Niemal każdy właściciel psa posiada w domu szczotkę do pielęgnacji futra swojego czworonoga. Czasami to jednak zdecydowanie za mało! Rozczesanie długiej i splątanej sierści za pomocą jednego narzędzia, często okazuje się niemożliwe. W takiej sytuacji warto sięgnąć po odpowiedni grzebień. Wśród wielu różnych akcesoriów na szczególną uwagę zasługują grzebienie z obrotowymi zębami. Czym wyróżniają się na tle innych narzędzi do pielęgnacji?
Kiedy potrzebny jest grzebień dla psa?
Grzebień jest niezwykle uniwersalnym akcesorium. Choć przydaje się przede wszystkim do rozczesywania splątanej sierści i kołtunów, nie jest to wcale jego jedyne zastosowanie. Można nim wyczesać pchły, wszy i ich jaja, usunąć martwe włosy i zgromadzone na nich zanieczyszczenia. Grzebień jest także niezastąpiony przed wystawami, zwłaszcza gdy musimy szybko ułożyć lub poprawić psią fryzurę. Przy użyciu tego akcesorium możemy ponadto rozczesać sierść w tak delikatnych miejscach, jak pyszczek, okolice oczu czy łapki.
Kto wobec tego powinien zakupić grzebień dla swojego pupila? Oczywiście wszyscy właściciele psów długowłosych. Dbanie o jedwabisty włos yorków czy maltańczyków bez odpowiednich narzędzi z pewnością byłoby ekstremalnym wyczynem. Poza tym, powinni w go zainwestować opiekunowie czworonogów obdarzonych gęstym podszerstkiem. Grzebień umożliwi gruntowne wyczesanie psiego futra i pozbycie się martwych włosów. Czy jednak każdy zwierzak krótkowłosy będzie go potrzebował? Nie jest to wcale wykluczone. Akcesorium to może pomóc w kontroli skóry psiaka oraz usuwaniu ewentualnych pasożytów. Szczotka wraz z grzebieniem tworzą duet idealny i pozwalają kompleksowo zadbać o szatę czworonoga, niezależnie od długości włosa.
Rodzaje grzebieni dla psów
Grzebienie dla psów różnią się przede wszystkim długością i rozstawem zębów. Warto pamiętać, że zwierzaki obdarzone gęstą szatą będą potrzebowały akcesoriów o długich igłach, które bez problemu sięgną aż do skóry. Grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami pozwolą pozbyć się kołtunów, dlatego są idealne dla psów długowłosych. Jeśli zaś chcemy wyczesać pchły lub martwe włosy z powodzeniem możemy zakupić gęsty grzebień. Niektóre akcesoria mają też zęby różnej długości. Specyficznym modelem grzebienia jest ten z obrotowymi zębami.
Dlaczego warto kupić grzebień z obrotowymi zębami?
Nie wszystkie psy przepadają za wyczesywaniem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nabyły niezbyt przyjemne skojarzenia związane z tym zabiegiem. Ból, wyrywanie sierści, zranienia skóry – czesanie wcale nie musi tak wyglądać. Często wystarczy zmienić narzędzia do psiej pielęgnacji, aby znacząco poprawić komfort czworonoga. Zwykły grzebień warto więc wymienić na ten z obrotowymi zębami. Czy rzeczywiście to aż tak wielka różnica? Dla nas może niekoniecznie, ale dla psiaka - z pewnością. Zęby takiego grzebienia w czasie czesania obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu sierść nie plącze się ani nie zaczepia. Dodatkowo zabieg wydaje się zwierzakowi przyjemniejszy, bo nie odczuwa ciągnięcia, a włos nie ulega wyrywaniu i niszczeniu.
Regularne czesanie pupila takim grzebieniem może poprawić wygląd jego sierści. Sama pielęgnacja będzie też dla nas łatwiejsza, a co najważniejsze - być może nasz zwierzak nareszcie naprawdę ją polubi. Taki grzebień sprawdzi się więc idealnie w przypadku psów długowłosych - lękliwych, wrażliwych, a także tych, które dopiero przyzwyczajamy do regularnego czesania.
Jaki grzebień z obrotowymi zębami wybrać?
Decydując się na grzebień z obrotowymi zębami, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość i solidność osadzenia zębów. Nie mogą one się wyginać ani łamać. Sprawdźmy również rozstaw i długość igieł, dzięki czemu upewnimy się, czy akcesorium nadaje się dla naszego pupila. Bardzo istotny jest rozmiar grzebienia, który należy dopasować do wielkości naszego zwierzaka. Grzebień musi też być poręczny i wygodny w użyciu dla nas, dlatego przyjrzyjmy się jego rączce lub uchwytowi. Przydatna bywa antypoślizgowa powierzchnia. Niektóre akcesoria obrotowe wyposażone są też w system kontroli siły nacisku (ich zęby chowają się przy zbyt dużym nacisku). Używając takiego narzędzia, będziemy mieli pewność, że nie zranimy psiaka, nawet jeśli zbyt mocno dociśniemy grzebień.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl