Informacja ze sklepu

Ile powinien jeść stary kot?



Mruczki w pewnym wieku potrzebują już nieco innej diety. Ich organizm się starzeje, przez co gorzej radzi sobie z trawieniem, jest bardziej podatny na przeciążenie żołądka lub jelit, a do tego ma przede wszystkim o wiele słabszy metabolizm. Dlatego potrzebne jest nieco inne żywienie, jak również samo dawkowanie posiłków. Oczywiście nadal najważniejsze jest podawanie pupilowi wartościowych substancji odżywczych, ponieważ wciąż potrzebuje witamin, minerałów i oczywiście energii (choć już nie tyle, co kiedyś). Dobre nawyki żywieniowe warto wpajać ulubieńcowi już od najmłodszych lat.

Stary kot – problem otyłości


Koci seniorzy mają już o wiele wolniejszy, a zatem mniej wydajny metabolizm. Skutkuje to przede wszystkim przybieraniem na wadze. Mruczek sporo je, ale rzadziej się rusza, bo większość dnia spędza na kanapie lub łóżku. Skutkuje to odkładaniem się tkanki tłuszczowej, co jest dużym problemem, niestety zazwyczaj bagatelizowanym przez właścicieli. Otyły zwierzak robi się jeszcze bardziej ospały i pozbawiony chęci na jakąkolwiek aktywność, ponieważ poruszanie się sprawia mu coraz większą trudność. Takiego obciążenia nie wytrzymują też stawy, w wieku podeszłym i tak już mocno nadwyrężone. Może to skutkować bólem, dużym dyskomfortem i niemożnością normalnego przemieszczania się. Otyłość to też problemy z krążeniem, sercem, nerkami. Koci seniorzy mają często także problemy cukrzycowe, związane właśnie z nadmierną nadwagą. Dlatego pamiętajmy, aby nigdy nie przekarmiać pupila i dbać o jego linię. Nie chodzi tu o żadne głodzenie, ale należy zachować umiar w jedzeniu. Zmniejszajmy porcje żywieniowe, nie podawajmy posiłków późnym wieczorem. Wyeliminujmy nadmiar tłuszczu i koniecznie węglowodany, zwłaszcza cukry. Przysmaki serwujmy tylko czasami, jako formę nagrody lub zachęty, a nie jako regularne posiłki. Pilnujmy też stałych por karmienia i zadbajmy o to, aby miska nie stała przez cały dzień w kąciku żywieniowym pupila. Po upływie dwudziestu minut zabierajmy ją, nawet jeśli mruczek wszystkiego nie wyjadł. W ten sposób będzie miał szansę zgłodnieć przed kolejnym posiłkiem. Nie stanie się też marudny, jeśli chodzi o gatunek karmy. Jeśli nasz futrzak ma tendencję do połykania posiłku w mgnieniu oka, warto pomyśleć także o specjalnej misce, która spowalnia ten proces, więc pozwala się bardziej nasycić zwierzakowi. Kupimy ją w każdym dobrym sklepie zoologicznym – ma dużą wypustkę na środku, przez co czworonóg musi jeść z kanałów wokół wypustki, co zajmuje mu więcej czasu.


Żywienie starego kota


Karma dla kociego seniora powinna być specjalnie dla niego dobrana, bo dzięki temu zawiera wszystkie odpowiednie substancje w prawidłowych proporcjach. Polecamy karmy dedykowane mruczkom w podeszłym wieku w sklepie internetowym Telekarma. Co powinien zawierać taki produkt? Po pierwsze białko, która jest niezbędnym składnikiem mięśni. Po drugie, ważne są substancje zwane przeciwutleniaczami, które zapobiegają starzeniu się komórek. Zaliczamy do nich witaminę E, C oraz luteinę czy beta-karoten. Przydadzą się też tauryna i glukozamina. Ta pierwsza pozytywnie wpływa na metabolizm, zwłaszcza tłuszczów, ta druga wspomaga stawy przez nadmiernym zużyciem – przeciążeniem, wycieraniem się chrząstek. Witaminy i odpowiednie kompozycje minerałów pozwolą zachować w dobrym stanie sierść i skórę mruczka, a luteina wzmocni również wzrok. Unikajmy natomiast zbyt dużych ilości wapnia oraz fosforu. Zdecydowanie należy wyeliminować cukry i nadmiar tłuszczów. Uważajmy też na wypełniacze, konserwanty i sztuczne aromaty – to jedzeniowe śmieci, które działają na zasadzie pustych kalorii. Dają krótkotrwałe uczucie sytości, nie zapewniają odpowiednich porcji energii, natomiast tuczą i obciążają układ pokarmowy.

Dla starego kota karma mokra czy sucha?


Wybór należy do nas, a właściwie do mruczka. Warto jednak wziąć pod uwagę, że suche karmy są twarde, więc w przypadku problemów z zębami, pupil może mieć duże kłopoty z ich gryzieniem. Jeśli jednak suche należą do jego ulubionych, zawsze możemy je wcześniej trochę rozmoczyć. W okresie starzenia osłabiają się też zmysły, w tym węch i smak, więc jedzenie o mocnych walorach smakowych i wonnych na pewno przypadnie pupilowi do gustu. Mokre karmy mają to do siebie, że zazwyczaj bardziej smakują zwierzakom, i oczywiście łatwiej jest je pogryźć. Sprawdzają się też lepiej, jeśli nasz mruczek traci na starość apetyt. Z kolei sucha karma doskonale walczy z kamieniem nazębnym. Zawsze natomiast podawajmy kotu wodę!

Jak często karmić starego kota?


Koty w podeszłym wieku powinny jeść raz do dwóch razy dziennie. Porcje nie mogą zbyt wielkie, ale oczywiście nie przesadzajmy też w drugą stronę. Zawsze serwujmy posiłek regularnie, w tym samych godzinach. Średnie zapotrzebowanie starszego kota na pożywnie wynosi poniżej dwustu gramów (dla dorosłego osobnika to przedział między sto osiemdziesiąt, a dwieście dwadzieścia gramów, więc mruczek senior musi jeść odpowiednio mniej).

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA SENIORA ↓



Tekst: Magdalena Dolata
Zdjecie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie