Wystarczy tylko spojrzeć na berneńczyka, aby domyślić się, że jest to zwierzak, który lubi sobie dobrze zjeść. Co, jak co, ale berneński pies pasterski z pewnością nie narzeka na brak apetytu. Jako przedstawiciel psów ras olbrzymich, których waga często przekracza 50 kilogramów, potrzebuje porządnego, pełnowartościowego pokarmu, który dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, wzmocni mięśnie, kości oraz stawy. Jak żywić berneńskiego psa pasterskiego?
Żywienie berneńskiego psa pasterskiego
Ze względu na swą wagę, wielkość oraz budowę ciała berneńskie psy pasterskie, podobnie jak wszyscy inni przedstawiciele dużych ras, wymagają specjalnej i dobrze przemyślanej diety. Każdy przyszły właściciel berneńczyka musi liczyć się z tym, że wykarmienie tego łagodnego olbrzyma będzie kosztowało trochę więcej niż utrzymanie pekińczyka czy chihuahua. Duże psy pasterskie z pewnością nie zadowolą się odpadkami z naszych stołów lub przeciętną karmą z supermarketu. Liczymy się z tym, że zwierzak ten musi codziennie otrzymywać od 15 do 20g pokarmu na każdy kilogram właściwej masy ciała.
Psy są względnymi mięsożercami, które na wolności żywiłyby się dziką zwierzyną, zjadając ją w całości, tzn. razem z kośćmi, wnętrznościami, a nawet sierścią. Oczywiście mięso nie powinno być jedynym elementem diety domowego czworonoga. Dziki pies zjadałby także owoce, warzywa oraz nasiona, dostarczając sobie tym samym niezbędnych witamin. Dokładnie tego samego potrzebują nasi ulubieńcy.
↓ KARMA DLA SZCZENIĄT RAS OLBRZYMICH ↓
Karma dla berneńczyka
Na szczęście nasza sytuacja jest o tyle dobra, że na rynku zoologicznym znajdziemy dosyć szeroki wybór karm, dedykowanych psom dużym oraz olbrzymim. Pożywienie tego typu zawiera nie tylko odpowiednią ilość białka odzwierzęcego, ale też wszystkie, tak ważne dla zdrowia naszego pupila, składniki odżywcze. Idealna karma dla berneńczyka powinna zawierać minimum 30% mięsa. W sklepach zoologicznych bez problemy znajdziemy pokarmy, w których zawartość białka odzwierzęcego wynosi nawet ponad 40%, a zatem jest w czym wybierać. Warto pamiętać, że psy ras olbrzymich stosunkowo często cierpią na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Najczęstszą przyczyną niestrawności jest mięso drobiowe. Jeżeli nasz pupil wykazuje objawy nietolerancji, ma problemy skórne lub jego sierść straciła blask, rozważmy wymianę karmy na inną, w której drób zastąpiono chociażby jagnięciną lub dziczyzną.
Najgodniejszymi polecenia producentami karm dla psów olbrzymich są Orijen, Acana, Brit, Bosh oraz Taste of the Wild. Oczywiście wybór jest znacznie większy i warto dobrze zapoznać się z ofertą sklepów zoologicznych przed dokonaniem zakupu.
↓ KARMA DLA DOROSŁYCH PSÓW RAS OLBRZYMICH ↓
Żywienie szczeniąt
Decydując się na szczenię berneńczyka, powinniśmy od samego początku przykładać szczególną wagę do jego żywienia. Każda z wymienionych wyżej karm dostępna jest w wersji dostosowanej do potrzeb szczeniąt i właśnie po taki pokarm warto sięgnąć. Okres wzrostu i rozwoju berneńskich psów pasterskich jest dosyć długi, ponieważ pełną dojrzałość i docelową wagę osiągają dopiero w wieku 20-24 miesięcy. Jednak najbardziej intensywny rozwój i przyrost masy ciała przypada na kilku pierwszych miesięcy życia. Duże gabaryty i waga sprawiają, że berneńczyki często cierpią na schorzenia kości i stawów. To niezwykle istotne, aby już w okresie szczenięcym dbać o prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego. W karmie maluchów nie może zabraknąć glukozaminy i chondroityny, składników regenerujących chrząstkę stawową oraz zapobiegających uszkodzeniom i stanom zapalnym. Warto zwrócić uwagę również na odpowiednie proporcje wapnia i fosforu, wpływających na budowę tkanki kostnej i stawowej.
Jak często karmić berneńskiego psa pasterskiego
Masa przewodu pokarmowego stanowi niecałe 3% całej masy ciała berneńskiego psa pasterskiego. Bardzo podobnie jest w przypadku wszystkich innych przedstawicieli ras olbrzymich. W związku z tym zwierzaki te często cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak niestrawność lub alergia. Największe zagrożenie stanowi jednak predyspozycja do skrętu żołądka, który może prowadzić nawet do śmierci psa. Dlatego też dużą wagę powinniśmy przykładać do częstotliwości oraz pory karmienia naszych pupili. Szczenięta do 3 miesiąca karmimy 4 razy dziennie. Następnie ograniczamy ilość porcji do 3 każdego dnia. Gdy nasz pupil skończy pół roku podajemy karmę 2 razy dziennie, zawsze o tej samej porze. Pamiętajmy też, by nigdy nie karmić psa przed spacerem, treningiem ani żadną inną formą aktywności.
↓ KARMA DLA SENIORÓW RAS OLBRZYMICH ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl