Informacja ze sklepu

Choroby wątroby u kotów



Niestety nasze domowe mruczki są wyjątkowo podatne na rozmaite schorzenia, w tym uszkodzenie wątroby. Ten szczególny narząd pełni wiele istotnych funkcji w organizmie każdego zwierzaka, a zaburzenia jego pracy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Przyczynami kocich chorób wątroby mogą być zatrucia, infekcje, a nawet kilkudniowa głodówka. Na jakie schorzenia wątroby zapadają koty i jakie są ich objawy?

Funkcja wątroby w organizmie kota


Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie każdej żywej istoty. Do jej głównych zadań należy miedzy innymi detoksykacja organizmu oraz magazynowanie cennych substancji odżywczych, takich jak żelazo oraz witaminy A, D i B12. Wątroba odpowiada również za metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, a także regulowanie poziomu glukozy we krwi. Narząd ten wpływa też na temperaturę ciała, kontroluje produkcję oraz wydzielanie żółci, a także syntezę czynników krzepnięcia krwi.

Specyfika kociej wątroby


Trzeba sobie powiedzieć, że kocia wątroba nie ze wszystkim radzi sobie tak dobrze, jak w założeniu powinna. Jak wiemy kluczową rolę w diecie naszych domowych drapieżników odgrywa białko. Nawet kilkudniowy deficyt białka sprawia, że organizm zwierzaka zaczyna szukać innego źródła energii. Znajduje je w tłuszczach, których jednak wątroba nie jest w stanie efektywnie przekształcić. Organizm wykorzystuje rezerwy tłuszczowe, więc zwierzak szybko chudnie, ale zmagazynowany w wątrobie tłuszcz nie może jej opuścić. Nadmiar cholesterolu prowadzi do upośledzenia funkcji wątroby i rozwinięcia się schorzenia zwanego stłuszczeniem wątroby.

Co więcej, kocia wątroba jest wyjątkowo wrażliwa na toksyny, a zdolność do oczyszczania z nich organizmu jest osłabiona. W związku z tym wszelkie środki chemiczne, detergenty, farby, lekarstwa a nawet niektóre rośliny stanowią ogromne zagrożenie dla życia naszych ulubieńców. Kontakt z preparatami tego typu może doprowadzić do marskości, czyli nieodwracalnego uszkodzenia miąższu wątroby.

Najczęstsze schorzenia wątroby u kotów


Najczęstszą chorobą wątroby diagnozowaną u kotów domowych jest stłuszczenie wątroby. Poza tym nasze mruczki borykają się się zapaleniami wątroby i przewodów żółciowych, zapaleniem otrzewnej oraz kamicą żółciową.  Nader często dochodzi do uszkodzenia narządu na skutek kontaktu z trującymi substancjami, zawartymi w chemicznych środkach czystości, lekach, preparatach owadobójczych lub roślinach domowych i ogrodowych. Objawy sygnalizujące problemy w funkcjonowaniu wątroby bywają niespecyficzne. Naszą uwagę powinna zwrócić przede wszystkim szybka utrata masy ciała, brak apetytu, biegunka i wymioty, zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu, ospałość i apatia, a także ślinotok.

Stłuszczenie wątroby - przyczyny


Do stłuszczenia wątroby dochodzi wówczas, gdy komórki narządu zmagazynują zbyt dużą, jak na swoje możliwości ilość tłuszczu. Zatrzymany przez wątrobę cholesterol utrudnia jej pracę, co szybko prowadzi do uszkodzenia, a w końcu niewydolności narządu. Na rozwój choroby wpływa wiele czynników, takich jak zła dieta, otyłość lub silne działanie toksyn. Jednak najczęstszą przyczyną stłuszczenia wątroby jest zwykła głodówka.

Koty wyjątkowo źle znoszą post, nawet dwa dni bez jedzenia wystarczą, by w organizmie mruczka zaszły poważne szkody. Czworonogi często tracą apetyt w związku z innymi dolegliwościami lub na skutek stresu spowodowanego zmianami w ich otoczeniu, przeprowadzką lub pojawieniem się nowego domownika. Powinniśmy być bardzo czujni i nie dopuszczać do takich strajków głodowych. Stłuszczenie to niezwykle groźna choroba, która może skończyć się nawet śmiercią pupila.

Co powoduje toksyczne zapalenie wątroby u kotów?


Niewydolność wątroby często spowodowana jest działaniem wyjątkowo silnych toksyn. Jako narząd odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu i usuwanie z niego szkodliwych substancji, wątroba jest szczególnie narażona na ich działanie. Wyjątkowo szkodliwe są chociażby chemiczne środki czystości, takie jak proszki do prania oraz wybielacze. To samo tyczy się preparatów owadobójczych, na komary i insekty. Wyjątkowo trujące dla kotów są także środki do zwalczania chwastów, grzybów lub gryzoni. Rozpylając je powinniśmy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że mruczka nie ma nigdzie w pobliżu.

Warto pamiętać, że szkodliwe dla zwierzaków są także niektóre preparaty na pchły i kleszcze, szczególnie te zawierające permetrynę. Silnie toksyczne dla kociej wątroby są również leki, takie jak diazepam, wpływające na samopoczucie i zachowanie naszych podopiecznych. Na ich szkodliwe działanie szczególnie narażone są młode koty, więc pamiętajmy, by zawsze ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza.

Nie zapominajmy, że i niektóre rośliny z naszego własnego ogrodu bądź parapetu mogą stanowić duże zagrożenie dla pupila. Wiele kotów lubi podgryzać liście i młode pędy roślin, co często kończy się tragicznie. W spisie roślin niebezpiecznych dla kotów wymienia się, na przykład lilie, krokusy, różanecznik, żonkile, oleandry, tulipany, hiacynty oraz majowe konwalie.

↓ KARMA DLA KOTÓW Z ZABURZENIAMI WĄTROBY ↓



Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie