Jeszcze nie niedawna sądzono, że nasze czworonogi w ogóle nie dostrzegają kolorów, a otaczający ich świat zbudowany jest z czerni i bieli. Dziś wiemy już na ten temat trochę więcej. Badania dowiodły, że psie oko rozróżnia kolory, ale nie są one tak intensywne i bogate, jak te, które my widzimy. Jak wygląda świat widziany okiem psa? Ile kolorów rozróżnia nasz pupil? I czy te kolory mogą mieć wpływ na jego zachowanie?
Budowa psiego oka
W siatkówce oka, zarówno psiego, jak i ludzkiego, znajdują się światłoczułe komórki, zwane czopkami, odpowiedzialne między innymi za odbieranie kolorów. Problem polega na tym, że psie oko posiada tylko dwa rodzaje czopków, podczas gdy ludzkie ma ich aż trzy. W związku z tym paleta barw widziana przez psy jest dużo węższa, natomiast same kolory są mniej intensywne i jakby przygaszone. Nasze czworonogi najlepiej rozróżniają barwy żółtą oraz niebieską, natomiast problem mają z dostrzeżeniem koloru zielonego, widzianego jako jasno-żółty oraz czerwonego, który dla nich przybiera barwę brązową, a nawet czarną.
Jak widzi pies?
Badania przeprowadzone i opisane przez kalifornijskich naukowców wykazały, że psy podobnie, jak ludzie rozróżniają barwy, jednak widzą ich znacznie mniej. Najprościej zobrazować to na przykładzie tęczy. Każdy z nas wie, jak wygląda tęcza i z jakich kolorów się składa. Są to po kolei fiolet, błękit, błękitna-zieleń, zieleń, żółć, pomarańcz oraz czerwień. Psia tęcza wygląda zupełnie inaczej, niż ta która cieszy nasze oko. Zamiast wymienionych barw psy zobaczą odpowiednio: granatowy, jasno-niebieski, szary, jasnożółty, żółty wpadający w brąz oraz ciemny szary lub czarny. A zatem w świecie widzianym oczyma naszych czworonogów dominują różne odcienie żółtego, niebieskiego oraz szarości, ponieważ właśnie na te barwy reagują czopki znajdujące się na siatkówce psiego oka.
Badania dowiodły również, że psy dużo większą wagę przykładają do intensywności i jaskrawości barwy, niż do samego koloru. Dzięki temu przedmioty dobrze kontrastujące z otoczeniem są dla nich znacznie lepiej widoczne. Psie oczy z klei poradzą sobie znacznie lepiej od ludzkich w słabym oświetleniu. Wzrok naszego pupila jest dużo ostrzejszy i czulszy, więc wychwyci nawet najdrobniejszy ruch w ciemności, która dla nas byłaby nieprzenikniona. Uważa się także, że czworonogi wykazują większą niż ludzka zdolność widzenia peryferyjnego.
Jaki kolor powinna mieć zabawka dla psa?
Przeglądając szeroki asortyment zabawek dla psów, można odnieść wrażenie, że producenci tych akcesoriów mają nikłe pojęcie o tym, jakie kolory dostrzegają czworonogi. Wiele zabawek przybiera intensywne czerwone, pomarańczowe, różowe lub zielone kolory, które dla nas doskonale widoczne, są praktycznie niedostrzegalne dla zwierzaka. Wściekle czerwona piłka, leżąca na świeżej, zielonej murawie jest całkowicie niewidoczna, ponieważ zupełnie zlewa się z podłożem. Pamiętajmy, że zieleń i czerwień to dla naszego pupila praktycznie to samo. Jeśli już od dawna próbujesz nauczyć psa aportowania, a rezultaty są marne, być może problem leży właśnie po stronie niewłaściwej zabawki.
Piłkę lub frisbee należy dobierać w zależności od otoczenia, w którym będziemy ich używać. Do zabawy w parku najlepiej zabrać piłkę w kolorze żółtym albo niebieskim, ponieważ te barwy doskonale kontrastują z kolorem trawy. Pies nie będzie miał problemu z odnalezieniem takiej zabawki, leżącej na murawie. Jeśli chcemy nauczyć pupila łapania frisbee, wybierzmy talerz intensywnie żółty, a najlepiej łaciaty, na przykład żółty w niebieskie kropki. Warto pamiętać, że ważniejsza od samego koloru jest jego intensywność. Wybierajmy zabawki jaskrawo żółte lub niebieskie, dobrze kontrastujące z barwą podłoża.
↓ ZABAWKI DLA PSA W WIDOCZNYCH KOLORACH ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl