Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Karma dla labradora



Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest zawsze dużym wyzwaniem. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele różnych czynników – wiek pupila, jego aktywność fizyczną, stan zdrowia. Nie sposób zapomnieć również o tym, jak ważną rolę odgrywa rasa psa. Jaka karma będzie najlepsza dla labradora? Jak prawidłowo karmić tego czworonoga?

Specyfika żywienia labradorów


Jak najkrócej scharakteryzować labradory? Żywiołowe, energiczne, przyjacielskie, inteligentne, odważne – to tylko kilka określeń, które jako pierwsze nasuwają się na myśl o czworonogach tej rasy. Zalety labradorów są liczne i dobrze znane nie tylko właścicielom tych psiaków, ale niemal każdemu, kto kiedyś zetknął się z tymi niezwykłymi zwierzakami. Jakie znaczenie mają jednak cechy rasowe dla prawidłowego żywienia? Zasadnicze – labradory mają bowiem wysokie zapotrzebowanie na energię, którą muszą mieć jednak możliwość odpowiednio spożytkować. To właśnie dlatego psiaki te świetnie radzą sobie w pracy – jako przewodnicy osób niepełnosprawnych, terapeuci chorych, ratownicy czy pomocnicy myśliwych. Takim czworonogom otyłość z pewnością nie grozi. Inaczej wygląda sytuacja labradorów będących po prostu domowymi pupilami. Trzeba pamiętać, że czworonogi tej rasy to prawdziwe łakomczuchy, które łatwo utuczyć. Jeśli więc nasz ulubieniec nie jest psem pracującym, trzeba stale kontrolować ilość energii dostarczanej mu wraz z karmą.

Labradory to także duże i masywne zwierzaki. Wysoka masa ciała (25-36 kg) w połączeniu z zamiłowaniem do ruchu stanowią jednak poważne obciążenie dla stawów i całego układu szkieletowego czworonogów. W diecie nie może więc zabraknąć składników wzmacniających psi narząd ruchu.

Warto pamiętać również, że labradory są podatne na niektóre choroby oczu, np. zaćmę. Z tego powodu wraz z pożywieniem należy dostarczać im składników, które zapewniają ochronę wzroku.

Jaką karmę wybrać dla labradora?


Obecnie na rynku znaleźć możemy karmy dedykowane specjalnie labradorom. Warto zadać sobie jednak trochę trudu i dokładniej przyjrzeć się takim produktom. Nie należy bowiem dopasowywać karmy wyłącznie do rasy psa. Trzeba wziąć także pod uwagę wiek pupila i, w zależności od potrzeb, szukać pokarmu przeznaczonego dla szczeniąt, psów dorosłych lub czworonożnych seniorów. Innego pożywienie będą też wymagać labradory po kastracji lub sterylizacji. Najbardziej istotne jest jednak dobranie karmy pod kątem poziomu aktywności naszego zwierzaka. Jeśli więc nasz pies zażywa ruchu głównie na spacerach i podczas zabaw z nami, powinniśmy wybrać dla niego karmę z niską zawartością tłuszczu, zapewniającą długie uczucie sytości. Żywienie labradora pracującego musi być zupełnie inne – potrzebuje on karmy wysokoenergetycznej, przeznaczonej dla czworonogów aktywnych. Warto również pamiętać, że labradory ze względu na wagę zaliczane są do ras dużych – można więc także sięgnąć po pożywienie zaspokajające potrzeby takich zwierzaków.

Jakie składniki powinna zawierać karma dla labradora?


W karmach dla labradorów powinniśmy szukać przede wszystkim składników wzmacniających stawy. Pożądana jest więc obecność chondroityny i glukozaminy. Aby zapobiegać otyłości pupila, warto wybierać też produkty z L-karnityną, wspomagającą spalanie tkanki tłuszczowej. Nie mniej istotne są dodatki oddziałujące korzystnie na skórę i wzrok psa – cynk, witamina A, kwasy tłuszczowe DHA i EPA, zeaksantyna, luteina. Poza licznymi składnikami, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie czworonoga, w pożywieniu najważniejszą rolę odgrywa wysokiej jakości białko zwierzęce. Należy o tym pamiętać i zawsze sprawdzać jego źródło i zawartość.  Jeżeli chcemy nieco poskromić apetyt ulubieńca, możemy zdecydować się na karmy z podwyższoną zawartością błonnika. Odpowiedni kształt, wielkość i tekstura pożywienia mogą za to zachęcić pupila do żucia, a w konsekwencji spowolnić przyjmowanie przez niego pokarmu.

↓ SUCHA KARMA DLA LABRADORA ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.