Szczury nie są specjalnie wybrednymi konsumentami – bez marudzenia pochłonąć mogą niemal wszystko, co trafia do ich klatek. Śmieciowe jedzenie, którym często w akcie dobrej woli raczymy naszych małych przyjaciół, wcale nie jest tu wyjątkiem. Karma dla szczura to jedno, zadbajmy natomiast również o jakość serwowanych mu przekąsek. Podawany zwierzakowi smakołyk może być przecież zarazem dobry i zdrowy.
Jakie specjały nie powinny trafić do szczurzego pyszczka?
Szczury mogą spokojnie zjeść wiele przysmaków z domowej spiżarni. W menu naszym są jednak i takie propozycje, których te małe gryzonie unikać powinny jak ognia. Oczywiste jest to, że swym pupilom nie powinniśmy serwować czekolady, słodyczy, kawy, alkoholu i napojów gazowanych. Szkodliwe dla nich okazać mogą się również skórki cytrusów, ziemniaków i awokado, surowe bataty, zielone banany, ser pleśniowy, liście buraków, nieugotowana fasola, lukrecja oraz wszelkie zepsute produkty spożywcze.1 Jeśli w lodówce znaleźliśmy coś, co jest już niezdatne do spożycia, nie serwujmy tego również domowym zwierzakom.
↓ SIANO DLA SZCZURA ↓
Jaką przekąskę możemy uraczyć szczura?
W piramidzie żywieniowej naszego milusińskiego podstawę stanowią węglowodany – w grę wchodzą tu więc przede wszystkim zboża, warzywa i owoce. To one stanowić powinny blisko 80% posiłków, od 12-20% przypada białku, które pozyskiwane jest przede wszystkim z orzechów i mięsa, zaledwie 4-6% to tłuszcze.2 Such karma dedykowana szczurom uwzględnia te proporcje. Ona też stanowić może podstawę szczurzej diety. Przy okazji warto wspomnieć i o tym, że karmy dla szczurów nie powinniśmy zastępować tą przeznaczoną dla myszy czy chomików. Skład ich jest nieco inny, ta ostatnia zawiera np. zdecydowanie za dużo tłuszczów.
Poza głównym daniem nasi mali przyjaciele mogą też otrzymywać przekąski. Dodatkowe smakołyki niech nie stanowią jednak więcej niż 20% całego przyjmowanego dziennie pokarmu. W roli przysmaków idealnie sprawdzają się świeże warzywa i owoce. Te pierwsze dla bezpieczeństwa lepiej jest obrać ze skórki, szczególnie wówczas gdy pochodzą ze sklepu nie zaś własnego, niepryskanego ogródka. Jeśli chodzi o warzywa, to nie podawajmy szczurowi wspomnianej już surowej fasoli i surowych ziemniaków. I jedne, i drugie do spożycia nadawać będą się po ugotowaniu.
Innym lubianym przez szczury przysmakiem są rozmaite ziarna, ryż czy kasze. Ponadto milusińskim dawać możemy też orzechy czy wszelkie białka zwierzęce, w tym kawałki mięsa, kurze jaja, a nawet jogurt czy twaróg. Zgodnie z piramidą żywieniową z białkami i tłuszczami nie powinniśmy jednak przesadzać. Jeśli chodzi zaś o orzechowe propozycje, z menu wykluczmy orzeszki ziemne i masło orzechowe.
↓ SUSZONE ZIOŁA DLA SZCZURA ↓
Na rynku dostępnych jest też wiele gotowych specjałów, wśród których odnaleźć możemy np. jogurtowe bądź warzywne dropsy, suszone warzywa, owocowe ciasteczka czy przysmaki wzbogacone ziołami. Z pewnością więc uda nam się wybrać jakąś zdrową, pyszną przekąskę.
Pamiętaj, że szczur wpierw wybadać musi nowe jedzenie!
W naturalnych warunkach szczury nie od razu połykają cały nowo znaleziony pokarm. Te mądre zwierzaki zapobiegawczo wpierw dokonują oględzin, dopiero później zaś zjadają resztę z apetytem. Dziko żyjące szczury bywają tradycjonalistami – wolą postawić na sprawdzone specjały, a nowości traktują nieufnie. Wpierw więc podgryzają zazwyczaj niewielki kąsek i cierpliwie czekają, by sprawdzić, czy żywność faktycznie zdatna jest do spożycia. Często też jeden śmiałek bierze nowy łup na ząb i poddaje się stadnej kontroli. Jeśli samopoczucie, oddech i zapach delikwenta nie odbiegają od normy, wówczas reszta rusza na ucztę. Podobnie do swych dzikich kuzynów zachowywać może się również nasz mały udomowiony milusiński. Stąd też wykażmy się cierpliwością i nie zabierajmy od razu z klatki nowej, zdawać by się mogło nieruszonej przekąski.
↓ DROPSY I CIASTECZKA DLA SZCZURA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl