W króliczej klatce nie może zabraknąć ściółki. To ona sprawia, że lokum naszego milusińskiego staje się wygodne i przytulne. Ona też gwarantuje zachowanie czystości w domku malucha. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do wyścielania króliczych klatek. Nie wszystkie jednak w użytkowaniu okazują się funkcjonalne i bezpieczne.
Podział króliczej klatki
Króliki spokojnie pretendować mogą do miana prawdziwych czyściochów. Dla wielu osób zaskoczeniem okazać może się fakt, że zwierzaki te, podobnie jak koty, z powodzeniem potrafią korzystać z kuwety. W odpowiednio dużej klatce królik sam wydzieli strefę do wypoczynku i zabawy oraz tę przeznaczoną do załatwiania ustronnych potrzeb. Zwyczaj taki praktykowany jest też przez króliki dziko żyjące. W naturalnych warunkach zwierzaki te nigdy nie wypróżniają się w obrębie własnej nory.
↓ TROCINY DLA KRÓLIKA ↓
Wprowadzony przez naszego milusińskiego podział przestrzeni koniecznie musimy wziąć pod uwagę wówczas, gdy zabieramy się za wyściełanie klatki. Inne podłoże potrzebne jest w miejscu, w którym królik urządza sobie drzemkę, inne zaś w toalecie.
↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓
Ściółka do króliczej kuwety
W miejscu, które królik przeznaczył na ubikację, spokojnie umieścić możemy plastikowy pojemnik. Rozwiązanie takie ułatwi nam sprzątanie i sprawi, że ściółka tu użyta nie będzie mieszać się z tą wykorzystaną w pozostałej części klatki. Wiele osób króliczy wychodek wyściela siankiem, pod nim zaś umieszcza gazetę. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć jednak pewność, że do zadrukowania stron wykorzystano nietoksyczną drukarską farbę. Zwierzaki te z podjadania nie rezygnują nawet podczas pobytu w toalecie. Użyta przez nas ściółka dla królika musi być więc w pełni bezpieczna.
Gazety dobrze chłoną mocz, nie niwelują jednak mało przyjemnego zapachu. Obu tym wymaganiom sprostać potrafi natomiast drewniany żwirek. Do produkcji pele-tu najczęściej wykorzystywana jest sosna. O ile trociny sosnowe dla królików są niebezpieczne, o tyle sosnowy żwirek nie stanowi żadnego zagrożenia. Te pierwsze zawierają fenole, które wywołać mogą alergię, a nawet uszkodzić układ oddechowy bądź wątrobę. W tej drugiej formie związki fenolowe zupełnie wyeliminowane zostają w procesie produkcji.
Najlepsza ściółka dla królika – przestrzeń do spania i zabawy
Jeśli pupil nasz dysponuje dostatecznie dużą klatką, z łatwością uda mu się zachować podział stref w obszarze własnego domu. Sytuacja tak umożliwi nam przyjemne urządzenie głównej części króliczego lokum. Przestrzeń, na której królik bawi się i odpoczywa, powinna być wyścielona miękkim, ale i bezpiecznym dla zwierzaka podłożem. Najlepiej w sytuacji tej sprawdzą się naturalne materiały pozbawione toksyn i wszelakich chemicznych dodatków. Zwierzak często korzysta ze swych zębów. Ściółka dla królika, choć oczywiście nie jest pokarmem, powinna nadawać się więc do spożycia.
Niegdyś w klatkach rolę ściółki często pełniły trociny. Jednak, jak wspominaliśmy, szczególnie te pozyskane z drzewa sosnowego, ale i cedrowego dla zdrowia naszych maluchów nie są bezpieczne. Jeśli koniecznie dno klatki wysypać chcemy trocinami, zdecydujmy się na opcję osikową.
W roli ściółki dla królika zawsze dobrze sprawdzi się siano. Jest ono mięciutkie i bezpieczne dla króliczych łapek, stanowi też dobrą karmę uzupełniającą. Królicze sianko powinno być porządnie wysuszone. Nie możemy maluchowi zaserwować spleśniałej ściółki bądź dopuścić do tego, by nadgniła ona, zbyt długo leżąc w klatce. Zarówno w przestrzeni przeznaczonej na toaletę, jak i w strefie relaksu z grubością ściółki nie powinniśmy przesadzać. Lepiej klatkę wyścielić cieniej, częściej sprzątać i regularnie uzupełniać podłoże. W miejscu, w którym królik śpi, do siana dodać możemy też trochę ekologicznej bawełny.
↓ ŻWIREK DLA KRÓLIKA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl