Kot i pies mogą spokojnie wyjechać z nami za granicę. Wbrew pozorom na terenie Unii Europejskiej podróżowanie wraz z ukochanym zwierzakiem nie jest problemem. Niegdyś największą przeszkodą była, trwająca od trzech do nawet sześciu miesięcy, kwarantanna. Dziś ujednolicone przepisy sprawiają, że wystarczy mieć przy sobie ważny paszport dla pupila.
Jak zabrać kota na wakacje?
Podróżowanie z kotem nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Co więcej, wiele domowych mruczków całkiem dobrze znosi długie wyprawy. Oczywiście wyjeżdżając na wakacje, można postarać się o znalezienie opiekuna, który pod naszą nieobecność zajmie się mruczkiem. Nie zawsze jednak pod ręką mamy odpowiedniego kandydata. Nie zawsze chcemy też na dłużej rozstawać się ze zwierzakiem. Wyprawy w granicach Unii Europejskiej wcale nie musimy planować z dużym wyprzedzeniem. Jeśli tylko w szufladzie mamy ważny paszport dla kota, w każdej chwili ruszyć możemy w drogę. Niezależnie od tego, czy podróż odbyć planujemy pociągiem, samochodem czy samolotem, pamiętajmy również o tym, że kotu przyda się wygodny, odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru transporter. To podstawowe podróżnicze akcesorium zapewni zwierzakowi bezpieczeństwo i sprawi, że pupil nasz podczas wyprawy będzie mógł schronić się w przytulnym, zacisznym miejscu.
↓ TRANSPORTERY DLA KOTA ↓
Paszport dla kota
Paszport dla kota to dokument potwierdzający tożsamość naszego pupila. Zawiera on zdjęcie, dane osobowe zwierzaka i informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Paszport wydawany jest jednorazowo. Aby wyrobić go, wystarczy zgłosić się do lekarza weterynarii posiadającego uprawnienia do wystawiania tego typu dokumentów. Koszt wydania paszportu wynosi ok. 100 zł, warunkiem koniecznym jest jednak wcześniejsze wszczepienie czipu. Dodatkowo paszport ważny jest tylko wówczas, gdy posiada adnotację o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. To właśnie tej ostatniej kwestii pilnować powinniśmy szczególnie pieczołowicie. Szczepienie to powtarzać trzeba co roku. Jeśli więc wykonujemy je regularnie, to wraz z kotem w każdej chwili udać możemy się do większości krajów Unii Europejskiej oraz do Monako, Andory, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Watykanu, Liechtensteinu czy na Islandię. Wybierając się na dalszą, pozaeuropejską wyprawę, potrzebować będziemy świadectwa zdrowia wystawionego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zdecydowanie wcześniej warto też sprawdzić szczegółowe przepisy, które odnaleźć uda nam się na stronie ambasady wybranego kraju.
Na jakie problemy natknąć możemy się, podróżując z kotem po Europie?
Nieco bardziej rygorystyczne uregulowania dotyczące podróżujących zwierzaków posiada Wielka Brytania, Irlandia i Malta. Jeśli właśnie tam wybrać chcemy się na wakacje wraz z kotem, poza paszportem, a więc i szczepieniem przeciwko wściekliźnie, pomyśleć musimy też o leczeniu przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu. Sprawę tę załatwia podanie tabletki. Zwierzak musi przyjąć ją nie wcześniej niż 24 godziny i nie później niż 120 godzin przed wyjazdem.
Po raz pierwszy kota przeciwko wściekliźnie szczepimy wówczas, gdy ten skończy 3 miesiące. Do tego doliczyć musimy jeszcze 21 dni, po których upływie szczepionka nabiera ważności. Stąd zrezygnować musimy z wyjazdu ze zwierzakiem, który nie skończył jeszcze trzeciego miesiąca życia.
↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl