Pchły i kleszcze to pasożyty, które najczęściej zagrażają zdrowiu naszego czworonożnego pupila. Na szczęście ochrona przed tymi nieproszonymi gośćmi nie jest już tak trudną sprawą. Wystarczy wybrać odpowiedni środek i stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.
Krople spot on
Krople przeciw pchłom i kleszczom nakładamy bezpośrednio na skórę zwierzaka. Ich dawka ściśle dostosowana jest do wagi ciała, ale i od wielkości psa zależy też sposób ich aplikacji. W przypadku małych pupili cały preparat umieszczamy w jednym miejscu – na karku, powyżej łopatek. U większych osobników płyn z ampułki nanosimy w trzech punktach, wzdłuż kręgosłupa. Środki spot on wnikają w gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Później wraz z łojem rozprowadzane są one po skórze czworonoga, tworząc ochronną powłokę. Preparaty te potrzebują paru godzin na wchłonięcie się – powinniśmy więc nałożyć je wieczorem. Przez dwa, trzy dni pies unikać powinien też kąpieli i ulewnych deszczy.
→ zalety
Środki spot on uznawane są za najbardziej skuteczne. Po wchłonięciu się preparatu zwierzaka spokojnie możemy głaskać i przytulać – jego sierść nie będzie zawierała groźnych chemicznych substancji.
→ wady
Krople na pchły i kleszcze działają stosunkowo krótko. Skuteczną ochronę gwarantują one zazwyczaj przez miesiąc od momentu aplikacji. Nie jest to więc opcja dla zapominalskich właścicieli.
Środki przeciw pchłom i kleszczom dla psa - obroża
Wielu psich właścicieli rezygnuje z obroży, sądząc, że ta działa tylko miejscowo. Tymczasem mechanizm rozprzestrzeniania się zawartych w niej repelentów jest dość podobny do tego, który wykorzystują krople. I tu, biobójcze środki rozprowadzane są wraz z łojem po całym ciele. Zasadnicza różnica jest taka, że te uwalniane są w niewielkich ilościach w regularnych odstępach czasu. Obroża należycie spełnia swą funkcję tylko wtedy, gdy przylega do skóry zwierzaka. Z tego powodu idealnie nadaje się ona tylko dla psów krótkowłosych.
→ zalety
Obroże zabezpieczające psiaki przed kleszczami i pchłami wykazują się dość długim działaniem. Wiele z nich skutecznie chronić będzie naszego pupila nawet przez 8 miesięcy!
→ wady
Obroża przez cały czas uwalnia preparat, mający zabezpieczyć zwierzaka. Stąd lepiej zrezygnować z niej, gdy w sierść czworonoga wtulają się dzieci. Wybierając obroże, zdecydować powinniśmy się na droższy wodoodporny model. Takiemu egzemplarzowi nie zaszkodzą kąpiele i deszcze.
Przeciw pasożytnicze spraye dla psów
Spraye to preparaty, które stosujemy bezpośrednio na skórę zwierzaka. Szczególnie w przypadku psów długowłosych środek aplikować powinniśmy partiami, starannie rozgarniając sierść. Koniecznie zadbać musimy też o to, by przez przypadek spray nie dostał się do psich oczu.
→ zalety
Spraye są stosunkowo łatwe w użyciu. Zwierzak zabezpieczony takim środkiem spokojnie zażywać może też kąpieli. Dodatkowo nabyć możemy i takie spraye, które przeznaczone są do zwalczania pcheł w otoczeniu. Dzięki nim pozbędziemy się intruzów z posłania czy zacisznych domowych kątów.
→ wady
Specjaliści często zaznaczają, że spraye wykazują się znacznie mniejszą skutecznością niż obroże czy krople.
Szampony do zwalczania pasożytów zewnętrznych
Szampony najlepiej sprawdzają się w walce z pchłami – z reguły stosujemy je wówczas, gdy naszego pupila dotknął już problem niechcianych gości. Dobrej jakości preparaty rozprawiają się nie tylko z dorosłymi insektami, ale i z larwami oraz jajami. Środek taki po wmasowaniu w zwierzaka pozostawić powinniśmy na kilka minut. Spłukując go, uważać musimy na to, by przypadkiem nie dostał się do oczu naszego milusińskiego. Wśród szamponów odnaleźć możemy również takie preparaty, które działają profilaktycznie. Ich zapach odstraszać ma pchły i kleszcze.
→ zalety
Środki przeciw pchłom i kleszczom dla psa zawierają substancje biobójcze – te zaś często powodują uczulenia. Wśród szamponów odstraszających pasożyty zewnętrzne z łatwością znajdziemy takie, które bazują na naturalnych olejkach eterycznych. Geranium, drzewo cytrynowe, pomarańczowe czy herbaciane znakomicie sprawdza się w roli odstraszacza.
→ wady
Profilaktyczne działanie szamponów jest stosunkowo krótkie – zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl