Szynszyle to bardzo ciekawskie i pełne energii stworzonka. Uwielbiają poznawać świat i obserwować otoczenie. Hamak jest więc dla nich zabawką idealną, ponieważ spełnia i funkcję rekreacyjną i do tego doskonale nadaje się jako legowisko. Dobry hamak jest oczywiście bezpieczny, wygodny i obowiązkowo musimy umieć go zamocować. Są modele podwieszane w rogu klatki, są też takie przypominające tunele. Każdy mocuje się trochę inaczej i należy porządnie sprawdzić wszystkie linki, żeby naszej szynszyli nie stała się krzywda. Nawet upadek z małej wysokości może okazać się niebezpieczny i do tego na pewno bolesny. Nie wspominając już o tym, że zwierzak bardzo się wystraszy.
Dlaczego hamak dla szynszyli to dobry pomysł?
Hamak dla szynszyli to na swój sposób pewien rodzaj legowiska. Zwierzak może w nim spać, wylegiwać się albo po prostu relaksować. To także doskonały punkt obserwacyjny. Szynszyla widzi wszystko, co dzieje się w domu, sama będąc jednocześnie na swoim, bezpiecznym terenie. Dobry hamak jest mięciutki i wygodny. W zimie przyda się dodatkowe ocieplenie, latem bardzo sprawdza się przewiewność. Są hamaki wyżej i niżej podwieszane. Wszystko zależy od preferencji pupila. Hamak to teren, który należy wyłącznie do szynszyli, jest jej królestwem. Każdy zwierzak potrzebuje takiego lokum. Zapewnia ono dużo prywatności i dzięki temu jest idealne i do wypoczynku, i do zabawy. Czasem taki hamak może nawet służyć jako przekąska! Niektóre modele są produkowane i wykonane z trawy. Pupil może na nich leżeć i jednocześnie podgryzać legowisko. Z takim modelem trzeba jednak bardzo uważać! Pilnujmy na bieżąco, ile hamaka zostało już wyjedzone. Po pewnym czasie trzeba go będzie koniecznie wymienić, bo przecież konstrukcja przestanie być wytrzymała i się urwie.
↓ HAMAK DLA SZYNSZYLI ↓
Wybór hamaka dla szynszyli
W sklepach zoologicznych jest dużo rodzajów hamaków i tylko od nas zależy, na który się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, że taki produkt powinien być najwyższej jakości, najlepiej z atestem. To gwarancja, że jest bezpieczny i dobrze skonstruowany. Zawsze zwracajmy uwagę na wytrzymałość hamaka, zwłaszcza linek, na których potem go umocujemy. Produkt nie może się zerwać, zawalić albo zacząć pruć. Musi także wykazać odporność na zęby szynszyli, bo zwierzak na pewno spróbuje go podgryzać, to całkowicie naturalne. Bardzo ważne jest też, żeby materiał, z którego wykonano akcesorium, był przyjemny w dotyku, przynajmniej minimalnie odporny na brud (co jakiś czas hamak i tak musimy wyprać, bo stanie się siedliskiem bakterii) i żeby nie uczulał. Zwróćmy też uwagę na rozmiar. Zbyt mały produkt okaże się niewygodny i szynszyla prawdopodobnie zacznie z niego spadać, co jest bardzo nieprzyjemne. W przypadku hamaka-tunelu może nawet się zaklinować, nie wspominając już o fatalnej wentylacji w za ciasnym otworze. Kolor i wzór oczywiście możemy wybrać sami. Warto wziąć pod uwagę, że jasne odcienie szybciej się brudzą, ale to już kwestia naszych preferencji, ponieważ szynszyli wielkiej różnicy to nie zrobi.
Modele hamaków dla szynszyli
Na rynku jest kilka podstawowych modeli hamaków dla szynszyli. Pierwszy i najbardziej popularny to hamak narożny, który – jak sama nazwa wskazuje – zawieszamy w rogu klatki. Zazwyczaj ma trzy mocowania. Przypomina nieco trampolinę. Pamiętajmy, żeby nie naciągnąć go zbyt mocno, bo szynszyla z pewnością nie będzie miała ochoty cały czas wyskakiwać na nim w górę. Drugi model, nieco podobny, to płachta (często obszyta mięciutkim materiałem), która ma aż cztery linki, a zatem możemy ją zamocować, gdzie chcemy. Da się na niej zarówno wylegiwać, jak i podskakiwać i bawić się. To model bardzo praktyczny i wygodny. A jeśli szukamy czegoś wyjątkowego? Warto pomyśleć o hamaku-tunelu. To futerkowa tuba, zawieszana poziomo, w której szynszyla może się schować. Jest jednocześnie doskonałą kryjówką, jak i zabawką. Najbardziej ekstrawaganckie modele to takie z usztywnianym piętrem. Na górze jest normalne siedzisko, które się nie zapada, pod spodem „kieszeń” hamakowa. Bardzo wygodny i dostarczający mnóstwo rozrywki model. Możemy także zdecydować się na modele pośrednie, narożne okrągłe, trójkątne lub kwadratowe, dłuższe lub krótsze, na tasiemkach albo na łańcuszkach, dodatkowo obszyte czymś miękkim lub nie. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, jaki hamak kupimy, powinnyśmy go podwiesić na takiej wysokości, aby szynszyla zawsze mogła samodzielnie do niego wejść i zeskoczyć na ziemię. Nie wolno zawieszać hamaków wysoko pod sufitem. Jeśli szynszyla z niego wypadnie, tragedię mamy gotową.
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl