Każdy kot poświęca mnóstwo czasu na higienę oraz wylizywanie swego pięknego futerka. Ta skrupulatna pielęgnacja sprawia, że każdego dnia do kociego przewodu pokarmowego trafia ogromna ilości sierści. Powstające w ten sposób złogi kul włosowych, powinny być naturalnie wydalane, jednak niestety nie każdy koci organizm sobie z tym radzi. Na szczęście mogą mu w tym pomóc specjalne preparaty odkłaczające. Jak można odkłaczyć kota i dlaczego powinniśmy to robić?
Dlaczego należy odkłaczać kota?
Gdy kot wylizuje swoje futerko, martwe włosy przyklejają się do jego szorstkiego języka. Zwierzak połyka je, ponieważ nie może ich wypluć. W ten sposób sierść wędruje w dół układu pokarmowego, aż do żołądka, gdzie odkłada się w postaci kul włosowych, zwanych pilobezoarami. Większość kotów wydala złogi sierści wraz z kałem lub poprzez wymioty. Niestety organizmy niektórych futrzaków, na przykład kotów długowłosych nie radzą sobie z ich regularnym usuwaniem, przez co sierść zalega w ich przewodzie pokarmowym przez długi czas, stale zwiększając swą objętość.
↓ PRZYSMAKI DLA KOTA NA ODKŁACZANIE ↓
Taki stan rzeczy naraża naszego mruczka na wiele poważnych chorób i dolegliwości. Zakłaczenie może prowadzić do zbyt częstych wymiotów, zaparć oraz utraty apetytu. Częstym objawem jest też suchy, męczący kaszel. Sierść zalegająca w jelitach zwierzaka może doprowadzić do ich zablokowania, co w skrajnych przypadkach kończy się interwencją chirurgiczną. Z kolei podrażnienie śluzówki żołądka często powadzi do groźnych stanów zapalnych błon oraz nieżytu żołądka.
Jak zapobiegać zakłaczeniu kota?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnym wyczesywaniu naszego mruczka. Takich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają szczególnie koty ras długowłosych, na przykład Main Coony, Koty Syberyjskie oraz Norweskie Leśne. Nie zapominajmy jednak, że nawet zwykły, krótkowłosy dachowiec powinien zostać dokładnie wyczesany przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast w okresie linienia zabieg ten wykonujemy codziennie. Dzięki wyczesywaniu usuniemy nadmiar martwej sierści, którą nasz pupil mógłby połknąć. Warto wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów, takich jak grzebienie, szczotki czy trymery do pielęgnacji kociej sierści.
↓ FURMINATOR DO WYCZESYWANIA KOTA ↓
Warto również zapewnić mruczkowi dostęp do świeżej trawy, będącej naturalnym środkiem na pozbycie się zalegających złogów sierści. Trawa podrażnia przełyk i żołądek zwierzaka, a tym samym prowokuje wymioty, wraz z którymi usuwane są kule włosowe. Trawę dla kota możemy wyhodować samodzielnie lub kupić sadzonkę w sklepie zoologicznym.
↓TRAWA DLA KOTA ↓
Jeśli pomimo wyczesywania i podjadania trawy nasz pupil wciąż ma problem z nadmiernym zakłaczeniem, powinniśmy sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki, w postaci karm i past na odkłaczenie.
Sposoby na odkłaczenie kota
Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy dla kotów, ograniczające odkładanie się sierści oraz ułatwiające jej wydalanie. Włókna roślinne zawarte w karmach tego typu, pobudzają jelita do pracy i produkcji większej ilości śluzu, dzięki czemu organizm wydala połknięte włosy wraz z kałem. Poza karmą znajdziemy również rozmaite przysmaki dla kotów, o podobnych właściwościach. Podawanie ich od czasu do czasu powinno uwolnić mruczka od uciążliwego problemu.
Dobrym i skutecznym rozwiązaniem są także pasty odtłaczające, tworzone na bazie oleju i włókna roślinnego. Preparat wytwarza śliską warstwę wewnątrz przewodu pokarmowego kota, która ułatwia przesuwanie się sierści. Pastę możemy dodać do jedzenia pupila, wycisnąć niewielką ilość wprost do jego pyszczka lub posmarować nią łapę mruczka, który na pewno sumiennie ją zliże.
↓ PASTA DLA KOTA NA ODKŁACZANIE ↓
Każdy troskliwy opiekun powinien uważnie obserwować zachowanie swego ulubieńca. Brak apetytu, kaszel lub wymioty mogą być pierwszymi objawami poważnego problemu. Dzięki systematycznemu odkłaczaniu zapewnimy naszemu kotu dużo lepsze samopoczucie oraz zmniejszymy ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
↓ KARMY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE ODKŁACZANIE ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl