Olej z łososia jest jednym z najlepszych suplementów, jakim wzbogacać możemy psią dietę. Ten w pełni naturalny specyfik korzystnie wpływa nie tylko na wygląd sierści naszych czworonożnych pupili. Zawarte w oleju nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują też działanie przeciwzapalne, pomagają zapobiegać alergiom i wzmacniają system immunologiczny – a to jeszcze nie wszystkie ich drogocenne właściwości!
Dlaczego warto podawać psu olej z łososia?
Nie jest tajemnicą, że dostępne na rynku karmy dla psów różnią się jakością. Nawet w wysokiej klasy psich specjałach stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3 rzadko kiedy bliski jest idealnym proporcjom. W menu naszych domowych pupili przewaga kawasów Omega-6 jest znacząca. Olej z łososia wspaniale niweluje tę szkodliwą dla zdrowia dysproporcję.
W walce, z jakimi dolegliwościami przydatny okazać może się olej z łososia?
Jak już zostało wspomniane, olej z łososia wzmacnia system immunologiczny zwierzaka, pomaga likwidować stany zapalne, alergie, problemy ze skórą i włosiem. Kwasy zawarte w oleju wspierają rozwój umysłowy szczeniaków i procesy poznawcze u starszych psiaków. Ponadto obniżają one też poziom cholesterolu, wzmagają produkcję kolagenu, pomagają organizmowi w walce z chorobami serca i nerek, chronią przed niewydolnością stawów oraz rakiem. Jak więc widać, olej z łososia naprawdę wszechstronnie oddziałuje więc na psi organizm.
↓ OLEJ Z ŁOSOSIA DLA PSA ↓
Czym kierować się przy wyborze oleju z łososia?
Tak jak karma karmie, tak i olej olejowi nie jest równy. Decydując się na suplementację zwierzaka, sięgnąć powinniśmy po produkt naprawdę dobrej jakości. W tym wypadku kwestią podstawową jest sam sposób pozyskania tego drogocennego specjału – tylko olej tłoczony na zimno, niepoddany działaniu wysokiej temperatury zachowuje swe odżywcze właściwości. W składzie oleju figurować powinna wysoka zawartość kwasu Omega-3, DHA (kwasu dokozaheksaenowego) i EPA (kwasu eikozapentaenowego). Poziom ich zawczasu warto sprawdzić, gdyż sama cena produktu nie zawsze świadczy o jego jakości!
Na olej z łososia niekorzystnie wpływa też kontakt ze słońcem i powietrzem. Butelka, w jaką ten jest opakowany, powinna więc być wykonana z ciemnego szkła bądź nieprzezroczystego materiału( np. plastiku). Plusem jest też zamykający ją dozownik w postaci pompki nie zaś zwykła zakrętka.
Warto wspomnieć i o tym, że olej z łososia dla psa nie powinien zawierać żadnych dodatków. W kupowanym przez nas produkcie poza tym właśnie preparatem nie powinny więc gościć ulepszacze, konserwanty czy barwniki. Obecność ich z pewnością nie poprawia zdrowotnych właściwości suplementu i jest zupełnie zbędna.
Olej z łososia dla psa – dawkowanie
Tak jak z każdym suplementem diety, tak i z ilością serwowanego oleju łososiowego nie powinniśmy przesadzać. Dewiza im więcej, tym lepiej w tym wypadku zupełnie się nie sprawdza. Zalecana dzienna dawka oleju ściśle zależna jest od tego, ile EPA i DHA zawiera zakupiony przez nas produkt. W przypadku zdrowych psów zaleca się przyjmowanie 0d 100 – 150 mg DHA i EPA dziennie na każde 4,5 kg wagi zwierzaka. Gdy olej wspomagać ma leczenie konkretnych dolegliwości, porcja ta jest z reguły większa – dochodzić może do 300 mg.1 Zdarza się, że dokładna zawartość EPA i DHA nie jest podana na opakowaniu. Zawsze na produktach dedykowanych czworonożnym pupilom widnieć powinny jednak zalecane dawki spożycia. W razie wątpliwości kwestię tę zawsze skonsultować możemy też z weterynarzem.
↓ OLEJ Z ŁOSOSIA DLA PSA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl