Informacja ze sklepu

Spray uspokajający dla psa



Stres to naturalny i nieodłączny element życia każdego czworonoga. Zwierzęta odczuwają go podobnie jak ludzie i są na niego podatne w niemniejszym stopniu. Z pewnością każdy troskliwy opiekun stara się unikać nerwowych sytuacji, by nie narażać pupila na niepotrzebny stres czy niepokój. Pamiętajmy, że życie w ustawicznym napięciu powoduje poważne zmiany w zachowaniu pupila, wyniszcza jego organizm i psychikę. Warto wiedzieć, jak pomóc psu spokojnie przetrwać trudniejsze chwile i pokonać stres.


Kiedy pies może się stresować?


Trzeba zdawać sobie sprawę, że psy inaczej niż ludzie odbierają świat i zmiany zachodzące w ich otoczeniu. Inne będą też psie emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Nadmiar energii, której zwierzę nie ma jak rozładować, niepokojące bodźce czy zmiany, które zburzyły domowy spokój, wszystko to może być źródłem stresu lub silnego lęku.

Do najpopularniejszych czynników wywołujących stres u psa jest lęk separacyjny. Pojawia się wtedy, gdy pies nie potrafi lub boi się zostawać sam w domu czy choć na chwilę stracić z oczu opiekuna. Wiele psów odczuwa także niepokój podczas wizyty obcych osób albo przy kontakcie z innymi zwierzętami. Równie stresogenne są zmiany zachodzące w otoczeniu, zarówno remont, pojawienie się nowego domownika czy zwykłe przestawienie mebli, może wywołać zmiany w zachowaniu czworonoga.

Niektóre psy są szczególnie czułe na głośne dźwięki i hałasy, na przykład pioruny czy wybuchy petard i sztucznych ogni. Silny stres towarzyszy często podróżom samochodem lub autobusem.


Typowe objawy stresu?


Jako opiekunowie powinniśmy starać się ograniczać nieprzyjemne czy stresujące doświadczenia w życiu naszych pupilowi. Wiadomo jednak, że nawet przy najszczerszych chęciach, nie wszystkiego da się uniknąć. Warto zdawać sobie sprawę, że psy narażone na długotrwały stres często zachowują się w sposób nieprzewidywalny, a nawet agresywny. Dobrze jest zatem znać objawy świadczące o tym, że nasz pupil może odczuwać niepokój i umieć je rozpoznać.

Pies nie potrafi ukrywać zdenerwowania, więc każda zmiana szybko odbije się na jego zachowaniu. Najczęstszymi objawami stresu są wycie, skomlenie lub szczekanie. Wiele psów niszczy przedmioty lub załatwia się w domu. Częstą oznaką niepokoju jest kompulsywne wylizywanie sierści, które może prowadzić nawet do powstawania ran na naskórku. Wyjątkowo silny stres prowadzi także do zachowań obsesyjnych, na przykład biegania w kółko.

Spray z feromonami na uspokojenie


Warto wiedzieć, że właściwie na wyciągnięcie ręki mamy wiele naturalnych środków zmniejszających stres, na przykład psie feromony, dostępne w postaci sprayu. Feromony zawarte w preparatach odpowiadają tym, które psia mama wydziela z gruczołów mlecznych, by wprawić swoje szczenięta w stan spokoju i błogości. Substancje te rozpoznawane są przez psy w każdym wieku i działają tak samo na szczeniaki, jak i na starszych pupili. Feromony łagodzą uczucie stresu, napięcia oraz lęku, a co więcej zapobiegają objawom niepokoju, na przykład wyciu, kompulsywnemu lizaniu, niszczeniu przedmiotów czy załatwianiu się w domu.

Dobrze będzie zainwestować w taki spray, szczególnie na okres świąteczno-noworoczny, który dla psa bywa niekiedy całym pasmem stresujących sytuacji.

Spray z ziołami na uspokojenie


W stresujących sytuacjach możemy wesprzeć naszego ulubieńca, stosując całkowicie naturalne, ziołowe preparaty. Skomponowane na bazie znanych ludziom od wieków ziół, takich jak waleriana, melisa czy lawenda, środki zmniejszają stres, działają kojąco i relaksująco. Popularną odmianą tego typu preparatów są spraye do użytku wewnątrz domu. Wystarczy rozpylić odrobinę substancji w powietrzu lub jakiejś powierzchni, by nasz pupil poczuł się odprężony i łatwiej zniósł stresującą dla niego sytuację. Na przykład wizytę gości, pojawienie się nowego domownika czy też dłuższą nieobecność właściciela. Spray sprawdzi się także podczas burzy czy też wystrzałów fajerwerków podczas nocy sylwestrowej. Mieszanka ziół zmniejsza napięcie mięśni psa oraz jego nadpobudliwość.


Czy spraye uspokajające są bezpieczne?


Zarówno spraye feromonowe, jak i ziołowe są całkowicie naturalne i niegroźne dla zdrowia czworonoga. Zawarte w nich składniki i substancje nie uzależniają psa, nie spowodują też uczucia otępienia ani żadnych innych skutków ubocznych. A zdziałać mogą wiele dobrego! Warto zadbać o komfort pupila i nie narażać go na poważne skutki przewlekłego stresu.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie