Warto wiedzieć, ile lat ma nasz domowy czworonóg. W przypadku zwierzaków, które kupujemy, gdy te są jeszcze szczeniakami, sprawa jest całkiem prosta. Jednak nieco inaczej kwestia ta wygląda wówczas, gdy do domu przygarniamy znajdę lub psiaka ze schroniska. Na szczęście na rozszyfrowanie psiego wieku istnieją pewne sposoby.
Dlaczego warto wiedzieć, ile lat ma pies?
Bez trudu jesteśmy w stanie odróżnić szczeniaka od dorosłego psiaka. Niestety dokładne określenie wieku dojrzałego psa wcale nie jest już tak prostą sprawą. Oczywiście metryczką czworonożnej znajdy można sobie nie zaprzątać głowy. Jednak jak się okazuje się, w wielu sytuacjach ta z pozoru nieistotna informacja bywa całkiem przydatna.
Przede wszystkim wiek psa znać musimy wówczas, gdy wybrać chcemy karmę dla pupila. Nieco inaczej musi odżywiać się szczeniak, inaczej zaś dojrzały pies czy sędziwy już zwierzak. Również, by ocenić zdrowotną formę czworonoga, musimy wiedzieć, ile lat ma on na karku. Mając tę kwestię na uwadze, zdecydowanie łatwiej będzie nam stwierdzić, czy zwierzak zaczyna chorować, czy też z powodu starości jest po prostu w nieco gorszej już kondycji.
Jak najłatwiej określić wiek psa?
Sekret psiego wieku najszybciej zdradzą nam zęby. Oględziny warto więc zacząć od wnikliwego przeglądu pyska. Szczenię pochwalić może się zestawem 28 mlecznych zębów – połowa z nich przypada na szczękę, połowa zaś na żuchwę. Dorosły pies posiada aż 42 stałe zębiska – 22 w szczęce i 20 w żuchwie.
Zęby mleczne, a wiek szczeniaka
Psiakom mleczaki zaczynają wyrzynać się między 3, a 4 tygodniem. Nieco później, między 4, a 6 tygodniem pojawiają się siekacze i przedtrzonowce. Szczeniak mający 8 tygodni pochwalić może się już kompletnym mlecznym uzębieniem.
↓ KARMY DLA SZCZENIAKÓW ↓
Zęby stałem, a wiek psiaka
Z zębów stałych pierwsze pojawiają się siekacze, w ślad za nimi pomału ruszać zaczynają przedtrzonowe i trzonowce. Pierwsze stałe zęby psiakom wyrastają między 4, a 5 miesiącem. W 7 miesiącu życia większość zwierzaków posiada już pełen zębowy garnitur.
Zęby jednorocznego młodziaka lśnią bielą i czystością, wraz z upływem lat zaczynają się one jednak ścierać i pokrywać żółtym kamieniem. Niestety im zwierzak jest starszy, tym trudniejsze jest dokładne określenie jego wieku. W psim pysku można jednak dopatrzyć się pewnych prawidłowości. Kamień nazębny zaczyna pojawiać się koło 4 roku życia.1 W wieku 8 lat kły z kolei są już wyraźnie starte. Po 10 roku życia zwierzak może zacząć gubić niektóre siekacze, ok. 16 roku często również kły znikają z psiego pyska. Oczywiście stan uzębienia ściśle zależny jest od przeprowadzanych pielęgnacyjnych zabiegów. Trzeba więc mieć nieco wprawy, by właściwie ocenić psi wiek po zębach.
Po czym jeszcze możemy poznać wiek psiaka?
O psiej metryce co nieco powiedzieć mogą nam też oczy i pysk zwierzaka. Ślepia wraz z upływem lat stają się mętne – lekko przymglony wzrok posiada zdecydowana większość siedmioletnich zwierzaków. Mniej więcej w tym samym czasie na skórze pupili pojawić mogą się też brodawki oraz białe włosy na pysku. Wraz z wiekiem psy tracą też zainteresowanie zabawą, zdecydowanie częściej zaś przeciągają się, by rozprostować kości. Oceniając wiek psa, z pewnością nie możemy zdać się na jeden tylko symptom. Kombinacja paru sygnałów dostarczy nam nieco więcej informacji.
↓ KARMY DLA PSA SENIORA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl