Domowe czworonogi nie potrafią samodzielnie zadbać o czystość swych oczu. Infekcje wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy, brud, nasiona traw, a nawet przez sierść wpadającą do oka, wcale nie są rzadkością. Pielęgnacja oczu psa powinna więc wejść nam w nawyk. W ten prosty sposób zdołamy uchronić zwierzaka przed mało przyjemnymi zakażeniami i w porę wykryjemy ewentualne problemy ze wzrokiem.
Po czym poznać, że psu doskwiera infekcja oka?
Oko jest niezwykle delikatnym i wrażliwym narządem. Psiakom często przydarzają się rozmaite infekcje oczne, nie są one jednak specjalnie trudne do wykrycia. Podrażnione oko wyraźnie zmienia swój wygląd. Łatwo dostrzec zatem, że jest ono zaczerwienione, opuchnięte bądź pokryte wodnistą lub gęstą i nieprzyjemnie pachnącą wydzieliną. Psiak w takiej sytuacji może zamykać lub mrużyć oko, częściej mrugać lub pocierać bolące miejsce łapą. Pewne rasy szczególnie narażone są na infekcje oczne, tyczy się to przede wszystkim maltańczyków, shih tzu, mopsów i pekińczyków. U pudli i cocker spanieli z kolei często dochodzi do zablokowania kanalików łzowych.
Jak zabezpieczyć psa przed infekcją oczu?
Sprawny system immunologiczny to najlepsza zapora przed bakteriami i wirusami. Ci nieproszeni goście nie zadomowią się w organizmie naszego pupila, jeśli ten cieszyć się będzie dobrym zdrowiem. Kluczem do sukcesu jest tu oczywiście odpowiednia dieta – do miski naszego pupila zawsze trafiać powinny zdrowe, odpowiednio zbilansowane karmy.
Pyły i zanieczyszczenia często przenoszone są przez wiatr. Czynnika tego oczywiście nie możemy wyeliminować np. podczas codziennych spacerów. Wystarczy jednak w trakcie jazdy samochodem nie uchylać czworonogowi okna. To proste rozwiązanie znacznie zmniejsza ryzyko infekcji. Zwierzakom szczególnie tym wrażliwym i często borykającym się z tym nieprzyjemnym problemem zakupić możemy też specjalne ochronne okulary.
Regularna pielęgnacja oczu psa – dobry sposób na powstrzymanie infekcji!
Domowe czworonogi nie żyją w sterylnych warunkach. Psiaki podczas przechadzek buszują w zaroślach, kopią nory, spotykają się z innymi zwierzakami, a aktywności te mogą przyczynić się do powstania infekcji. Areszt domowy z pewnością nie należy do grona najlepszych środków zaradczych. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu troska o higienę.
Jeśli chcemy właściwie zadbać o zdrowie naszego czworonoga, powinniśmy zaopatrzyć się w krople do przemywania oczu oraz w kawałek gazy. Z waty w tym wypadku lepiej zrezygnować, gdyż jej włókna mogą przylgnąć do gałki ocznej. Przecierając powieki od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka, łatwo rozprawimy się z brudem, kurzem i wszelkimi innymi zanieczyszczeniami. Użyty w tym celu preparat nie powinien powodować podrażniania gałki ocznej. Dobrze jest więc wybrać środek izotoniczny i antyseptyczny, o pH identycznym z naturalnymi łzami zwierzaka.
Właściwa pielęgnacja oczu psa nie kończy się oczywiście na samym zabiegu przemywania powiek. Po każdym spacerze warto też otrzeć psi pysk z piasku czy pyłków traw, tak by zanieczyszczenia te nie przedostały się do oczu. U psów długowłosych zadbać musimy również o sierść okalającą oko. Powinna być ona na tyle przystrzyżona, aby nie podrażniała gałki ocznej.
Regularna pielęgnacja oczu psa z pewnością pomoże nam wykryć nieprawidłowości w wyglądzie oka naszego czworonoga. Zabiegi takie przeprowadzać powinniśmy w jasnym pomieszczeniu, żeby dokładnie przyjrzeć się gałce ocznej. Z wszelkimi niepokojącymi objawami, mogącymi świadczyć nie tylko o infekcji, ale i o znacznie poważniejszych chorobach, natychmiast zgłaszajmy się do weterynarza.
↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU PSA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl