Karmienie dorosłego kota.
Wybierając karmę dla dorosłego kota należy uwzględnić jego potrzeby żywieniowe, stan zdrowia oraz tryb życia. Pupilowi trzeba przede wszystkim zapewnić wszystkie niezbędne składniki mineralne. Koty są mięsożercami, dlatego w ich karmie powinny się znajdować głównie produkty pochodzenia zwierzęcego. Ich jelito cienkie jest krótkie, przez co trawienie jest ograniczone i przebiega szybko, dlatego nieodpowiednia dieta nie będzie przyswajana, tylko w większości wydalana. Dobrej jakości karma jest trawiona w 92-95%.
Bardzo ważne jest, aby karma zawierała odpowiednią ilość wysokostrawnego białka, gdyż koty czerpią z niego ok 25% energii metabolicznej. Niezbędnym składnikiem jest także tłuszcz, dostarczający zwierzęciu energii. Tłuszcze niezbędne też są do procesu przyswajania witamin i do produkcji hormonów. Natomiast dzięki dodatkowi włókna kotu łatwiej będzie strawić pokarm.
Wybierając karmę dla naszego pupila, warto zwrócić uwagę na do substancje aktywne poprawiające funkcjonowanie organizmu, oraz na aspekty uatrakcyjniające karmę. Należą do nich min:
-
Zbilansowana ilość minerałów, składniki regulujące kwasowość moczu oraz kontrolowana ilość fosforu i magnezu. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać kwasowość moczu na poziomie pH 6-6.5, co pozwala uniknąć tworzenia się kamieni moczowych( szczególnie istotne jest to u kotów kastratów).
-
Składniki regulujące pracę jelit, jak MOS- mannoligosacharydy (zawarte min w sproszkowanych drożdżach), i FOS- fruktooligosacharydy (zawarte min w suszonym korzeni cykorii i pulpie buraczanej), a także prebiotyki: owoce i warzywa.
-
Zapewnienie właściwej higieny jamy ustnej ułatwia specjalny granul karm, powodujący mechaniczne czyszczenie zębów i zmniejszający ryzyko występowania kamienia nazębnego oraz ograniczający przykry zapach z pyszczka.
-
Atraktanty w postaci zapachu i kształtu granul, które zachęcają do jedzenia koty wybredne i pobudzają ich apetyt.
-
Składniki ograniczające przykry zapach odchodów( np. wyciąg z juki) czy składniki wspomagające eliminacje kul włosowych z przewodu pokarmowego kota.
-
Dodatek NNKT (omega 3,6,9), biotyny, witamin z grupy B, ogórecznika, cynku i miedzi poprawiający jakość sierści i ograniczający jej wypadanie i jednocześnie wzmacniający skórę.
-
Hydrolizowane skorupiaki jako źródło glikozaminoglikanu (GAG), pozytywnie wpływające na metabolizm chrząstek stawowych, działające przeciwzapalnie, wiążące w chrząstce stawowej wodę, przez co poprawiające jej mechaniczne i elastyczne właściwości.
-
Przeciwutleniacze (Witamina E, selen, wyciąg z zielonej herbaty) wspomagające odporność, opóźniające procesy starzenia.
-
Tauryna- niezbędny kotom aminokwas, wspomagający pracę serca( nie jest syntetyzowana w organizmie kota, musi być dostarczana z zewnątrz). W warunkach naturalnych koty chętnie łapią myszy, ponieważ w przeliczeniu na masę ciała mysz zawiera najwięcej tauryny w stosunku do mięsa pochodzącego od innych gatunków.
-
Mączka z wodorostów morskich (kelp, morszczyn pęcherzykowaty, sałata morska), jako źródło jodu, potasu, sodu i innych minerałów.
-
Naturalne składniki roślinne, odzwierciedlające wrodzoną potrzebę kota do zjadania roślin zielnych, tonizująco wpływają na przewód pokarmowy: kozieradka, nagietek, rumianek, rozmaryn, koniczyna.
|