Informacja ze sklepu

Przysmaki dla szynszyli



Każdy, kto próbował oprzeć się urokowi szynszyli, wie, że to po prostu niemożliwe. Tak wspaniały pupil z pewnością zasługuje na wszystko, co najlepsze. Pokusa, by osłodzić życie milusińskiego łakociami, jest więc wielka. Szynszyle to jednak na wskroś wyjątkowe zwierzaki, o specyficznych potrzebach żywieniowych. Z tego względu smakołyki trzeba dobierać dla nich wyjątkowo starannie. Jakie przekąski będą najlepsze dla tych gryzoni?

Przysmaki dla szynszyli, a naturalna dieta gryzoni


Surowy klimat i brak roślinności to codzienność, z jaką zmagają się szynszyle żyjące na wolności. Nie ulega więc wątpliwości, że zwierzaki te przystosowane są raczej do braku niż do nadmiaru pożywienia. Co więcej, świetnie radzą sobie w takich warunkach. Ich pokarmem jest ponad 20 gatunków roślin. Szynszyle są jednak niezwykle elastyczne w doborze pożywienia, a ich jadłospis zmienia się w zależności od pory roku. Co najchętniej zjadają gryzonie? Oczywiście roślinność wysokogórską, a w szczególności różne gatunki ziół. Na uwagę zasługuje fakt, że ponad 60% ich naturalnej diety stanowi włókno pokarmowe. Jeśli więc szukamy przysmaku dla szynszyli,  kierujmy się naturalnymi preferencjami zwierzaka.

↓ SUSZONE WARZYWA I OWOCE DLA SZYNSZYLI ↓


Na co zwrócić uwagę, wybierając smakołyki dla szynszyli?


Skomponowanie diety dla szynszyli nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze większym wyzwaniem jest jednak dobór odpowiedniej przekąski dla pupila. W jadłospisie zwierzaka może znaleźć się tylko około 5% tłuszczu. Dodatkowo szynszyle potrzebują diety niskobiałkowej. Nie jest tajemnicą, że większość smakołyków jest bardzo kaloryczna. Czy należy więc całkowicie zrezygnować z podawania przysmaków zwierzakowi? Nie ma takiej konieczności, trzeba jednak postawić na przekąski naturalne, z wysoką zawartością błonnika. Dobrze też wzbogacić jadłospis pupila twardym pokarmem, ułatwiającym ścieranie zębów. Powinniśmy za to unikać podawania milusińskiemu świeżych, soczystych frykasów. Wśród różnych produktów warto szukać tych, które przygotowane zostały specjalnie z myślą o szynszylach, a więc są ściśle dopasowane do ich potrzeb.

Jakie przekąski można podawać szynszylom?


Każdy opiekun szynszyli w pierwszej kolejności powinien sięgnąć po smakołyki, które pozytywnie wpływają na zdrowie zwierzaka. Gryzoniowi możemy bez obaw podawać wiele gatunków suszonych ziół. Niektóre z nich regulują pracę przewodu pokarmowego, inne zaś wzmacniają odporność lub działają przeciwzapalnie. Jakie zioła polubi szynszyla? Zwierzakowi warto zaoferować babkę lancetowatą, pokrzywę, krwawnik, mniszka lekarskiego. Pupil może zajadać się także liśćmi borówek czy poziomek. Mieszankę ziół możemy skomponować samodzielnie albo zakupić gotowy produkt zawierający różne gatunki roślin.

Jednym z ulubionych, a przy tym zdrowych, smakołyków dla gryzonia są owoce dzikiej róży. Te bogate w witaminy i błonnik rarytasy można z czystym sumieniem regularnie serwować podopiecznemu. Ze swoich dobroczynnych właściwości znany jest ponadto nagietek, który także będzie doskonałym frykasem dla naszego zwierzątka.

Świetną przekąską dla szynszyli jest kora drzew. Gryzoniowi warto podawać gałązki drzew owocowych (np. jabłoni, gruszy), lipy lub wierzby. Pupile na ogół przepadają także za brzozą. Kora drzew jest bogata w wiele składników mineralnych i witamin. Poza tym gałązki pozwalają zwierzakowi ścierać zęby, a ich obgryzanie stanowi dla szynszyli świetną rozrywkę.

Od czasu do czasu możemy wzbogacić dietę gryzonia o owoce i warzywa. W przypadku szynszyli najlepiej sprawdzą się smakołyki suszone. Pupilowi można zaoferować niewielki plasterek jabłka, gruszki czy truskawki. Zwierzaki nie pogardzą również pomidorem, marchewką, burakiem, topinamburem i dynią.

↓ KOLBY DLA SZYNSZYLI ↓



Pożądanym dodatkiem w jadłospisie szynszyli jest siemię lniane. Ze względu na wysoką zawartość błonnika reguluje pracę jelit i pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy. Co więcej, dostarcza zwierzakowi witamin – E, A i z grupy B. Musimy jednak pamiętać, że siemię lniane zawiera też sporo białka, co trzeba uwzględnić, jeśli planujemy regularnie serwować je pupilowi.

Wiele gryzoni wprost przepada za kolbami. Ich obgryzanie to dla zwierzaków wspaniała rozrywka. Niestety, naszym podopiecznym takie rarytasy możemy podawać jedynie okazjonalnie – raz na kilka miesięcy. Szukajmy smakołyków dedykowanych specjalnie szynszylom, o jak najniższej zawartości tłuszczu i cukru.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA SZYNSZYLI ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl



« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie