Informacja ze sklepu

Czym karmić psa?



Co takiego powinien jeść pies, aby zawsze był zdrowy, silny, pełen energii i skory do zabawy? Czy sucha karma w pełni zaspokoi jego potrzeby żywieniowe? Czy nie lepiej sprawdzą się domowe obiadki? A może warto zdecydować się na dietę BARF? Sposób żywienia wpływa na zdrowie, długość oraz jakość życia naszych pupili, warto zatem dobrze zaplanować ich dietę. Co powinno się w niej znaleźć?


Podstawowy składnik diety psa

Potrzeby żywieniowe psów mogą zmieniać się za sprawą wielu różnych czynników, takich jak choroba, ciąża czy karmienie. Dieta czworonoga zależy od jego wieku, wagi oraz trybu życia, wpływającego na codzienne zapotrzebowanie energetycznie. Niemniej jednak, pewne składniki stanowią absolutną podstawę psiej diety i nie może ich zabraknąć na żadnym etapie życia pupila. Zmianie ulegają jedynie proporcje poszczególnych składników.

Psy coraz częściej zaliczane są do grona zwierząt wszystkożernych. A jednak układ pokarmowy tych zwierząt najlepiej przyswaja białka oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. To właśnie mięso pełni szczególną rolę w diecie psa i dlatego tak ważne jest podawanie pupilowi pokarmów o wysokiej zawartości białka odzwierzęcego. Bardzo bogatym źródłem cennego białka jest mięso wołowe, drobiowe oraz cielęce. Dużą zawartością tego składnika cechują się też ryby, które psom serwujemy surowe lub ugotowane. Najlepsze są ryby morskie, takie jak dorsz.

Nie oznacza to jednak, że psa należy karmić wyłącznie mięsem. Dieta czworonoga musi być odpowiednio zbilansowana i uzupełniona o białko roślinne, węglowodany, witaminy oraz minerały.


Rośliny w diecie psa


Wiele gotowych karm dla psów zawiera odpowiednią ilość roślin oraz warzyw, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Pokarmy roślinne są ważnym źródłem energii, dającym psom uczucie sytości. Oleje roślinne, na przykład sojowy lub słonecznikowy, bogate są w kwasy tłuszczowe, wspomagające funkcjonowanie organizmu oraz polepszające kondycję, wygląd oraz ogólny stan naszego czworonoga.

↓ WYSOKIEJ JAKOŚCI MOKRA KARMA DLA PSÓW ↓


 
Co jeszcze powinien jeść pies?


Na rynku znajdziemy wiele przekąsek dla psów, na przykład w formie sucharków lub żwaczy wołowych. Te ostatnie regulują florę bakteryjną jelit, natomiast sucharki to dobry sposób na zdrowe zęby i dziąsła naszych ulubieńców. Takie przekąski są lekkostrawne i łatwo przyswajalne przez organizm.

Powszechnie uważa się, że psy nie powinny jeść kości, których ostre kawałki mogłyby wyrządzić poważne szkody w żołądku lub jelitach zwierzęcia. To prawda, a jednak kości stały się jednym z podstawowych elementów diety BARF. Okazuje się, że kości wołowe lub cielęce mogą być bardzo zdrową i smaczną przekąską, jeśli tylko nauczymy psa jak je jeść, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Psom nie podaje się kości piszczelowych, szczególnie drobiowych, ponieważ to właśnie one łatwo pękają na ostre kawałki.


Gotowe karmy dla psów


Jeśli nie jesteśmy pewni jak właściwie powinny wyglądać codzienne posiłki naszego pupila, lepiej zdecydujmy się na gotowe karmy, suche lub mokre. Na rynku aż roi się od różnorodnych produktów tego typu, jednak dokonując wyboru powinniśmy być ostrożni i szczególną uwagę zwrócić na skład karmy. Szerokim łukiem omijamy półki w supermarketach z tanim pokarmem. Tańsze produkty mają dosyć ubogi skład, który nie może zaspokoić wszystkich potrzeb naszego pupila. Jedzenie karmy o wątpliwej jakości szybko odbije się na jego zdrowiu.

Dobrej jakości sucha karma dla psa skomponowana jest na kształt pełnowartościowego posiłku. Produkt powinien zawierać wszelkie niezbędne dla zwierzęcia składniki odżywcze, włącznie z kompletem cennych witamin. Aby nieco urozmaicić monotonne menu, możemy podawać psu również mokrą karmę z puszki. Są one dostępne w wielu ciekawych smakach i odmianach. Do wyboru mamy galaretki z kawałkami mięsa lub pasztety, na przykład drobiowe, wołowe, z dziczyzną lub królikiem.

A może dieta BARF?


Coraz więcej właścicieli wybiera dla swych pupili dietę BARF, której podstawę stanowią mięso oraz kości. Każdy posiłek BARF powinien składać się z kości oraz surowego mięsa przynajmniej w 60 procentach. Oczywiście wprowadzenie tego rodzaju diety wiąże się z opracowaniem drobiazgowego planu żywieniowego, uwzględniającego zapotrzebowanie psa na białko, tłuszcze, węglowodany oraz minerały.

Dieta BARF zakłada podawanie psu różnych rodzajów mięsa, a także ryb oraz surowych warzyw i owoców. W diecie powinien znaleźć się również nabiał oraz oleje roślinne. Tego typu dieta sprzyja zdrowiu i kondycji psów, które chętnie zjadają nieprzetworzone posiłki. Jednak, by dieta spełniała swą rolę wszystkie produkty, których używamy do komponowania posiłków pupila powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł, posiadających zezwolenie Instytutu Weterynarii.

↓ WYSOKIEJ JAKOŚCI SUCHA KARMA DLA PSÓW ↓



Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl




« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie