Szczury to jedne z najbardziej przyjaznych i towarzyskich zwierząt hodowanych w naszych domach. Te wyjątkowe gryzonie uwielbiają zabawę z człowiekiem i chętnie okazują mu swoje przywiązanie. Właściwie oswojony i dobrze traktowany szczur domowy może być oddanym i wiernym kompan na wiele lat. Pytanie tylko, w jaki sposób oswoić gryzonia? Co zrobić, by móc cieszyć się jego zaufaniem i sympatią? Tak naprawdę wszystko zależy od naszej cierpliwości oraz właściwej adaptacji szczurka w nowym otoczeniu.
Kiedy zacząć oswajanie szczura?
To oczywiste, że zmiana otoczenia wiąże się dla małego gryzonia z ogromnym stresem. Nowe środowisko, pełne nieznanych dotąd dźwięków i zapachów, może wystraszyć szczura i onieśmielić go na kilka dni. Każdy gryzoń, zarówno młody, jak i straszy, będzie potrzebował trochę czasu na zapoznanie się z otoczeniem, zbadanie swojej klatki i przyzwyczajenie się do napływających zewsząd bodźców. Kiedy szczur pojawi się w naszym domu, najlepiej zostawmy go w spokoju na kilka dni. Zadbajmy tylko o to, aby w jego klatce nie zabrakło wody i smacznego jedzenia. Przez jakiś czas nie powinniśmy przeszkadzać nowemu pupilowi. Wkładanie rąk do klatki czy próby brania szczurka na ręce to bardzo zły pomysł – w ten sposób przestraszymy gryzonia i zrazimy go do siebie. Dajmy mu czas na bezstresową aklimatyzację i poczekajmy, aż poczuje się pewnie i bezpiecznie.
Czy ustawienie klatki ma znaczenie?
Każdy szczur umieszczony w zupełnie obcym, nieznanym sobie otoczeniu, potrzebuje bezpiecznej kryjówki, w której z ukrycia będzie mógł obserwować to, co dzieje się dookoła. Dlatego właśnie ustawienie klatki ma ogromne znaczenie w procesie oswajania gryzonia. Domek naszego pupila powinniśmy umieścić gdzieś na uboczu, na przykład w kącie pokoju. Ważne, aby było tam cicho i spokojnie. Kiepskim pomysłem jest postawienie klatki w kuchni lub na korytarzu, gdzie zawsze ktoś się kręci lub przechodzi. Ruch, hałasy i intensywne zapachy mogą drażnić zwierzaka i wywoływać niepokój. Pamiętajmy też, by nie stawiać klatki tuż obok grzejnika, wentylatora czy telewizora.
↓ KLATKA DLA SZCZURA ↓
Od czego zacząć oswajanie szczura?
Jeśli etap aklimatyzacji mamy już za sobą, możemy przejść do kolejnego etapu oswajania naszego pupila. Po kilku dniach, kiedy szczurek trochę się uspokoi, chętnie bawi się nowymi zabawkami i ze smakiem zajada swoją karmę, możemy zacząć zbliżać się do jego klatki i spędzać czas w jej pobliżu. Pamiętajmy tylko, by z niczym się nie śpieszyć, nie wykonywać gwałtownych ruchów i przemawiać do gryzonia cichym, łagodnym głosem. Jeśli gryzoń nie ucieka i nie stara schować przed nami, możemy zacząć wkładać do klatki palce, a potem całą dłoń. Warto podkreślić, że szczury to niezwykle ciekawskie stworzenia, które nie przepuszczą okazji, by zapoznać się z zupełnie nowym „obiektem”. Pupil z pewnością podejdzie, aby obwąchać nasze palce. Zrobi to ostrożnie, na ugiętych łapkach i z wyciągniętą głową, gotowy do ucieczki w każdej chwili, ale z każdym dniem będzie nabierał coraz więcej pewności siebie. Aby wzmocnić pozytywne skojarzenia, możemy pomóc sobie smakołykami. Po prostu umieszczamy przysmak na palcu lub wyciągniętej dłoni i spokojnie czekamy, aż gryzoń się poczęstuje.
Jak wyciągać szczura z klatki?
Kiedy szczur wyraźnie przestał się nas bać i śmiało podchodzi do dłoni, możemy pójść o krok dalej i spróbować wyciągnąć go poza klatkę. Powinniśmy przy tym uważnie obserwować zachowanie pupila, jeśli wydaje się przestraszony natychmiast wycofajmy się i zostawmy go w spokoju. Spróbujmy włożyć do klatki całą dłoń spodem do góry i poczekajmy na reakcję gryzonia. Jeśli na nią wejdzie, przykryjmy go delikatnie drugą dłonią i bardzo powoli wyciągnijmy na zewnątrz. Nie powinniśmy podnosić rąk zbyt wysoko, lepiej będzie trzymać szczura tuż nad podłogą lub umieścić go sobie na kolanach. Ważne jest to, aby gryzoń nie poczuł się osaczony czy uwięziony. Nie trzymajmy go zbyt mocno, nie przytulajmy na siłę i nie głaskajmy, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty. Pozwólmy pupilowi na zbadanie nowego terenu, spacer po naszych ramionach lub kolanach. Dzięki temu nabierze do nas większego zaufania i poczuje się pewnie, będąc tak blisko.
↓ WYPOSAŻENIE KLATKI SZCZURA ↓
O czym pamiętać oswajając szczura?
Szczury, jako stworzenia towarzyskie, dosyć łatwo dają się oswoić i szybko przywiązują do właściciela. Pamiętajmy tylko, że każdy gryzoń jest inny, ma swój charakter i temperament, a zatem oswajanie może przebiegać rożnie w zależności od konkretnego osobnika. Podchodząc do pupila zawsze zwracajmy uwagę na jego samopoczucie, jeśli nie ma ochoty na kontakt czy zabawę, po prostu zostawmy go w spokoju. Nigdy nie przeszkadzajmy mu, gdy śpi lub je, bo to także mogłoby go do nas zrazić. Zawsze zwracajmy się do szczurka łagodnie i bądźmy cierpliwi, a na pewno osiągniemy wymarzone efekty.
↓ KARMA I PRZYSMAKI DLA SZCZURA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl