Informacja ze sklepu

Jak określić wiek kota?



Pojawił się niespodziewanie, nie wiadomo skąd i dlaczego, a potem trudno już było wyobrazić sobie życie bez jego przymilnego mruczenia – tak z pewnością rozpoczyna się historia wielu ludzko-kocich przyjaźni. Przeszłość pupila wydaje się zupełnie nieistotna, a jednak trudno nie zadawać sobie pytania, ile lat ma nasz kompan. Rozwiązanie tej zagadki może nie być wcale tak trudne, jak myślimy. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów w kocim wyglądzie i zachowaniu.

Określanie wieku kota po zębach


Szacowanie wieku zwierzaków po zębach to powszechnie znana metoda. Aby nasze przypuszczenia okazały się prawdziwe, trzeba sprawdzić liczbę, typ i kolor zębów. Nie można też przeoczyć ewentualnego kamienia nazębnego i występujących problemów stomatologicznych. U kociąt jako pierwsze (około 2. – 4. tygodnia życia) wyrzynają się siekacze. W 3. lub 4. tygodniu w pyszczku pojawiają się kły, a następnie (około 3.– 6. tygodnia) przedtrzonowce. Mniej więcej po osiągnięciu 8. tygodnia mruczek powinien mieć już pełne mleczne uzębienie, czyli 26 zębów. Kolejne zmiany w uzębieniu futrzaka następują około 3. – 4. miesiąca życia. Właśnie wtedy rozpoczyna się proces wymiany zębów mlecznych na stałe – jako pierwsze wyrzynają się stałe siekacze. Mruczki, które skończyły pół roku, mają na ogół już kompletne stałe uzębienie.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH ZĘBÓW ↓



Również barwa zębów oraz obecność osadów i nalotów mogą być niezwykle pomocne przy określaniu kociego wieku. Śnieżnobiałe ząbki to domena jedynie młodych futrzaków. Zwykle już u kotów, które ukończyły 2 lata, można zaobserwować zażółcenia i ślady kamienia nazębnego. Z wiekiem osadu ciągle przybywa, a mruczki 5-letnie mają często widoczne problemy z zębami i dziąsłami. Koty, które ukończyły 10 lat, zazwyczaj nie mają już kompletnego uzębienia, a ich zęby często pokryte są grubą warstwą kamienia nazębnego. Warto pamiętać, że stan zębów zależy w dużej mierze od diety i opieki stomatologicznej mruczka – dlatego do dokładniejszego oszacowania wieku pupila powinniśmy wykorzystać także inne wskazówki.

Oczy, skóra, futerko i pazury – zewnętrzne wskaźniki kociego wieku


Jedynie na podstawie kociego wyglądu nie można precyzyjnie określić, ile lat ma futrzak, ale z pewnością można stwierdzić, na jakim etapie życia się znajduje. Na początku warto przyjrzeć się oczom pupila. Co takiego można z nich wyczytać? Wszystkie małe kociaki mają niebieskoszare tęczówki. Oczy mruczków zaczynają zmieniać barwę na ostateczną zwykle około 8. – 12. tygodnia. Czasami jednak proces przebiega bardzo powoli i trwa nawet do 2. roku życia zwierzaka. Oczy młodych futrzaków są jasne i przejrzyste. U starszych kotów tęczówki mogą być chropowate lub postrzępione. Z wiekiem oczy mruczków mogą stracić swój dawny blask, a około 10. – 12. roku życia często pojawiają się zmętnienia i zamglenia.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH OCZU ↓



Procesy starzenia odbijają się także na kocim futerku. Młode mruczki mają mięciutką, gładką, lśniącą i puszystą sierść. U seniorów futerko staje się zmierzwione, nierówne, matowe i szorstkie w dotyku. Co więcej, u starszych zwierzaków czasami widoczne są też siwe włosy. Warto zerknąć również na pazury pupila. Na ogół u zwierzaków, które skończyły 10 lat, są one kruche, łamliwe, przesuszone, a na dodatek mają tendencję do przerastania.

Równie cennym wskaźnikiem wieku kota może być stan skóry i ilość tkanki tłuszczowej. Młode zwierzaki zazwyczaj mają wyraźnie zarysowane mięśnie, a ich skóra jest sprężysta. Gdy zwierzaki się starzeją, zwykle przybierają na wadze, ze względu na znaczne ograniczenie swojej aktywności fizycznej. Ich skóra traci natomiast elastyczność i często staje się obwisła. Można zaobserwować również sztywność ruchów. Dodatkowo zmiany widoczne są na poduszeczkach łap, które u dojrzałych kotów są zazwyczaj grube, szorstkie, a czasami spękane.


Szacowanie kociego wieku na podstawie zachowania


Często wystarczy tylko chwilę poobserwować zwierzaka, by ustalić, czy mamy do czynienia z kociakiem, czy raczej z seniorem. Młode zwierzaki są na ogół zwinne, szybkie, zawsze chętne do zabawy. Ich radosne harce trwają całymi godzinami. Gdy koty osiągają dojrzałość seksualną (około 6. – 12. miesiąca życia) ich zachowanie zwykle ulega widocznym zmianom. Kocury często wykazują tendencję do włóczęgostwa, a ich wędrówki w poszukiwaniu partnerek trwają czasami całymi tygodniami. U dojrzałych płciowo kotek pojawia się ruja, która stanowi duże wyzwanie dla właścicieli. W wieku około 2. – 4. lat koty osiągają dojrzałość społeczną. Wtedy też mogą pojawić się problemy w relacjach między zwierzakami żyjącymi w grupie. Futrzaki zaczynają rywalizować o swoje terytorium, a co za tym idzie – dotychczasowe przyjaźnie często wygasają.

Zmiany w zachowaniu związane są również z procesami starzenia. Mruczki stopniowo opadają z sił i tracą dawną energię. Więcej czasu poświęcają na sen i wypoczynek. Ze względu na upośledzenie w funkcjonowaniu niektórych zmysłów, zwierzaki mogą reagować na bodźce gwałtowniej niż zwykle lub – wręcz przeciwnie – przestać zauważać zmiany w otoczeniu. Koci seniorzy, ze względu na przewlekłe problemy zdrowotne, niejednokrotnie stają się drażliwi, niespokojni lub lękliwi. Otoczone czułą opieką właściciela mogą jednak przeżyć jeszcze wiele pięknych chwil.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie