Choć obroża przydaje się przede wszystkim podczas spacerów z czworonogiem, jej zastosowanie w rzeczywistości jest znacznie szersze. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać w czasie szkolenia, w profilaktyce antypasożytniczej czy też w trakcie terapii behawioralnej. Jednak aby dopasować akcesorium do potrzeb pupila, warto najpierw poznać różne rodzaje obroży dla psów.
Obroże skórzane
Akcesoria skórzane od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli czworonogów. Ich niezaprzeczalną zaletą jest wysoka wytrzymałość. Solidne skórzane obroże można polecić właściwie wszystkim psiakom, ale świetnie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku dużych zwierzaków. Warto pamiętać, że tego typu akcesorium powinno posiadać miękkie podszycie, które znacząco podniesie komfort jej noszenia.
↓ OBROŻE SKÓRZANE DLA PSA ↓
Obroże parciane
Miękkie, lekkie, kolorowe – takie są z pewnością obroże parciane. Akcesoria wykonane najczęściej z nylonu są też niezwykle wygodne i łatwe w czyszczeniu. Szczególnie pokochają je małe psiaki. Niektóre obroże materiałowe łatwo nasiąkają wodą, co trzeba mieć na uwadze, jeśli spacerujemy z pupilem po terenach podmokłych.
↓ OBROŻE NYLONOWE DLA PSA ↓
Obroże ozdobne
Obroża potrafi podkreślić psią urodę lub zaakcentować umaszczenie zwierzaka. Dla czworonożnych piękności możemy zakupić akcesorium z kryształkami, wisiorkami albo innymi ozdobnymi elementami. Zawsze modne są też wzorzyste obroże z haftowanymi motywami. Bogato zdobione obroże wykonane są zarówno z nylonu, jak i ze skóry. Nic nas nie ogranicza również w doborze preferowanego koloru akcesorium.
↓ OBROŻE OZDOBNE DLA PSA ↓
Obroże odblaskowe
Obroża może być niezwykle pomocna, gdy chcemy w sposób wyjątkowy zatroszczyć się o bezpieczeństwo pupila. Jeśli spacerujemy z psem wieczorami lub w nocy, powinniśmy zakupić dla niego obrożę odblaskową lub święcącą. Pierwsza z nich wykonana jest najczęściej z odblaskowego tworzywa sztucznego albo posiada jedynie odblaskowe elementy naszyte na materiał. Obroża świecąca jest z kolei zazwyczaj wykonana z silikonu i wyposażona w lampki LED-owe, emitujące wybrany sygnał świetlny. Tego typu akcesoria sprawią, że nasz pupil będzie dobrze widoczny już z odległości około 500 m.
↓ OBROŻE ODBLASKOWE DLA PSA ↓
Obroże uzdowe
Kantar w niczym nie przypomina tradycyjnej obroży. Tego typu akcesorium składa się z dwóch części: paska zakładanego na psi pysk i paska zapinanego na szyi czworonoga. Prawidłowo stosowana obroża uzdowa bywa niezwykle pomocna w szkoleniu. Dzięki niej możemy wpływać na ruchy psa. Należy jednak pamiętać, że nie można jej używać zamiast tradycyjnej obroży, a jedynie dodatkowo. Kantar znajduje zastosowanie w przypadku psów uporczywie ciągnących na smyczy, lękliwych lub agresywnych. Bywa przydatny również w przypadku nadmiernej wokalizacji oraz do nauki czworonoga cichego zachowania na wyznaczoną komendę. Jako pomoc szkoleniowa powinien być stosowany jedynie w czasie korygowania zachowania pupila.
Obroże zaciskowe i kolczatki
Stosowanie łańcuszków zaciskowych, czy też kolczatek, jest przedmiotem nieustających dyskusji. Tego typu akcesoria mają przeciwdziałać m.in. ciągnięciu na smyczy. Niestety, powodowany przez nie ucisk lub ból potrafi pozostawić trwałe rany w psiej psychice. W związku z tym większość behawiorystów stanowczo odradza ich stosowanie.
Obroże antyszczekowe
Obroże antyszczekowe mają za zadanie ograniczyć nadmierną wokalizację. Mechanizm ich działania jest prosty – w czasie, gdy pies szczeka, emitowany jest nieprzyjemny bodziec (np. impuls elektryczny, zapach cytrusowy). Ma to pozwolić zwierzakowi skojarzyć jego zachowanie z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podobnie jak w przypadku obroży zaciskowych lub kolczatek, wykorzystywanie tego typu akcesoriów budzi sporo kontrowersji. Jedno jest pewne – przed ich użyciem należy skonsultować się ze specjalistą od szkolenia lub zoopsychologiem.
Obroże adaptacyjne
Psiaki, które nie radzą sobie ze stresem, nie należą wcale do rzadkości. Wrażliwa psychika wielu zwierzaków sprzyja występowaniu problemów behawioralnych. Obroża z pewnością nie rozwiąże wszystkich psich problemów, jednak może pomóc ukoić nerwy pupila. W czym tkwi jej sekret? Obroża adaptacyjna, zawierająca substancje naturalne (np. lawendę, walerianę), wpływa pozytywnie na nastrój czworonoga i redukuje napięcie emocjonalne. Podobne działanie wykazują również akcesoria z psim feromonem uspokajającym (DAP), będącym chemicznym odpowiednikiem tego wydzielanego przez sukę przy porodzie. Obroży adaptacyjnych warto używać we wszystkich sytuacjach, które mogą powodować u psa stres lub lęk – w czasie przeprowadzki, wizyty u weterynarza, podróży samochodem. Przydatna będzie także w okresie socjalizacji lub szkolenia pupila. Wspomagająco, wraz z innymi metodami, może być stosowana w terapii lęku separacyjnego, fobii dźwiękowej, a także lęków i fobii związanych ze środowiskiem zewnętrznym.
↓ OBROŻA ADAPTACYJNA DLA PSA ↓
Obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe
Każdy właściciel chciałby na długo zabezpieczyć pupila przed uciążliwymi insektami i pajęczakami. Niestety, większość preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych trzeba aplikować nawet raz w miesiącu. Wyjątek stanowią obroże, które wykazują działanie biobójcze przez okres nawet 8. miesięcy. W tym czasie stale uwalniane są składniki, które chronią psa przed pasożytami. W profilaktyce przeciwpchelnej zastosowanie znajdują również akcesoria zawierające jedynie substancje naturalne (np. wyciąg z miodli indyjskiej).
↓ OBROŻE PRZECIWPCHELNE DLA PSA ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl