Zdrowie oraz dobra kondycja naszych czworonogów zależą przede wszystkim od właściwej i dobrze zbilansowanej diety. Warto jednak podkreślić, że nie tylko jakość karmy ma tu znacznie. Niemniej istotną kwestią jest to w jakich ilościach oraz jak często nasz pupil powinien ją jeść. Niestety coraz więcej psów boryka się z otyłością oraz wieloma innymi chorobami, wywołanymi przez źle dobrane dawki żywieniowe. Jak zatem prawidłowo ustalić codzienne porcje karmy dla pupila?
Żywienie psów ras dużych i olbrzymich
Opracowanie optymalnej diety dla ulubieńca zależne jest od wielu, różnych czynników, takich jak jego wiek, ogólny stan zdrowia czy też prowadzony tryb życia. Wydaje się jednak, że kluczowym aspektem jest tutaj rasa psa oraz to, jaką wielkość i wagę powinien w związku z tym osiągnąć. Potrzeby żywieniowe czworonogów będących przedstawicielami ras dużych i olbrzymich są wyjątkowe, z uwagi na ich szczególną predyspozycję do niektórych chorób i schorzeń. Jadłospis pupila rasy dużej lub olbrzymiej powinien być ściśle określony, ponieważ zależy od niego zdrowie oraz długość życia zwierzęcia. Ze względu na niezwykle duże przyrosty masy ciała w ciągu pierwszego roku życia, karma pupila powinna być bogata w składniki odżywcze niezbędne do wzmocnienia mięśni, stawów i kości.
Ryzyko skrętu żołądka u dużego psa
Warto pokreślić, że duże gabaryty ulubieńca wcale nie oznaczają, iż powinien on dostawać odpowiednio większe porcje jedzenia. Wręcz przeciwnie. Przekarmienie dużego psa może skończyć się tragicznie, z uwagi na mocno ograniczone możliwości jego delikatnego układu trawiennego. Karma, którą podajemy naszemu czworonogowi powinna być lekkostrawna i dobrze skondensowana, tak aby nie obciążała żołądka czy jelit.
Ze względu na skłonność do szybkiego pochłaniania pokarmu przez duże psy oraz związane z tym predyspozycje do skrętu żołądka, sama objętość jedzenia nie powinna być duża. Dzienną porcję karmy, odpowiadającą zapotrzebowaniu energetycznemu psa, powinniśmy podzielić na kilka mniejszych posiłków, tak aby wrażliwy żołądek pupila nigdy nie był przepełniony. Dobrym pomysłem jest też podanie części pokarmu osobno, na przykład w zabawce typu Kong, która zmusza psa do wolniejszego jedzenia i dokładnego przeżuwania.
↓ MISKI DLA PSÓW ↓
Skłonność do nadwagi
W przypadku dużych ras psów niezwykle istotne jest również kontrolowanie ich wagi oraz ogólnej kondycji. Przekarmianie, poza skrętem żołądka, niesie ze sobą także ryzyko nadwagi. A zbyt duża masa ciała oznacza obciążenie i poważne zagrożenie dla psich stawów. Jak rozpoznać prawidłową sylwetkę psa? Otóż u zwierzaka o właściwej wadze powinniśmy bez trudu wyczuć żebra i kolce biodrowe. W razie wątpliwości zawsze możemy poprosić weterynarza o pomoc w ustaleniu prawidłowej wagi pupila. Warto też dobrze obserwować zachowanie psa. Zwróćmy uwagę czy równie chętnie co dotychczas biega za piłką albo, czy nie ma problemów ze wstawaniem.
Ile jedzenia potrzebuje pies?
To ile karmy powinniśmy podać pupilowi zależy od wielu czynników. Pośród nich warto wymienić wiek oraz wielkość psa, stan zdrowia, tryb życia i aktywność, cechy rasowe oraz indywidualne. Producenci karm bytowych dla psów zamieszczają na opakowaniach tabele, z których wynika jaka ilość karmy powinna odpowiadać psu o określonej wadze. Warto jednak pamiętać, że są to wartości orientacyjne i nie zawsze mogą pasować do konkretnego psa. Każdy pies jest inny, a na metabolizm mają wpływ również czynniki niezwiązane z rasą, na przykład sterylizacja, historia chorobowa lub ciąża i laktacja. Zawsze lepiej zasięgnąć porady u lekarza weterynarii lub specjalisty w żywieniu zwierząt.
Jak często karmić psa?
Dorosłe psy należy karmić raz lub dwa razy dziennie. W przypadku większych psów dzienną porcję karmy można rozłożyć nawet na trzy mniejsze posiłki. Ważne jednak, aby podawać je zawsze o tej samej porze. Oczywiście nasze czworonogi to prawdziwe łakomczuchy, które nigdy nie narzekają na brak apetytu. Czasem można wręcz odnieść wrażenie, że ich żołądki nie mają dna. I rzeczywiście, wiele psów nie zna uczucia sytości, więc bez ceregieli zjadają wszystko, co się przed nimi postawi. Takie zachowanie to spadek po ich dalekich wilczych przodkach. Otóż kiedy wilk upolował w końcu jakiś obiad, to zjadał wszystko do ostatniej kosteczki. Taki zapas miał zapewnić mu przetrwanie do kolejnych udanych łowów. Również niektóre psy zachowują się przy misce tak, jakby był to ich ostatni posiłek przed wyjątkowo długą głodówką.
Wielu właścicieli daje się zwieść i dosypuje do miski ulubieńca więcej karmy, gdy tylko zniknie pierwsza porcja. Niestety jest to prosta droga do przekarmienia, a w konsekwencji otyłości pupila.
↓ KARMY DLA RAS DUŻYCH ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl