Wiele domowych czworonogów z przyjemnością oddaje się podgryzaniu i żuciu. Sytuacja ta nie jest problematyczna do czasu, gdy łupem zaczynają padać buty, poduszki czy inne domowe przedmioty. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją, kupując psu gryzak.
Dlaczego psy mają tak silną potrzebę żucia?
→ szczeniaki
W przypadku szczeniaków sprawa wydaje się całkiem prosta – w początkowym okresie życia używają one swoich pyszczków przede wszystkim do poznawania świata. Wiele późniejszych problemów związanych z nadmiernym gryzieniem jest konsekwencją zbyt szybkiego oddzielenia małego psiaka od reszty miotu. Nie powinno do tego dojść przed 8 tygodniem życia. Szczenię od matki i rodzeństwa uczy się tego, jak używać zębów we właściwy sposób. Musimy więc dać mu szansę na odebranie tej nauki.
Zależnie od rasy między 12, a 14 tygodniem w miejscu zębów mlecznych zaczynają pojawiać się stałe. Wówczas to bolące dziąsła sprawiają, że zwierzak przeżuwać zaczyna wszystko, co wpada mu do pyska. Chcąc chronić własne mieszkanie, zabezpieczyć powinniśmy miejsca narażone na zniszczenia. W tej sytuacji przydatne okażą się też naturalne gryzaki dla psa. Sprawią one, że pupil nasz będzie mógł uśmierzyć ból w bezpieczny dla siebie i aprobowany przez nas sposób.
→ dorosłe psiaki
Większość domowych pupili po okresie ząbkowania z przeżuwania czyni sporadyczną rozrywkę. Chęć gryzienia zazwyczaj nie znika zupełnie, gdyż jest ona naturalnym psim instynktem, sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie zębów i mięśni szczęki w dobrym stanie. W pewnych sytuacjach nawet dorosłe zwierzaki potrafią nadmiernie używać swego pyska. Zazwyczaj związane jest to z lękiem separacyjnym oraz z nudą. Ta ostatnia grozi naszemu pupilowi nie tylko wówczas, gdy wiele godzin spędza on sam w pustym domu. Mózg zwierzaka spragniony jest nowych bodźców. Naszemu czworonogowi fundować powinniśmy więc nie tylko długie spacery, ale i porządną dawkę wspólnych, stymulujących zabaw.
↓ NATURALNE GRYZAKI DLA PSÓW ↓
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając gryzak dla psa?
Nasz domowy czworonóg zawsze w zasięgu pyska do dyspozycji powinien mieć porządny gryzak. Przyniesiony z lasu patyk, tenisowa piłka, poduszka czy wypchany misiek niekoniecznie sprawdzi się w tej roli. Zrezygnować powinniśmy też z przedmiotów wykonanych z twardego nylonu bądź plastiku. Źle wybrana naszemu milusińskiemu zabawka może poważnie zaszkodzić. Połamane zęby, zadławienia bądź problemy z układem pokarmowym to najczęściej spotykane dolegliwości.
Wybierając gryzak, na uwadze powinniśmy mieć też wielkość pyska naszego zwierzaka. Zabawka służąca do żucia musi być odpowiednio do niego dopasowana. Łatwo przewidzieć, że zbyt małym przedmiotem pupila nasz może się zakrztusić. Zmagania ze zbyt dużą zabawką mogą z kolei doprowadzić do nadwyrężenia szczęki i okalających ją mięśni.
Naturalne gryzaki dla psa
Zamiast serwować pisakowi zabawki do gryzienia wykonane ze sztucznych tworzyw, zdecydowanie lepiej jest postawić na organiczne gryzaki. Te należycie wymasują dziąsła naszego pupila, oczyszczą psie zęby, dostarczą zwierzakowi dobrego białka i niezbędnych mikroelementów. Naturalne gryzaki dla psa nie powinny zawierać konserwantów i sztucznych barwników. W roli zdrowej przekąski do chrupania dobrze sprawdzają się m.in. suszone jelita, nosy, płuca i ogonki wieprzowe, ścięgna, żwacze, wątroba bądź skóra wołowa, suszone ryby, królicze kręgosłupy czy nogi baranie. Dostępnych produktów jest naprawdę wiele, z pewnością uda nam się więc wybrać coś, co trafi w gusta pupila.
Podobnie jak twardy plastik, również zbyt twardy naturalny gryzak dla zębów czworonoga może okazać się niebezpieczny. Z tego powodu zrezygnujmy więc z dostępnych na rynku świńskich kopyt czy poroża jeleni. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po mniej trwałą, ale bezpieczniejszą zagryzkę.
↓ NATURALNE GRYZAKI DLA PSÓW ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl