Drobiazgowa toaleta i rozmaite zabiegi pielęgnacyjne to nieodzowny punkt w planie kociego dnia. Nie od dziś wiadomo, że koty to prawdziwe czyściochy i większość z nich doskonale radzi sobie z utrzymaniem w czystości - nie tylko futra czy łap, ale również okolic oczu. Jednak niektórym mruczkom, na przykład długowłosym, z nieco większym trudem przychodzi zachowanie higieny wokół oczu. Jak możemy im pomóc? Co robić, aby oczy kota zawsze były zdrowe i błyszczące?
Jak dbać o oczy kota?
Oczy zdrowego, zadbanego kota nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nasi domowi ulubieńcy są w tym zakresie niezwykle samodzielni i sami radzą sobie z zachowaniem higieny. Produkowane przez kocie oczy łzy są naturalnym środkiem oczyszczającym i nawilżającym. Do zadań właściciela należy jednak regularne kontrolowanie wyglądu oczu i usuwanie nadmiaru łez. Jeżeli zauważymy wydzielinę w okolicach oczu pupila lub ślady łez na sierści, powinniśmy delikatnie przemyć jego powieki. Jak to zrobić?
Będziemy potrzebować jedynie płatka kosmetycznego i odrobiny letniej, przegotowanej wody lub specjalnego płynu dezynfekującego do czyszczenia okolic oczu. Pamiętajmy, by robić to delikatnie, tak aby płyn nie dostał się pod powiekę. Częste łzawienie może powodować przebarwienia sierści w okolicach oczu. Na szczęście i na to jest sposób. Na rynku zoologicznym pojawiły się specjalne środki do usuwania tego typu przebarwień.
Nie zapominajmy, że nadmierne i nieustające łzawienie oraz pojawienie się wydzieliny lub ropy może być oznaką rozwijającej się choroby. Jeśli objawy nie ustaną pomimo systematycznego przemywania oka, powinniśmy udać się do weterynarza.
Choroby oczu u kota
Koty, podobnie jak ludzie, narażone są wiele różnych chorób i schorzeń narządu wzrokowego. Oczy zdrowego zwierzaka powinny być czyste i błyszczące. Objawy takie jak ropienie, suchość lub zamglenie oczu, unikanie światła czy niezauważanie przedmiotów mogą być oznaką rozwijającego się stanu zapalnego albo innej, poważniejszej choroby.
Wiele kotów cierpi na zapalenie spojówek, czyli stan zapalny błony po wewnętrznej stronie powiek. Do najczęstszych przyczyn zapalenia należy alergia, jednak problemem mogą być także bakterie, grzyby lub wirusy, na przykład wirus herpes. Częstą przypadłością egzotycznych ras kotów jest łzawienie, związane ze specyficzną budową ich głów. Duże, okrągłe oczy oraz spłaszczony pysk oznaczają, że kanaliki łzowe tych kotów są skrócone lub niedrożne. Nieprawidłowy przepływ łez powoduje nadmierne łzawienie oraz przebarwienie sierści wokół oczu. Naszych podopiecznych nie omijają również choroby takie jak jaskra czy zmatowienie rogówki, czyli popularna katarakta. Zwykle cierpią na nie koty starsze lub chorujące na cukrzyce.
Jak wpuścić krople do oczu kota?
Każdy, kto kiedykolwiek obcinał mruczkowi pazury wie, że przeprowadzanie jakichkolwiek zabiegów leczniczo-pielęgnacyjnych na kocie wcale nie jest takie proste. Niestety, leczenie stanów zapalnych oraz wielu innych chorób zwykle wymaga zakrapiania oczu specjalnymi preparatami. Nasz pupil może nie przyjąć tego zbyt spokojne i bronić się przed tym na wszelkie sposoby. Jednak dla jego dobra musimy zadbać o to, aby odpowiednia porcja lekarstwa trafiła do chorych oczu. Jak podać mruczkowi krople i nie stracić przy tym życia ani ręki? Oto krótki przepis.
Kota najlepiej posadzić sobie na kolanach lub poprosić kogoś o przytrzymanie ulubieńca na stole, tuż przed nami. Zaczynamy od przetarcia powieki i okolic oczu wacikiem, nawilżonym w preparacie dezynfekującym, dzięki czemu usuniemy wydzielinę. Następnie jedną ręką przytrzymujemy głowę kota i odchylamy ją lekko do tyłu, aby zapobiec mruganiu. W drugiej ręce, pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym, trzymamy butelkę z preparatem. Wolnych palców używamy do przytrzymania powieki pupila. Gdy upewnimy się, że dozownik znajduje się tuż nad powierzchnią oka, delikatnie wpuszczamy do niego niewielką ilość płynu. Gotowe!
Jak zaaplikować maść do oczu kota?
Cały zabieg wygląda bardzo podobnie, jak ten z kroplami. Różnica polega na tym, że maści nie wpuszczamy bezpośrednio do oka, ale na tylko dolną powiekę. Aby tego dokonać musimy delikatnie rozchylić obie powieki kota, a tubkę z kremem trzymać równolegle do dolnej powieki. Niewielką ilość lekarstwa wyciskamy na jej brzeg i uwalniamy głowę pupila. Maść rozprowadzi się po powierzchni oka, gdy kot zacznie mrugać.
Pamiętajmy, że leczenia ulubieńca lepiej nie podejmować na własną rękę. Używajmy jedynie preparatów zaleconych przez weterynarza i ściśle przestrzegajmy reguł ich podawania.
↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU KOTA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl