Wakacje to czas błogiego relaksu i wytchnienia od codziennych obowiązków. Jeśli zaś odpoczywać, to tylko w najlepszym towarzystwie. Wiele osób nie wyobraża sobie udanego urlopu bez ukochanego pupila. Wspólna wyprawa może być niezapomnianym przeżyciem, pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujemy. Jak krok po kroku zaplanować wczasy z psem?
Co zabrać na wyjazd z pupilem?
Choć czworonóg nie potrzebuje całej walizki rzeczy na wyjazd, nie obędzie się bez spakowania podstawowych akcesoriów pupila. Co jest absolutnie niezbędne? Oczywiście musimy zabrać obrożę (lub szelki), smycz i kaganiec.
↓OBROŻE I SZELKI DLA PSA ↓
Pamiętajmy również o przypięciu czworonogowi adresówki. Zawczasu trzeba zatroszczyć się o zdrowie psiaka. Przed wyjazdem powinniśmy zabezpieczyć go przed pchłami i kleszczami, ze sobą warto natomiast wziąć książeczkę zdrowia czworonoga i artykuły do udzielania pierwszej pomocy (bandaże, wodę utlenioną, pęsetę do usuwania kleszczy). Przydatny może okazać się także balsam do pielęgnacji łap, chroniący delikatne opuszki czworonoga.
↓ ADRESÓWKI DLA PSA ↓
↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH ŁAP ↓
Właściciele ras bezwłosych muszą ponadto zabrać krem z filtrem dla pupila. Oprócz standardowej miski dla psa warto zabrać bidon na wodę, niezbędny podczas długich spacerów w czasie upalnych dni.
Dla wielu psów podróż wiążę się z umiarkowanym, a czasami całkiem sporym, stresem. Aby poprawić samopoczucie czworonoga, możemy wyposażyć ulubieńca w specjalną obrożę adaptacyjną. Złagodzić niepokój pomogą także ulubione rzeczy psiaka – kocyk przesiąknięty własnym zapachem i zabawka, bez której zwierzak nie wyobraża sobie życia. Podczas wakacji nie należy zmieniać diety czworonoga – nie zapomnijmy więc o zapasie karmy.
↓ PODRÓŻNE MISKI I POIDEŁKA DLA PSA ↓
Jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas podróży?
Zanim przyjdzie nam się cieszyć z upragnionego wypoczynku, musimy najpierw dotrzeć na miejsce. Na ogół najwygodniej podróżować z psem samochodem. Aby jazda była dla pupila naprawdę komfortowa i bezpieczna, trzeba odpowiednio przygotować auto. Oczywiście właściciele małych czworonogów nie mają zazwyczaj problemów – muszą jedynie nabyć wygodny dla pupila transporter. Akcesorium warto przypiąć pasami – tak, by podczas gwałtownego hamowania nie upadło na podłogę. Jeśli jednak nasz ulubieniec jest pokaźnych rozmiarów, powinniśmy zakupić dla niego specjalne szelki samochodowe. Warto nabyć również matę samochodową, która umożliwi czworonogowi komfortowy wypoczynek na tylnym siedzeniu. Odpowiednie akcesoria to jednak nie wszystko – trzeba zadbać również o warunki panujące w aucie. Długa podróż w nagrzanym samochodzie może być dla naszego psa bardzo niebezpieczna. Z drugiej jednak strony nie należy przesadzać z klimatyzacją – w upalne dni nie trudno wcale o przeziębienie. Bardzo ważne są postoje w czasie jazdy. Można je wykorzystać na krótkie spacery z czworonogiem i napojenie pupila.
↓ SZELKI I MATY SAMOCHODOWE DLA PSA ↓
Nieco bardziej problematyczna bywa podróż samolotem. W takim wypadku należy najpierw upewnić się, czy nasz czworonóg na pokładzie będzie na pewno mile widzianym gościem. Trzeba też dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Najważniejszy jest jednak dobór odpowiedniego transportera. Nie tylko powinien on być wygodny i zapewniać psu właściwą wentylację, ale przede wszystkim musi spełniać normy IATA. Podróż samolotem to dla zwierzaka duży stres, dlatego warto podać mu preparat uspokajający lub rozpylić w transporterze syntetyczne feromony (D.A.P.).
↓ TRANSPORTERY DLA PSA ↓
Przygotowanie do zagranicznych wczasów z psem
A gdyby tak wybrać się z pupilem za granicę? Taka podróż zupełnie niesłusznie kojarzy się wielu osobom z całą masą formalności. Tymczasem, jeśli planujemy zwiedzać kraje Unii Europejskiej, jedyne, o co musimy zadbać, to paszport dla psa. Do wyrobienia dokumentu niezbędne jest zachipowanie pupila i zaszczepienie go przeciw wściekliźnie. W niektórych państwach może być też wymagane odrobaczenie czworonoga lub zabezpieczenie go przed kleszczami. Paszporty honorują również wybrane kraje poza UE – Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Monako, Andora, Liechtenstein, San Marino i Watykan. Jeśli planujemy wyjazd do innego kraju, powinniśmy upewnić się, jakie zasady panują na jego terenie. Zazwyczaj oprócz zaszczepienia psiaka przeciw wściekliźnie, koniecznie jest uzyskanie specjalnego dokumentu zezwalającego na wywóz czworonoga. Podstawą do jego otrzymania jest przeprowadzenie badania weterynaryjnego.
↓ ZABAWKI DLA KLESZCZY ↓
Nad morzem czy nad jeziorem – gdzie spędzić wakacje z psem?
Gdzie najlepiej spędzić wakacje? Wiele osób bez wahania odpowiedziałoby, że z pewnością nad wodą. Także czworonogi uwielbiają zażywać letnich kąpieli. Czy jednak lepiej wyjechać z pupilem nad morze, czy nad jezioro? Jest kilka powodów, by zdecydować się na tę drugą opcję. Przede wszystkim zazwyczaj nad jeziorem panuje dużo mniejszy tłok. Możemy dać psiakowi więcej swobody, a nawet wynająć cały domek tylko dla nas i zwierzaka. W mniejszym zbiorniku czworonóg będzie mieć też lepsze warunki do pływania. Na nadmorskiej plaży o wiele trudniej stworzyć pupilowi odpowiednie warunki. Brak cienia i panujący gwar utrudniają wypoczynek. Wielu czworonogom nie służy też słona woda – niekiedy powoduje alergie i podrażnia skórę. Pływanie w morzu to często duże wyzwanie – ciężko zapewnić pupilowi bezpieczeństwo w tak dużym zbiorniku. To, czy wczasy z pupilem będą udane, zależy jednak głównie od nas, a nie od miejsca, w którym wypoczywamy. Nie ważne gdzie, ważne z kim – to podstawowa zasada na wakacjach z czworonogiem.
↓ KAGAŃCE DLA PSA ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl