieniem dla szczeniąt.
↓↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS OLBRZYMICH ↓↓
Kiedy organizm zwierzaka zakończy już swój rozwój, czekają go kolejne wyzwania. Z jakimi problemami będzie musiał zmierzyć się nasz pupil? Przede wszystkim z koniecznością utrzymania prawidłowej masy ciała. Nadwaga stanowi bowiem dodatkowe obciążenie dla stawów i całego układu krążenia ulubieńca. Olbrzymy cierpią również z powodu schorzeń układu trawiennego. Jedzą szybko i łapczywie, a przewód pokarmowy stanowi tylko 2,5% masy ich ciała. Z tego powodu narażone są na wzdęcia, kłopoty trawienne, a nawet na skręt żołądka. Trzeba więc postarać się, aby karma dla ulubieńca była dobrze przyswajalna i skoncentrowana. Psiak nie powinien też dostawać pożywienia bezpośrednio po wysiłku fizycznym ani intensywnie ćwiczyć po jedzeniu. Ponadto konieczne jest dostarczeniu pupilowi składników mineralnych i zadbanie o prawidłowy stosunek wapnia i fosforu w diecie (1,5:1).
Jaka karma będzie odpowiednia dla psa olbrzymiego?
Wybierając karmę dla psiego olbrzyma, musimy wziąć pod uwagę wszystkie jego potrzeby. Aby ułatwić podopiecznemu zachowanie odpowiedniej wagi, karma powinna mieć obniżoną kaloryczność (ma to szczególne znaczenie w okresie szczenięctwa, kiedy pupil się rozwija). Jednocześnie pokarm musi być wysoko skoncentrowany, aby czworonóg mógł spożyć tylko jej minimalną ilość. Pozwoli to zapobiec nadmiernemu obciążeniu żołądka. Bardzo istotny jest również kształt, wielkość i struktur granulek. Pożywienie musi zachęcać psa do żucia, a tym samym spowalniać tempo jedzenia. Dzięki temu zwierzak uniknie połykania powietrza i wzdęć. Dokładne rozdrabianie pokarmu sprzyja ponadto optymalnej higienie zębów.
↓↓ KARMY DLA PSÓW DOROSŁYCH RAS OLBRZYMICH ↓↓
Pokarm dla olbrzymów musi posiadać szereg dodatków, pozwalających zadbać o zdrowie pupila w sposób kompleksowy. Najważniejsze są składniki wspomagające pracę stawów – chondroityna i glukozamina. Nie mniej istotne są dodatki pozytywnie wpływające na pracę serca i układu krwionośnego – L-karnityna, tauryna, miedź. Zbawiennie na cały organizm wpływają też nienasycone kwasy tłuszczowe – DHA i EPA. Karma musi również być bogata w antyoksydanty, wzmacniające odporność czworonoga.
Warto jednak pamiętać, że każdy pies jest inny. Przed zakupem karmy powinniśmy uwzględnić aktywność pupila, stan zdrowia i wiek. Najlepiej szukać produktów dostosowanych nie tylko do wielkości zwierzaka, ale także dedykowanych różnym grupom: szczeniętom, psom dorosłym lub seniorom, zwierzakom bardzo aktywnym lub sterylizowanym.
↓↓ KARMY DLA PSÓW STARSZYCH RAS OLBRZYMICH ↓↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl