Pchły to koszmar spędzający błogi sen z powiek niejednego psa czy kota. Pojawienie się tych pasożytów to prawdziwe utrapienie dla każdego zwierzaka. Dlatego też, świętym obowiązkiem właścicieli jest zabezpieczenie ulubieńców przed atakiem tych uciążliwych insektów. Jest wiele specyfików pomocnych na froncie walki z pchłami, a jednym z ciekawych rozwiązań są obroże przeciwpchelne.
Dlaczego pchły są niebezpieczne?
Poza tym, że potrafią nieźle uprzykrzyć życie nawet najbardziej cierpliwemu zwierzakowi, pchły mogą być również bezpośrednią przyczyną wielu chorób. Warto przyjrzeć się chociażby ślinie tego insekta. Jest to silny alergen, wstrzykiwany do organizmu czworonoga wraz z każdym ugryzieniem. Szybkie namnażanie się pasożytów oraz ich niekończące się ugryzienia są przyczyną pchlego alergicznego zapalenia skóry APZS.
Psy i koty, które długo borykają się z pchłami często cierpią także na ropne zapalenie skóry. Przyczyną schorzenia jest nieustanne i intensywne swędzenie skóry, spowodowane ugryzieniami pasożytów. Zwierzę drapie się, a nawet gryzie swędzące miejsca. Prowadzi to do uszkodzeń naskórka, bolesnych podrażnień, łysienia, a nawet powstawania ran.
Jak pozbyć się pcheł?
Całkowite pozbycie się pcheł z otoczenia wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy wyeliminować pasożytów żyjących i żerujących bezpośrednio na zwierzęciu. Insekty składają w sierści czworonogów jaja, które następnie spadają z gospodarzy, lądując w ich posłaniu, dywanach, narzutach oraz wszędzie tam, gdzie nasi ulubieńcy przebywali. Aby pozbyć się pasożytów raz na zawsze, trzeba wytoczyć wojnę również jajom i poczwarkom pcheł, a nie tylko dorosłym osobnikom.
Pierwszym i nieodzownym krokiem jest wypranie wszystkich legowisk, koców oraz narzut, na których nasz pupil mógł się wylegiwać. Prać należy w temperaturze powyżej 45 stopni, a następnie warto spryskać wszystko odpowiednim środkiem na insekty. Ważne jest także regularne odkurzanie i mycie podłóg, z uwzględnieniem wszelkich zakamarków i szczelin, w których jaja i poczwarki pcheł czekają na wyklucie.
↓ PREPARATY PRZECIWPCHELNE W SPRAYU ↓
Jak działają obroże przeciwpchelne?
Obroża przeciwpchelna to dosyć prosty wynalazek. Zawarte w niej specjalne substancje czynne, takie jak permetryna czy flumetryna, są sukcesywnie uwalniane i rozpuszczane w podskórnej warstwie tłuszczowej zwierzęcia. Dzięki temu substancje te mogą zostać rozprowadzone po całym ciele psa czy kota, zabijając pchły oraz nie dopuszczając do wyklucia się i rozwinięcia nowych osobników. Substancje zawarte w obroży uwalniają się nieustannie, już od pierwszej doby jej noszenia. Ich dużą zaletą jest trwałość, ponieważ dobra obroża przeciwpchelna może chronić przed insektami nawet przez 8 miesięcy. Wiele obroży tego typu działa również na kleszcze oraz inne insekty, dzięki czemu nie musimy aplikować zwierzęciu żadnych dodatkowych preparatów.
Warto jednak pamiętać, że skuteczność obroży na pchły zależy w dużej mierze od samego zwierzaka. Działanie preparatu może różnić się w zależności od długości sierści pupila czy ilości pcheł. Również zawilgocenie obroży może wpłynąć na jej skuteczność. Częste kąpiele lub zamoknięcie na deszczu mogą zmniejszyć ilość wydzielanej substancji insektobójczej.
Jak wybrać obrożę przeciwpchelną?
Wybór właściwej obroży nie powinien sprawiać wielu trudności, niemniej jednak jest kilka ważnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę dokonując zakupu. Przede wszystkim należy dowiedzieć się jaka substancja czynna zawarta jest w obroży i czy nie spowoduje reakcji alergicznej u pupila.
Ważne jest również to, czy obroża przeznaczona jest dla każdego psa lub kota. Niektóre z nich mogą nie nadawać się dla szczeniąt albo psów starszych. Czasem również stan zdrowia zwierzęcia wyklucza możliwość noszenia obroży przeciwpchlnej. Warto upewnić się czy obroża jest bezpieczna dla psów chorych, powracających do zdrowia, a także dla suk ciężarnych lub karmiących.
Dlaczego warto?
Przede wszystkim ze względu na długość działania. Większość obroży przeciwpchelnych działa od 4 do nawet 8 miesięcy. To niewątpliwa przewaga nad preparatami, których aplikację trzeba powtarzać co miesiąc. Obroże przeciwpchelne niczym nie różnią się od tych zwykłych. Są wygodne i łatwe w użytkowaniu. Ich długość można regulować, a w dodatku pojawia się coraz większy wybór, jeśli chodzi o wygląd i estetykę. Dostępne są różne warianty kolorystyczne, a ponadto obroże odblaskowe, wodoodporne, bezwonne lub zakrapiane olejkami eterycznymi. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
↓ OBROŻE PRZECIWPCHELNE DLA PSÓW I KOTÓW ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl