Gdy zabieramy się do szczotkowania długowłosego psa, najpierw w ruch powinien pójść grzebień. Ten wstępny pielęgnacyjny zabieg to znakomity sposób na walkę z kołtunami oraz martwym podszerstkiem. Czesanie czymkolwiek nie zda jednak egzaminu! Jeśli chcemy sprawnie uporządkować sierść naszego zwierzaka, musimy nabyć sprzęt, który umożliwi nam wykonanie tego zadania!
Z jakiego materiału powinien być wykonany grzebień dla psów długowłosych?
Kiepskiej jakości psi grzebień wyrządzić może więcej szkód niż pożytku. Długie włosy naszych pupili są zazwyczaj bardzo delikatne. Używając niewłaściwego narzędzia, łatwo możemy je zniszczyć. Do czesania psów nie nadają się grzebienie plastikowe, które mocno elektryzują sierść. Problemów takich z pewnością nie przysporzą nam grzebienie z nierdzewnego metalu. Zwłaszcza, gdy nasz pupil posiada jasne futro, zadbać powinniśmy o to, by metalowy grzebień pokryty był chromową powłoką. Ta skutecznie uchroni sierść zwierzaka przed przebarwieniem. Elektryzowaniu włosia znakomicie zapobiegają też grzebienie antystatyczne oraz antystatyczne spraye ułatwiające rozczesywanie.
Grzebień dla psów długowłosych – rozstaw i długość zębów
Wybór materiału, z jakiego wykonany jest psi grzebień to dopiero połowa sukcesu. Bardziej problematyczną kwestią jest dobranie modelu o odpowiednim ułożeniu zębów. Jak okazuje się zarówno długość, jak i rozstaw ich nie jest tu bez znaczenia. W kwestii długości warto pamiętać o tym, że sierść naszego pupila musimy starannie wyczesać również u nasady – zęby grzebienia powinny być zatem dłuższe, jeśli zwierzak posiada grubszą warstwę futra.
Rozczesywanie psiej włosowej okrywy zazwyczaj rozpoczynamy grzebieniem o rzadkim rozstawie zębów. Model ten ułatwi nam uporanie się ze wszystkimi znajdującymi się w sierści kołtunami. Dopiero po takim przygotowaniu zwierzaka czesać zaczynamy gęstszym grzebieniem aż do momentu, gdy gładko przemierzać będzie on psie futro – w ten sposób z łatwością uda nam się usunąć resztki martwej sierści. Chcąc uniknąć gromadzenia zbyt dużej ilości przedmiotów, kupić możemy specjalny grzebień podwójny, bądź mieszany. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym narzędziu będziemy mieć dwa różne rozstawy zębów.
Grzebień dla psów długowłosych – jakość ma znaczenie
Rozmaite psie grzebienie wyraźnie różnią się od siebie ceną. W przypadku delikatnej sierści długowłosych pupili zrezygnować powinniśmy jednak z najtańszych, mało precyzyjnie wykonanych modeli. Kupując grzebień dla psów długowłosych, zadbać musimy o to, by był on dobrze wykończony. Kwestia ta tyczy się przede wszystkim zębów, które starannie powinny być osadzone w grzebieniu oraz gładko wypolerowane na końcach. W tej dziedzinie wszelkie odstępstwa od normy spowodują, że delikatne psie włosy wplączą się w grzebień i ulegną wyrwaniu.
Grzebień przeciwpchelny
Grzebienie przeciwpchelne to specjalne narzędzia pielęgnacyjne charakteryzujące się bardzo gęsto usytuowanymi zębami. Znakomicie sprawdzają się one nie tylko przy mechanicznym wyczesywaniu pcheł – ułatwiają one również kontrolę sierści zwierzaka. Nasz domowy pupil pchły złapać może o każdej porze roku. W przypadku czworonogów o długiej sierści wykrycie tych niechcianych towarzyszy wcale nie jest tak prostą sprawą. Grzebień przeciwpchelny skonstruowany jest tak, by podczas czesania na jego zębach pozostawały pchle odchody, gnidy, a nawet dorosłe osobniki. Sprzęt ów sprawnie pomoże nam zatem zadbać o zdrowie zwierzaka.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl